logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Handel elektroniczny w Rosji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co wiedzieliśmy do tej pory o zaawansowaniu e-handlu w Rosji? Nic, lub prawie nic, ale od czerwca ub. r. możemy już wiedzieć znacznie więcej. Zadbało o to stowarzyszenie Russian eMarket Participants National Association (NAUET), współpracujące z europejską agendą eMarket Services Research, która opublikowała pierwsze aktualne informacje z tej dziedziny. Nie stanowią one jeszcze kompleksowego raportu, ale zawierają konkretne przykłady w segmentach B2B, B2C oraz B2G.
B2B - Business to Business
W tym segmencie rozwijane są głównie platformy handlowe. W 2003 roku szczególnie wzrosła ich ilość w sektorze energii oraz w sektorze metalurgicznym. Na większości z nich kupujący i sprzedający lokują swoje oferty i propozycje oraz prezentowane są informacje analityczne. Jedynym wyjątkiem jest platforma B2B-Energo, która umożliwia także dokonywanie zmian cen aukcyjnych. Platforma eMatrix natomiast, specjalizująca się w handlu urządzeniami komputerowymi, ma nieco mniejszą funkcjonalność niż inne, za to ogromną ilość kupujących i sprzedających. Przykładowe największe platformy handlowe funkcjonują w przemyśle ciężkim (patrz tabela).
Funkcjonują także inne platformy elektroniczne, tworzone przez wielkie rosyjskie przedsiębiorstwa, na przykład w dziedzinie medycyny, rolnictwa, stali, petrochemii. Ogólna wartość transakcji elektronicznych za pomocą platform osiągnęła w 2003 roku ponad 300 mln dolarów.
Co najbardziej utrudnia szybszy i znacznie szerszy zasięg korzystania z elektronicznych platform handlowych? Powodów jest kilka:
• niedostateczna promocja i zachęta ze strony ich organizatorów wśród uczestników rynku
• niski poziom użytkowności tych systemów, wyrażający się w nie dość precyzyjnych klasyfikacjach   produktów, rejestrach i kodach dostawców i odbiorców, funkcjach wyszukiwania
• problemy prawne, zwłaszcza trudności z uwierzy telnianiem dokumentów elektronicznych poprzez  podpis elektroniczny
• brak  infrastruktury  umożliwiającej   identyfikację użytkowników
• brak poufności transakcji
B2C - Business to Consumer
Rozwój handlu elektronicznego i sklepów interneto-wych w segmencie B2C w ostatnich kilku latach uzyskał nowy impuls w postaci wzrostu popytu konsumentów, wspartego środkami kredytowymi. Łączny szacunek wartości obrotów handlu elektronicznego w segmencie B2C w roku 2003 wyniósł prawie 500 mln dolarów, co stanowiło ok. 10-15 proc. obrotów całego handlu detalicznego.
Handel elektroniczny obejmuje najczęściej takie towary, jak urządzenia komputerowe, audiowizualne, książki, produkty video oraz muzyczne.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 1/2005.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2006 09:10
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Poczta Polska stawiają na…

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Poczta Polska stawiają na elektromobilność

Poczta Polska oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz...

Techniczne nowinki od Solarisa

Techniczne nowinki od Solarisa

Biuro Badań i Rozwoju firmy Solaris, w którym pracuje obecnie blisko 150 inżynierów, nie tylko...

Ambitny projekt wodorowy JSW oraz PKP CARGO

Ambitny projekt wodorowy JSW oraz PKP CARGO

Przedstawiciele zarządów Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz PKP CARGO podpisali 14 czerwca w Krakowie, podczas konferencji...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj