logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Lotniska w Nepalu przygotowane na przyszłe klęski żywiołowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czterodniowe szkolenie GARD i zindywidualizowany plan działania opracowany na wypadek sytuacji kryzysowych na lotniskach Tribhuvan i Nepalgunj.

   W ciągu 48 godzin po trzęsieniu ziemi w Nepalu (kwiecień 2015 r.), na główne lotnisko w kraju masowo przybywała pomoc humanitarna oraz zespoły ratownicze z całego świata. W tydzień po katastrofie, z powodu napływu samolotów z pomocą, uszkodzeniu uległ pas startowy, na którym nie mogły lądować duże samoloty.
   Lotniska odgrywają krytyczną rolę w skanalizowaniu pomocy humanitarnej i zespołów ratunkowych w krótkim czasie po katastrofie. Oprócz dysponowania niezbędną infrastrukturą pozwalającą na bezproblemowe dostarczanie pomocy do społeczności dotkniętych klęską, przeszkolenia wymaga zespół udzielający pomocy na miejscu. Trzęsienia ziemi z 2015 r. pokazały, że odpowiedni poziom infrastruktury oraz skuteczne działania logistyczne nie tylko ratują życie, ale pozwalają zmniejszyć koszty ekonomiczne. Mając to doświadczenie w pamięci, nepalskie władze zarządzające lotniskami, przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych, Siły Zbrojne Nepalu i inne organizacje niosące pomoc humanitarną, podjęli współpracę w zakresie wzmocnienia struktur gotowości kryzysowej na dwóch najbardziej strategicznych lotniskach w Nepalu: na lotnisku międzynarodowym Tribhuvan w Katmandu oraz na lotnisku Nepalgunj.

   Warsztaty Get Airports Ready for Disaster (GARD)
Na początku lutego br. Grupa Deutsche Post DHL i Przedstawicielstwo Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przeprowadziły czterodniowe warsztaty Get Airports Ready for Disaster (GARD - Lotniska Przygotowane na Katastrofę), z udziałem ponad 30 wyższych przedstawicieli agencji rządowych oraz lotnisk. Podczas warsztatów opracowano plan działań przygotowujący lotniska w Nepalu na przyszłe klęski.

- Trzęsienie ziemi z 2015 r uświadomiło, jak istotną rolę odgrywają lotniska w nepalskiej sieci reagowania kryzysowego - powiedziała Valerie Julliand, koordynator-rezydent UNDP. - Nie możemy czekać na nadejście kolejnej klęski żywiołowej, aby wdrożyć odporne i skuteczne plany awaryjne pozwalające na zarządzanie napływem pomocy dla ludzi w potrzebie. Warsztaty GARD to kluczowy etap prac UNDP w zakresie wspierania rządu Nepalu nad stworzeniem kraju odpornego na klęski i przygotowania lotnisk na niezwłoczne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

   Nepal, położony w górach i bez dostępu do morza, w sytuacjach klęsk i katastrof w znacznej mierze uzależniony jest od dostaw pomocy transportem lotniczym. W ramach warsztatów GARD eksperci lotniczy Grupy DHL oraz liderzy UNDP podzielili się z uczestnikami najlepszymi praktykami z zarządzania logistyką podczas klęsk oraz opracowali wraz z nimi indywidualnie dostosowane plany reagowania kryzysowego dla obu lotnisk. Warsztaty pozwolą także zwiększyć świadomość obniżania ryzyka klęsk oraz określić priorytety inwestycyjne w infrastrukturę krajową, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć odporność łańcuchów dostaw pomocowych w czasie klęsk.

   Minimalizowanie zatorów logistycznych
- Przejrzysty i elastyczny plan działania pomaga operatorom lotnisk zminimalizować zatory logistyczne i lepiej zarządzać nagłym napływem pomocy oraz dostaw żywności, wody i środków medycznych, a także personelu organizacji pozarządowych przybywających do kraju - powiedział Chris Weeks, dyrektor ds. humanitarnych DHL.

- Trzęsienia ziemi z 2015 r. pokazały, że skuteczne kierowanie pomocy z lotnisk do społeczności dotkniętych kataklizmem wymaga odpowiednich możliwości infrastrukturalnych i szybkich procedur administracyjnych. Oprócz oceny obiektów lotniska i zwiększenia wiedzy personelu, warsztaty zaowocują szeregiem działań następczych, między innymi planem działań, który przetestujemy w szeregu ćwiczeń symulacyjnych - powiedział Sudhir Kumar Chaudhary, dyrektor działu operacji lotniczych na lotnisku międzynarodowym Tribhuvan.

  Program GARD
W 2009 Grupa Deutsche Post DHL we współpracy z Przedstawicielstwem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) opracowała program GARD mający na celu przygotowanie lotnisk w obszarach nawiedzanych przez klęski żywiołowe na radzenie sobie z gwałtownym napływem pomocy humanitarnej w następstwie kataklizmu. Program ten pozwala także różnym organizacjom i agencjom pomocy lepiej zrozumieć procesy dziejące się na lotniskach po klęsce żywiołowej. Do dnia dzisiejszego program GARD był prowadzony na około 40 lotniskach w Armenii, Bangladeszu, Republice Dominikany, Salwadorze, Indiach, Indonezji, Jordanii, Libanie, Macedonii, Nepalu, Panamie, Peru, na Filipinach, Seszelach, w Turcji i Sri Lance. Trenerzy GARD i materiały szkoleniowe zapewniane są nieodpłatnie przez Grupę DP DHL, a UNDP realizuje projekt i ułatwia koordynację z władzami państwowymi. Organizacja warsztatów szkoleniowych GARD oraz koszty logistyczne są w pełni pokrywane przez UNDP przy udziale rządu Niemiec. 
   GARD stanowi integralną część programu DHL  GoHelp, w ramach którego Grupa łączy swoje działania związane z gotowością i zarządzaniem kryzysowym. W przypadku klęski Zespoły Reagowania Kryzysowego (DTR) zapewniają pomoc kryzysową i dbają o to, aby pomoc humanitarna mogła być przyjmowana w sposób skoordynowany i przekazywana do odpowiednich organizacji pomocowych. Zespoły Reagowania Kryzysowego powstały we współpracy z Biurem ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA). Obejmują one ogólnoświatową sieć ponad 400 wolontariuszy - specjalnie przeszkolonych pracowników Grupy DHL.

Ostatnio zmieniany piątek, 10 luty 2017 08:12

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj