logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

CeMAT 2018 - Forum przyszłości logistyki i przemysłu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Targi Hanowerskie i CeMAT to wydarzenia, które od wielu lat cieszą się uznaniem specjalistów z wielu branż. Zapowiadane od dłuższego czasu połączenie obu imprez w jeden "pakiet" okazało się udanym przedsięwzięciem i w opinii zwiedzających - inspirującym doświadczeniem, którego efekty przedsiębiorstwa nastawione na innowacyjność będą mogły wykorzystać w praktyce.

Co więcej, nowa formuła światowej wystawy wzbudziła ogromne zainteresowanie ekspertów od lat związanych z logistyką, przemysłem i IT. Prezentowany potencjał technologiczny uświadomił im bowiem, jak wiele nowych obszarów "zawłaszcza" transformacja cyfrowa, wychodząc poza ramy tradycyjnie postrzeganego przemysłu. To pierwsza osobista refleksja, którą chcemy podzielić się z Czytelnikami naszego portalu po wizycie na Targach w Hanowerze w dniach 23 - 27 kwietnia br. z udziałem aż 5 800 wystawców i 210 000 zwiedzających.
Specjaliści z całego świata po raz pierwszy mieli okazję bezpośredniego kontaktu z tym, co znali już z doniesień medialnych i artykułów w prasie fachowej, mianowicie przykładami zintegrowanych zastosowań technologii i urządzeń z rozwiązaniami w obszarze logistyki, wyznaczającymi kierunki zbliżające nas do urzeczywistnienia koncepcji przemysłu 4.0. Wystawcom i organizatorom udało się przekonać przedstawicieli firm obecnych w Hanowerze, że tzw. cyfrowa fabryka nie będzie funkcjonowała bez zaawansowanych systemów logistycznych. Świadczy o tym skala ekspozycji i rozpiętość oferty prezentowanej przez wystawców, a także - co ważne i godne pokreślenia - obecność wielu ekspertów, występujących na licznych konferencjach towarzyszących targom. Wśród nich byli przedstawiciele instytutów badawczych wchodzących w skład Towarzystwa Fraunhofera, Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) i innych organizacji, wyznaczających kierunki wdrażania rozwiązań cyfrowych przez przedsiębiorstwa.  

Firmy tradycyjnie związane z targami CeMAT, takie jak: Still, Jungheinrich, Mecalux czy SSI Schäfer i inne z grona wystawców biorących udział w części "logistycznej" wielkiej ekspozycji, miały możliwość promocji własnego know-how. Z drugiej strony swoją ofertę - jako zapowiedź przełomowych zmian w podejściu do "tradycyjnej" produkcji - przedstawili liderzy rynku, prezentując imponujące rozwiązania mieszczące się w wielu obszarach o wyjątkowym potencjale innowacyjności (sztuczna inteligencja, robotyka, uczenie maszynowe, Internet Rzeczy, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w logistyce, interakcja człowiek - maszyna). Stoiska takich firm jak: SICK, KUKA czy German Bionic cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

W ramach części "konferencyjnej" targów nie zabrakło premier opracowań będących efektem badań analityków. Specjalnie z okazji tegorocznego CeMAT-u Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) zaprezentowało zapowiadane w lutym br. "mapy drogowe" dla decydentów - pod hasłem "Intralogistyka 2025". Autorzy wspomnianych raportów koncentrują się na zastosowaniu w magazynach przyszłości rozwiązań cyfrowych dotyczących trzech kluczowych obszarów: układów sensorycznych, komunikacji i analizy danych. Ważnym elementem opracowań jest diagnoza warunków rozwoju technologicznego, które muszą spełnić przedsiębiorstwa, aby sprostać wyzwaniom czwartej rewolucji przemysłowej.

Ostatnio zmieniany środa, 02 maj 2018 09:25

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj