logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wykorzystywanie nowych technologii w polskich firmach - wyniki badań IŁ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2005 r. Instytut Łączności przeprowadził badania ankietowe firmowych użytkowników Internetu, których celem było poznanie, w jakim stopniu polskie firmy posiadające już dostęp do Internetu korzystają z nowych technologii. Problematyka badań koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
• sposoby korzystania z komputerów w firmach, dostęp zatrudnionych do firmowych komputerów oraz wpływ komputeryzacji na funkcjonowanie firm
• sposoby korzystania z Internetu w firmach, dostęp zatrudnionych do Internetu, wpływ wprowadzenia Internetu do firm na ich funkcjonowanie, firmowe strony internetowe oraz indywidualny dostęp zatrudnionych do poczty internetowej
• sposoby służbowej komunikacji oraz korzystanie w firmach z telefonii komórkowej
• zapotrzebowanie na publiczne usługi dla firm świadczone elektronicznie, korzystanie z tych usług oraz ocena jakości ich świadczenia.
Sondaż przeprowadzono drogą internetową. Informacje o firmach, które poddano ankietyzacji, zaczerpnięto z bazy danych „Firmy Polskie 2005”. Zbadano firmy z terenu całej Polski. Otrzymano 4518 wypełnionych ankiet.
Badania
Badanie było anonimowe. Przedstawicieli badanych firm proszono o podanie takich atrybutów firmy, jak: wielkość (liczba pracowników), dziedzina działalności, status prawny, kondycja finansowa, województwo (siedziba firmy), wielkość oraz status miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy. W wyniku badań powstał raport ogólnopolski, zawierający zestawienia zbiorcze w postaci wykresów oraz analizy statystyczne zwymiarowane współczynnikiem korelacji liniowej Pearsona.
Niniejszy artykuł prezentuje zestawienia zbiorcze w postaci tablic, w których przedstawiono procentowe odpowiedzi respondentów na wybrane pytania.
Korzystanie z komputerów
Respondentów zapytano o wykorzystywanie komputerów, dostęp do nich, skutki komputeryzacji firmy oraz plany zakupu komputerów. Komputerów firmowych używa się najczęściej do wspomagania różnego rodzaju prac biurowych (96%). Równie ważna jest ich rola jako narzędzia dostępu do Internetu (95%). Najrzadziej stosowane są komputery do takich czynności jak: tworzenie oprogramowania (16%) i szkolenie pracowników (21%). W zdecydowanej większości firm (74,5%) z komputerów korzystała ponad połowa pracowników. Najmniej odpowiedzi (6,9%) zanotowano wśród firm, w których dostęp do komputerów posiadało 11 – 25% zatrudnionych. Firmy zdecydowanie pozytywnie oceniają wpływ wprowadzenia komputerów na sprawność swojego działania. Respondenci odpowiadali, że wprowadzenie komputerów stało się niezbędne do funkcjonowania firm (69,1%). Opinie, że komputery nie wniosły żadnych zmian pojawiały się rzadko (2,2%). Większość badanych firm myśli o zakupie nowych komputerów (72,4%). Jedynie 11% respondentów nie ma takich planów; najczęściej tłumacząc to brakiem potrzeb (49,8%) lub problemami natury finansowej (35,1%).


Artykuł pochodzi z czasopisma „Logistyka”, nr 4/2006.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2006 10:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Panattoni Europe dla Hydroline w Stargardzie

Panattoni Europe dla Hydroline w Stargardzie

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, wystartował z budową fabryki dla Hydroline, fińskiego...

Solaris Urbino 12 LE lite hybrid z nagrodą Top Design…

Solaris Urbino 12 LE lite hybrid z nagrodą Top Design Award 2019

Solaris Urbino 12 LE lite hybrid, mający swą światową premierę podczas ubiegłorocznych targów Transexpo w...

Avis Budget Group i Etihad Aviation Group nawiązują strategiczne partnerstwo

Avis Budget Group i Etihad Aviation Group nawiązują strategiczne partnerstwo

Avis Budget Group oraz Etihad Aviation Group ogłosiły nawiązanie bliskiej współpracy o międzynarodowym zasięgu. Avis...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj