Logo
Wydrukuj tę stronę

Numer LEI niezbędny dla podmiotów prawnych

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Według dyrektywy MiFID-II Unii Europejskiej od połowy 2018 roku wszystkie podmioty prawne działające na rynkach finansowych będą musiały posiadać własny numer LEI (Legal Entity Identifier). Bez niego nie będzie możliwe dokonywanie transakcji finansowych, m.in. kupowanie lub sprzedawanie akcji, obligacji, gwarancji, obligacji rządowych i instrumentów pochodnych.

Identyfikator LEI to kod alfanumeryczny, składający się z 20 znaków, gwarantujący bezpieczeństwo i transparentność dla partnerów zawierających między sobą transakcje finansowe. Kod ten służy do jednoznacznej identyfikacji podmiotów prawnych, które od połowy 2018 roku będą chciały dokonywać transakcji finansowych. Nadawać go mogą jedynie organizacje, które przeszły z sukcesem proces akredytacji przez Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF), międzynarodowy podmiot odpowiedzialny za zarządzanie identyfikatorami LEI na całym świecie. 

Globalne przyjęcie identyfikatora LEI pozwoli na sprawniejsze zarządzanie ryzykiem w firmach, a także lepszą ocenę ryzyk makro- i mikroostrożnościowych. W ten sposób osiągnięta zostanie większa spójność rynku przy jednoczesnym ograniczeniu przestępczości finansowej bez naruszania zasad uczciwości rynkowej. Nie mniejsze znaczenie ma również fakt, że wdrażanie systemu LEI zwiększa ogólną jakość i rzetelność danych finansowych.

 


W jaki sposób kod LEI może pomóc firmie przygotować się na wyzwania przyszłości:

      - lepsze zarządzanie ryzykiem,
      - lepsza wydajność operacyjna,
      - dokładniejsze obliczanie ekspozycji,
      - uproszczona sprawozdawczość dla organów regulacyjnych,
      - zabezpieczenie kontrahentów we wszystkich procesach biznesowych,
      - identyfikacja kontrahentów w skali globalnej.


GS1 Polska jest drugą, po Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, organizacją w kraju, która umożliwia zainteresowanym podmiotom uzyskanie numeru LEI (na rok, potem corocznie konieczne jest odnowienie numeru). Aby uzyskać numer LEI, należy zarejestrować się, złożyć wniosek i opłacić rejestrację. Więcej informacji wraz z instrukcją rejestracji dostępne są na stronie GS1 Polska.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 23 marzec 2018 09:28
Więcej w tej kategorii: « Weź udział w wyjątkowych szkoleniach! 50% rabatu na numer LEI do końca czerwca »
powrót na górę