logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jak wybierać elektroniczna platformę handlową

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co znaczy "eMarket Services"
Dla ułatwienia przedsiębiorstwom szukania i użytkowania elektronicznych platform handlowych, organizacje marketingowe z Australii, Holandii, Islandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Hiszpanii i ze Szwecji uruchomiły kilka lat temu projekt non profit, przeznaczony do rozpowszechniania i wymiany wiedzy o nich. Do projektu tego włączyła się w 2004 r. Komisja Europejska UE, biorąc udział w organizacji i finansowaniu dalszych prac. Obecnie projekt ten przekształcił się w oficjalny portal europejski pn. eMarket Services, stanowiący informatorium o istniejących platformach elektronicznych.
W miarę przyłączania się kolejnych państw Unii Europejskiej do sieci kontaktowej, informacje te będą mogły być prezentowane w różnych językach.
Sam portal nie jest platformą handlową, nie można za jego pomocą niczego kupić ani sprzedać. Jego zadaniem jest zapewnienie potencjalnym użytkownikom informacji o platformach istniejących w różnych sektorach gospodarczych i w różnych krajach, dla łatwiejszego umiędzynarodowienia handlu.
Podstawowymi usługami, świadczonymi przedsiębiorstwom bezpłatnie, są:
W ramach tej ostatniej grupy usług sformułowano w sierpniu 2005 r. zalecenia dla przedsiębiorstw, które chcą po raz pierwszy korzystać z usług oferowanych przez e-platformy. Zalecenia te powstały w oparciu o dotychczasowe doświadczenia w tej dziedzinie, zwłaszcza negatywne. Biorąc pod uwagę stale początkowy jeszcze stan korzystania polskich przedsiębiorstw z e-platform (chociaż samych polskich jest już ponad 30), warto przytoczyć przynajmniej te najważniejsze. Porażki bowiem są tu nie tylko bardzo kosztowne, ale i zniechęcające firmę do korzystania z nowych technologii, czasem przez dłuższy czas.
Czym są elektroniczne platformy handlowe
Mówiąc o nich, zaczyna się z reguły od pojęć szerszych. I tak najszerszym w tej dziedzinie jest termin "E-business", węższym "E-commerce", najwęższym zaś "E-marketplaces". Stosowana przez portal definicja mówi, że "jest to wirtualny rynek on-line, gdzie kupujący, producenci, dystrybutorzy i sprzedający znajdują i wymieniają informacje, prowadzą handel i współpracują ze sobą. Elektroniczna platforma może mieć charakter tylko handlowy (jeśli oferuje tylko dokonywanie transakcji), ale może też być narzędziem biznesu, jeśli zapewnia możliwości ich integracji z innymi procesami wewnątrz przedsiębiorstwa".
Platformy elektroniczne utrzymują się z opłat. Różnią się one w zależności od charakteru użytkownika oraz rozmiarów korzystania. Niektóre z nich premiują kupujących albo sprzedających. Głównymi dochodami platform są: opłaty za stałe członkostwo, odsetki od wartości transakcji, opłaty za prezentację katalogu towarów użytkownika, opłaty za reklamę (banery i linki), opłaty za dodatkowe usługi, np. logistyczne i finansowe, doradcze. Początkowo największe znaczenie miały opłaty w formie odsetek od dokonanych transakcji, obecnie przeważają opłaty członkowskie.
Z punktu widzenia rozwiązań organizacyjnych platformy można podzielić na trzy grupy:
Powstają też hybrydy tych form. E-platformy mają charakter wertykalny oraz horyzontalny. Wertykalny oznacza charakter branżowy, czy sektorowy, jak np. chemiczny, budowlany, spożywczy. Bardzo często firmy korzystają z kilku platform wertykalnych jednocześnie. Platformy horyzontalne mogą obejmować wszystkich uczestników rynku w przekroju terenowym, czy funkcjonalnym. Szczególnie często wykorzystywane są do wymiany usług, zwłaszcza biznesowych.
Wybór elektronicznej platformy handlowej
Przedsiębiorstwa decydujące się na prowadzenie e-biznesu za pomocą platformy powinny na samym początku uświadomić sobie 3 reguły. Po pierwsze, należy przestudiować dokładnie listy funkcjonujących już platform, prowadzone przez portal "eMarket Services". Z tej listy należy wybrać te z nich, które cieszą się popularnością i opinią o dobrych systemach zabezpieczających. Niezmiernie ważne jest bowiem zaufanie do operatora platformy ze strony jej uczestników oraz skuteczności narzędzi komunikowania. Wspomniany portal europejski prowadzi także listy certyfikatów, kodów, standardów i innych pożytecznych informacji, z których korzystanie jest bezpłatne. Te reguły o charakterze generalnym, w praktyce oznaczają stosowanie kilkunastu kroków pośrednich, które każde przedsiębiorstwo powinno przeanalizować i zrealizować samodzielnie. Zasady te, które organizatorzy portalu opracowali jako niezbędne dla osiągnięcia korzyści przy korzystaniu z pośrednictwa e-platform, to logicznie uporządkowana metodyka ich wyboru przez każde przedsiębiorstwo: wielkie, średnie, a także małe.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rhenus Logistics oficjalnie otwiera oddział w Bolesławcu

Rhenus Logistics oficjalnie otwiera oddział w Bolesławcu

15 czerwca 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie oddziału Rhenus Logistics Bolesławiec. Centrum logistyczne w...

Głodni kibice na mistrzostwach świata w Moskwie pomagają nakręcić rynek…

Głodni kibice na mistrzostwach świata w Moskwie pomagają nakręcić rynek handlowy

Uwzględniając to, że do Moskwy ma przybyć na mistrzostwa świata w piłce nożnej ponad milion...

STK S.A. będzie współpracować z Koleją Kaliningradzką

STK S.A. będzie współpracować z Koleją Kaliningradzką

STK S.A., spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, podpisała umowę dotyczącą współpracy z Koleją Kaliningradzką...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj