logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

FedEx opublikował doroczny Raport Odpowiedzialności Społecznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

FedEx Corp. przedstawił tegoroczny Raport Odpowiedzialności Społecznej (Global Citizenship Report), podsumowujący dążenia firmy do odpowiedzialnego rozwoju w wymiarze ekonomicznym, środowiskowym i ludzkim. Raport stanowi również omówienie najważniejszych inicjatyw społecznych w roku finansowym 2017, który zakończył się 31 maja 2017.

- Klienci stale powtarzają nam, że chcą współpracować z firmami, którym los naszej planety nie jest obojętny - mówi David J. Bronczek, prezes i COO FedEx Corp. - Wierzymy, że jesteśmy zobowiązani do ustanawiania nowych standardów w zakresie naszego wkładu w rozwój naszych pracowników, klientów i społeczności, w których żyjemy i pracujemy.

   Wśród najważniejszych punktów tegorocznego sprawozdania znalazły się:

   Rozwój ekonomiczny
Po raz pierwszy w historii FedEx, przychody firmy w 2017 r. przekroczyły 60 mld USD, co oznacza 20 proc. wzrost w stosunku do roku 2016. Dobre wyniki finansowe pozwoliły firmie na stworzenie nowych możliwości dla akcjonariuszy, w tym m.in.:
•    426 mln USD wypłaconych w formie dywidendy
•    Ponad 21 mld USD wynagrodzeń i bonusów dla pracowników
•    Ponad 55 mln USD inwestycji na cele charytatywne w ramach inicjatywy FedEx Cares
Celem planu działań charytatywnych w postaci programu FedEx Cares jest przeznaczenie 200 mln USD na wsparcie rozwoju i poprawę sytuacji 200 lokalnych społeczności na całym świecie do roku 2020. Aktualnie program znalazł się na półmetku - w pierwszych dwóch latach jego trwania, już ponad 101 mln USD trafiło do 134 społeczności w różnych częściach globu.
FedEx rozszerzył również swoją sieć punktów odbioru przesyłek typu „Hold for Pick Up”. Wyeliminowanie tzw. "ostatniej mili" - tj. różnicy między dostarczaniem pakietów pod wiele adresów a lokalizacją centralną - pozwoliło zmniejszyć prognozowaną emisję dwutlenku węgla (CO2e) o 18 000 ton rocznie. To mniej więcej tyle, ile rocznie wytwarza 3,8 tys. samochodów osobowych.

   Kwestie środowiskowe
W ramach podejścia Reduce, Replace, Revolutionize FedEx ograniczył emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych o 2,3 mln ton.

- Bardzo poważnie traktujemy kwestię ograniczenia wpływu naszej działalności na środowisko, dlatego stale opracowujemy nowe metody, procesy i technologie w tym zakresie - powiedział Mitch Jackson, chief sustainability oficer w FedEx Corp. - Chcemy łączyć ludzi i możliwości na całym świecie w sposób odpowiedzialny, dostarczając pozytywnych bodźców społecznościom, w których żyjemy i pracujemy.

   Dzięki modernizacji floty oraz programom oszczędnościowym, w ubiegłym roku finansowym FedEx oszczędził blisko 670 mln litrów paliwa lotniczego. W spółce działa specjalny zespół - Fuel Sense, którego głównym zadaniem jest identyfikacja możliwości poprawy efektywności w zakresie operacji lotniczych. Wszyscy pracownicy mający do czynienia z flotą lotniczą FedEx są świadomi znaczenia efektywności paliwowej i wspólnie poszukują innowacyjnych sposobów jej poprawy. Oszczędności paliwa obejmują również naziemną flotę pojazdów FedEx. W ubiegłym roku została ona powiększona o kolejnych 300 pojazdów elektrycznych, których obecnie firma wykorzystuje już 2100. Ogłoszono również plany zakupu 20 w pełni elektrycznych ciężarówek Tesla Semi.

   Rozwój pracowników
Liczący już 425 tys. pracowników zespół FedEx każdego dnia pracuje wg filozofii Purple Promise, zakładającej że każdy kontakt klienta z firmą powinien stanowić wyjątkowe doświadczenie. Firma natomiast stara się stworzyć pracownikom bezpieczne i inspirujące miejsce pracy, gdzie każdy z członków zespołu ma szanse na rozwój. W roku finansowym 2017 firma zdołała:
•    Utrzymać 88% pełnoetatowych pracowników w USA
•    Zapewnić każdemu pracownikowi średnio 19 godzin szkoleń
•    Przeznaczyć 12,7 mln USD na stypendia naukowe dla ponad 5.600 pracowników
•    Zmniejszyć liczbę możliwych do uniknięcia wypadków z udziałem pojazdów o 12%. w stosunku do roku ubiegłego
Ponadto, tysiące pracowników FedEx poświęciło swój czas i umiejętności lokalnym społecznościom, spędzając łącznie 111,2 tys. godzin (14 tys. ośmiogodzinnych dni pracy) na pracach społecznych.

   Nagrody i wyróżnienia
•    Fortune Magazine World’s Most Admired Companies
•    Fortune Magazine Best Workplaces for Diversity
•    Black Enterprise Top Companies for Diversity
•    Points of Light Civic 50 Most Civic Minded Companies
•    Solar Energy Industries Association Top Corporate Solar Users in the U.S.
•    CR Magazine 100 Best Corporate Citizens

Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2018 11:23

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj