logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

I Konferencja SKN Zarządzania Łańcuchem Dostaw za nami

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W dniach 09-10.04.2014 r. Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Łańcuchem Dostaw, jako jedna z najmłodszych organizacji studenckich na Wydziale Zarządzania UŁ, zainaugurowało uroczyście swą działalność, organizując I Konferencję SKN SCM pt. Doskonalenie zarządzania łańcuchem dostaw.

Konferencja stanowiła dwudniowe aktywne forum wymiany wiedzy, doświadczeń i praktyk. Pierwszego dnia interesujące referaty wygłosili studenci i doktoranci, zaś drugiego, unikatowe prezentacje przedstawili menedżerowie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw z różnych przedsiębiorstw.
Konferencję otworzyła Pani prof. nadzw. dr hab. Ewa Śnieżek, Pełnomocnik Dziekana ds. Organizacji Studenckich. W imieniu organizatorów głos zabrały - Pani dr Barbara Ocicka, Opiekun SKN SCM oraz Pani Katarzyna Bednarek, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji. Następnie Pani Katarzyna Chmielowska, Przewodnicząca SKN SCM, przedstawiła dotychczasową działalność Koła. Po jej wystąpieniu mikrofon przejęli doktoranci Wydziału Zarządzania: Pan mgr Artur Janusz, który opowiedział o projektach innowacyjnych jako źródle zmian w procesach logistycznych na przykładzie firmy z branży spożywczej, a także Pani mgr inż. Izabella Szudrowicz, która, posługując się przykładem przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, opowiedziała o konfliktach w relacjach dostawca-odbiorca.

Następnie w roli referentów głos zabrali członkowie Koła. Pani Katarzyna Bednarek opowiedziała o wdrożeniu elektronicznej wymiany danych, wykorzystując przykład firmy oświetleniowej. Kolejna prezentacja, wygłoszona przez Panią Patrycję Bartos-Kuczyńską, dotyczyła zarządzania łańcuchami dostaw zorientowanymi na klienta i odnosiła się do studium przypadku firmy produkującej urządzania poligraficzne. Pani Justyna Cyganik zaprezentowała referat o zarządzaniu ryzykiem w procesie realizacji zamówień, posługując się przykładem firmy drukarskiej. Prelekcja zamykająca sesję plenarną podczas pierwszego dnia Konferencji została wygłoszona przez Pana Przemysława Filipa Naumienko. Dotyczyła wpływu koncepcji logistyki miejskiej na realizację usług transportowych, jednak duża liczba pytań z sali nie pozwoliła na wygłoszenie referatu do końca. Wystąpienie to zostało uznane za najlepsze przez uczestników Konferencji. Organizatorem nagrody w postaci dnia pracy w nowoczesnym terminalu przeładunkowym operatora branży KEP jest Terminal DHL Express w Łodzi. Nagrodę główną oraz upominki książkowe wszystkim referentom wręczyła dr Grażyna Wieteska z zespołu Katedry Logistyki.
Pierwszy dzień Konferencji został zakończony warsztatem przeprowadzonym przez Pana Roberta Wójcika, przedstawiciela firmy Trans.eu, który z pasją opowiedział o działaniu giełdy transportowej, przybliżając to zagadnienie studentom, którzy wykazali się największą aktywnością w czasie sesji plenarnej.

Podczas drugiego dnia Konferencji prezentacje przedstawili menedżerowie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw z firm: BSH, Dell, Nowy Styl, Sonoco oraz Philips. Tematyka spotkania była skoncentrowana w szczególności na innowacjach i nowoczesnych koncepcjach w zarządzaniu łańcuchem dostaw w obliczu wyzwań burzliwego otoczenia XXI wieku.
Jako pierwszy wystąpił Dyrektor Logistyki w firmie BSH - Pan Paweł Trojanowski, który na podstawie studium przypadku przedstawił zagadnienia logistyki zaopatrzenia i dystrybucji w łańcuchu dostaw w branży AGD. Pan Dyrektor zaprezentował cykl dostaw - od zamówienia klienta i sklepu, poprzez zaopatrzenie, produkcję, dystrybucję, kończąc na kliencie jako ostatecznym odbiorcy.
Grupę Nowy Styl reprezentowali Pani Barbara Kokoszka-Bugla oraz Pan Przemysław Różowicz, którzy omówili innowacyjne praktyki biznesowe wobec wyzwań CSR w oparciu o studium przypadku jednego z największych producentów krzeseł i mebli biurowych w Europie. Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu to koncepcja zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w strategiach biznesowych uwzględniają aspekty społeczne i środowiskowe. Grupa Nowy Styl wprowadziła i doskonali tę ideę w różnorodnych aktywnościach, m.in.: działaniach na rzecz pracowników, wdrażaniu standardów ISO, systemach produkcji czy inicjatywach dla społeczności lokalnej. Przedstawiciele Grupy Nowy Styl podkreślili, że CSR stanowi istotny element zarządzania strategicznymi zmianami w przedsiębiorstwie.


Zagadnienie Lean Philips uczestnikom Konferencji przybliżył Pan Miłosz Wronka, który zajmuje stanowisko Lean Transformation Coordinator w firmie Philips, będącej liderem na globalnym rynku oświetlenia. Zaprezentował główne inicjatywy wdrożone w tym przedsiębiorstwie, których celem jest ciągłe doskonalenie jakości procesów i produktów oraz minimalizowanie strat. Jedną z nich jest kaizen event, czyli warsztaty dla pracowników, którzy wyłączeni z codziennych obowiązków wspólnie pracują nad danym zagadnieniem. Ponadto, Philips praktykuje metodę 5S poszerzoną o dodatkowy element - bezpieczeństwo, które zapewnia stabilność procesów oraz sprzyja redukcji kosztów działalności.
Tematykę zarządzania dostawcami oraz relacjami z nimi omówili przedstawiciele dwóch przedsiębiorstw - Pan Jarosław Adamus - Manufacturing Operations Director w firmie Dell oraz Pani Małgorzata Kralkowska - Kierownik Zakupów w Sonoco. Zaznaczyli, iż partnerstwo oraz rozwój relacji z dostawcami może przynosić obopólne korzyści, mające pozytywny wpływ na sukces i przewagę konkurencyjną łańcucha dostaw.
O trendach rozwojowych na rynku pracy w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw mówiła Pani Małgorzata Riabcew, która jest Koordynatorem ds. Klientów Kluczowych w firmie Human & Hunter Doradztwo Personalne. Zwróciła uwagę uczestników Konferencji przede wszystkim na kluczowe czynniki i wartości, badane podczas rekrutacji pracowników. Ponadto, zaznaczyła istotną rolę dokumentów aplikacyjnych - curriculum vitae oraz listu motywacyjnego, udzielając praktycznych porad i wskazówek.
Ostatnim wystąpieniem podczas Konferencji była prezentacja Pani Patrycji Polnau, Rzecznika SKN SCM, która opowiedziała o planach i przyszłych przedsięwzięciach organizowanych przez Koło. Kończąc przemówienie, zaprosiła także wszystkich zainteresowanych na II Konferencję SKN SCM, która prawdopodobnie odbędzie się w roku akademickim 2014/2015.
Uczestnicy, którzy wykazali się aktywnością podczas sesji plenarnej, wzięli udział w warsztatach Pomiar efektywności procesów logistycznych, które poprowadził przedstawiciel firmy Onninen - Pan Dariusz Bujak. W ich trakcie uczestnicy w zespołach mieli za zadanie, m.in. stworzyć grupy mierników ważne w zarządzaniu danymi procesami. Studenci Wydziału Zarządzania mieli także możliwość indywidualnych konsultacji z przedstawicielami firmy Human & Hunter Doradztwo Personalne.
Konferencję zamknęli wspólnie - Opiekun wraz z Zarządem SKN SCM oraz Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego. Dr Barbara Ocicka w imieniu organizatorów podsumowała merytoryczny charakter obrad, przekazała podziękowania dla prelegentów, gości i uczestników Konferencji, jak również zespołu pracowników Katedry Logistyki oraz partnerów wydarzenia.
Patronami medialnymi Konferencji byli partnerzy: Eurologistics, Halołódź, Młodzi w Łodzi, logistyka.net.pl, Truck & Business Polska.

Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 12:23

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj