Zaloguj się

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV "Parowozjadę", która będzie połączona z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na fanów kolei 18 i 19 sierpnia będzie czekać wiele atrakcji, wśród nich Parada Parowozów i przejazdy pociągami retro po malowniczych szlakach kolejowych.

   "Parowozjada" to jedno z największych wydarzeń popularyzujących historię kolei w Polsce. Odbywa się od 2005 roku i jest punktem kulminacyjnym cyklu "Lato z Parowozami".
Tegorocznym motywem przewodnim imprezy będzie jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji będzie można przenieść się w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozowni goście będą podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chętni wcielą się w szeregi żołnierzy Legionów i po przejściu procesu rekrutacji wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych oraz skorzystają z usług legionowej poczty polowej. Będzie można także zwiedzić okolicznościową wystawę pt. "Ojcowie Niepodległości" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Dla PKP CARGO bardzo ważne jest kultywowanie, propagowanie polskiej historii, tradycji narodowej. Dlatego włączyliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności i o wydarzeniach sprzed wieku przypomnimy także uczestnikom "Parowozjady" - mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

   Gratką dla miłośników kolei, dla całych rodzin, będą pokazy składów historycznych pociągów i samych parowozów. W sobotę o godz. 13.00 ruszy Parada Parowozów, w której zaprezentują się polskie zabytkowe pojazdy - OKz32-2, TKt48-191, Ty42-107, Ol49-69, Ty42-24, TKh 05353 i słowacki 477.013. Dzień zakończy pokaz sztucznych ogni.
Natomiast w niedzielnym programie znajdą się emocjonujące zmagania drużyn trakcyjnych i prezentacja obrządzania parowozów. Wszyscy chętni będą mogli, prowadząc pociąg w symulatorze jazdy lokomotywy ET41, przekonać się jak to jest być maszynistą. Przez cały weekend będzie można także skorzystać z przejazdów pociągami retro po malowniczych szlakach kolejowych do Kasiny Wielkiej, Rabki i Mszany Dolnej.
   Wiele atrakcji czeka również na najmłodszych, dla których przygotowano specjalną strefę zabawy oraz spektakl, który w kabaretowo-musicalowej formie porusza kwestie bezpieczeństwa dzieci.

- "Parowozjada" ma ogromny walor edukacyjny, jednocześnie jest także imprezą, która promuje polską kolej, pokazuje jej znaczenie, atrakcyjność w porównaniu z innymi środkami transportu. To święto miłośników kolei nie tylko z Polski, gdyż każdego roku przyjeżdżają też do nas zagraniczni turyści - mówi prezes Czesław Warsewicz. - Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, dbamy o harmonijny rozwój przedsiębiorstwa, a to oznacza również troskę o dziedzictwo historyczne i kulturowe.

    Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Era Parowozów. W tym roku patronatem medialnym "Parowozjadę" objęły: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Radio ESKA, Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, Góral.Info, Kurier Kolejowy, Malopolskaonline.pl, Nakolei.pl, Nasz Dziennik, Niezależna.pl, Parowozy.pl, Podhale24.pl, Podhaleregion.pl, Rodzinny-krakow.pl, Rynek Kolejowy, Sieci, TVP Historia i Tygodnik Podhalański.
 
   Harmonogram „Parowozjady":

18 sierpnia, sobota
9.00     Otwarcie Skansenu
12.30   Uroczyste otwarcie Parowozjady
13.00   Parada Parowozów
15.00   Pokaz składów pociągów historycznych
17.00   Teatr Katarynka
20.30   Atrakcja wieczoru, w tym m.in. pokaz sztucznych ogni
22.00   Zamknięcie Skansenu
 
19 sierpnia, niedziela
8.30     Otwarcie Skansenu
9.00     Przejazdy dla dzieci w kabinie maszynistów
13.30   Zawody maszynistów
16.00   Zamknięcie Skansenu
 
Rozkład jazdy zabytkowych pociągów:

18 sierpnia, sobota
9:04 - 11:20 Chabówka (stacja PKP) - Kasina Wielka - Chabówka (skansen)
16:40 - 17:37 Chabówka (skansen) - Rabka-Zaryte - Chabówka (skansen)
 
19 sierpnia, niedziela
9:00 - 10:55 Chabówka (skansen) - Rabka-Zdrój - Mszana Dolna - Rabka-Zdrój - Chabówka (skansen)
9:00 - 13:00 Chabówka (skansen) - Rabka-Zdrój - Mszana Dolna - Rabka-Zdrój - Chabówka (skansen)
15:05 - 16:55 Chabówka (skansen) - Rabka-Zdrój - Mszana Dolna - Rabka-Zdrój - Chabówka (skansen)

Ostatnio zmieniany w wtorek, 14 sierpień 2018 08:59
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe