logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Mniej zmarnowanej żywności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skuteczna dystrybucja żywności wymaga ciągłego unowocześniania w zakresie infrastruktury oraz sposobów działania. Zarządzanie dystrybucją żywności to podstawowe działanie każdego Banku Żywności. Dlatego Federacja Polskich Banków Żywności oraz globalna organizacja GS1 podjęły decyzję o partnerstwie. Ta unikatowa współpraca ma dostarczyć wiedzę i światowe rozwiązania, które przyczynią się do szybszej i efektywniejszej logistyki pomocy żywnościowej, skutecznie przeciwdziałając marnowaniu żywności.

Eksperci z GS1 - globalnej organizacji, działającej w 150 krajach na rzecz optymalizacji łańcucha dostaw, zaplanują Bankom Żywności procesy dotyczące odbierania i przekazywania żywności. Pilotażowo działania będą wdrażane w Wielkopolskim Banku Żywności w Poznaniu.
 
Dyrektor Banku Żywności, Katarzyna Bielawska, podkreśla konieczność wprowadzeniu zmian, które pozwolą na większą i sprawniejszą dystrybucję artykułów spożywczych. Mówi też o ogromnym i czasochłonnym wkładzie pracy w prowadzeniu dokumentacji.

GS1 wraz z Instytutem Logistyki i Magazynowania dokona analizy i oceni poszczególne etapy pracy organizacji społecznej. Firma zaproponuje działania, dzięki którym będzie można zidentyfikować przebieg procesów, efektywnie wykorzystać zasoby, rozpoznać i eliminować "wąskie gardła" procesowe, monitorować efekty i korzyści z wprowadzonych zmian w łańcuchu dostaw. Wszystkie te działania zmierzają do podniesienia efektywności funkcjonowania Banku Żywności oraz całego łańcucha dostaw i odbiorów.

- Organizacja GS1 działa na rzecz usprawnienia łańcucha dostaw, a ostatnio aktywnie wspiera wszelkie działania zmierzające do ograniczenia marnowania żywności. Według badań przeprowadzonych przez GS1 w Wielkiej Brytanii, marnowanie żywności i odpady z nim związane mogą kosztować sprzedawców detalicznych do 4% przychodów. Chcemy wykorzystać powszechnie występujące kody kreskowe oraz naszą wiedzę i doświadczenie, aby wesprzeć zarówno sieci detaliczne, jak i Banki Żywności w sprawnej dystrybucji niesprzedanej, a nadającej się do spożycia żywności, która trafia do potrzebujących - komentuje Elżbieta Hałas, CEO GS1 Polska.

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 listopad 2017 14:14

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj