Logistyka.net.pl

Konwergencja mediów trafia "pod strzechy"

praktyka
To m a s z S z e t y ń s k i

Ko nwergencja

Fot. Philips
mediów trafia
„pod strzechy”

Producenci sprzętu na całym świecie tworzą nowe wizje cyfrowego życia. Bardzo innowacyjne projekty, takie jak Connected Planet Philipsa, Homevita Samsunga, czy Digital House Intela pozwalają myśleć, że już
w najbliższej przyszłości będziemy korzystać z pełni funkcjonalnych cyfrowych mieszkań, wyposażonych w urządzenia, które będą ze sobą doskonale współpracować. Jeszcze, np. 10 lat te-

Cyfrowa konwergencja mediów stała się faktem dzięki temu, że producenci cyfrowych urządzeń zaczęli ze sobą współpracować.
mu budowę cyfrowych domów czy mieszkań mogli zrealizować ludzie dysponujący naprawdę wielkim pieniędzmi. W połowie lat 90. zachwycaliśmy się domem Billa Gates’a, który kosztem wielu milionów dolarów naszpikowany został cyfrowymi urządzeniami, dzieki czemu, np. jego lodówka mogła zamawiać przez Internet produkty. W ciągu ostatnich lat nastąpił jednak tak wielki postęp technologiczny, że technologia i idea budowy cyfrowych mieszkań bardzo powoli, ale jednak zaczęła wkraczać pod strzechy zwykłych śmiertelników.
Gdy powstawały pierwsze cyfrowe domy, nikt nie myślał o tym, by wszystkie urządzenia mogły ze sobą wymieniać informacje. Co więcej, były one budowane z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych, jednak bardzo drogich, bo nie standardowych technologii. Producenci sprzętu nie współpracowali ze sobą, nie korzystali ze wspólnych projektów, co również wpływało na tak znaczne koszty realizacji.
>

2/2005

W ostatnich latach nastąpiły bardzo duże zmiany, głównie w sposobie projektowania cyfrowych mieszkań. Zaczęto wykorzystywać powszechnie dostępne, tanie i standardowe technologie, a coraz większego znaczenia nabiera sama koncepcja cyfryzacji życia, oparta na urządzeniach współpracujących ze sobą. Pojawiło się

Najnowsza rodzina produktów Philips Streamium oparta została na coraz popularniejszym standardzie przesyłania danych WiFi, który umożliwia cyfrową transmisję danych i wzajemną współpracę komputerów PC i urządzeń audio-wizualnych. Jednym z takich koncepcyjnych urządzeń jest najnowszy telewizor z serii Streamium. Wykorzystuje on bezprzewodową sieć
802.11g , dzięki której na ekranie odbiornika będzie można oglądać zdjęcia lub filmy przesyłane bezpośrednio z komputera lub Internetu.
nowe pojęcie : Cyfrowa konwergencja, oznaczająca proces łączenia wielu różnych technologii, którego celem jest wzajemna wymiana danych i szybka komunikacja pomiędzy urządzeniami cyfrowymi.

Z wystawy prosto pod „strzechy”…

Konwergencja cyfrowa jest zjawiskiem, pewną ideą projektowania, dzięki której urządzenia, które istnieją od lat, zostają wyposażane w nowe funkcje i nabierają nowego znaczenia dla człowieka. Wyobraêmy sobie np. cyfrowy aparat fotograficzny i telewizor: dzięki technologii NFC opracowanej przez Philipsa możemy zbliżyć aparat do odbiornika TV, a nasze zdjęcia po chwili pojawią się na ekranie. To samo stanie się, jeżeli zbliżymy telefon z utworami mp do sprzętu audio, nasz sprzęt
Hi-Fi po chwili zacznie odtwarzać ulubioną piosenkę.
Transfer danych pomiędzy urządzeniami odbywa się automatycznie i bez żadnej ingerencji człowieka. Sprzęt wyposażony w technologię NFC (Komunikacja Bliskiego Pola) automatycznie rozpoznaje rodzaj danych do skopiowania, a więc możemy powiedzieć, iż dysponuje pewnym rodzajem „cyfrowej inteligencji”.

Na uwagę zasługuje przedstawiony na ubiegłorocznym
Cebicie system kina domowego Streamium MX6000i, łączący odtwarzacz DVD, wielokanałowy wzmacniacz audio 5.1 z bezprzewodowym dostępem do zasobów komputera PC oraz Internetu, takich jak pliki MP, klipy wideo, gry sieciowe (web games) czy zdjęcia. Aby urządzenia mogły szybko nawiązywać łączność i bezproblemowo komunikować się ze sobą, Philips stworzył specjalne bezprzewodowe łącza multimedialne z serii
Streamium SL400i i SL300. Ich zadaniem jest przesyłanie drogą bezprzewodową multimedialnych treści z komputera lub Internetu do odbiornika telewizyjnego oraz do domowych systemów audio.

Wizja Connected Planet Philipsa
Dział Elektroniki Użytkowej Philips Consumer Electronics, zaprezentował w ubiegłym roku projekt pod nazwą Connected Planet, który ma stanowić podwaliny wielkiej cyfryzacji codziennego życia człowieka.
Głównym celem tego projektu jest umożliwienie ludziom dostępu do cyfrowych zasobów danych (informacji, rozrywki, serwisów) w dowolnym miejscu i czasie - zarówno w domu, jak i poza nim.
- Celem projektu Connected Planet jest uwolnienie ludzi od obecnych barier technologicznych i pokazanie im nowych możliwości. Technologia cyfrowa rośnie w siłę, ponieważ jest coraz bardziej funkcjonalna, dostępna i przyjazna. Nadszedł odpowiedni moment, aby umożliwić ludziom intuicyjny i natychmiastowy dostęp do świata cyfrowej informacji i rozrywki stwierdził Gottfried Dutine, wiceprezydent Royal Philips Electronics.

Fot. Matthew Bowden
Aby cyfrowa konwergencja urządzeń nabrała jeszcze większego znaczenia, Philips nawiązał długofalową współpracę ze spółką
Yahoo, której najważniejszym celem jest rozwijanie i dostarczanie treści oraz dostosowanych serwisów internetowych dla urządzeń

praktyka
z serii Streamium.

Dla użytkowników jest dostępna szeroka gama serwisów informacyjnych i rozrywkowych (radio internetowe LAUNCHcast, wideoklipy na żądanie, zwiastuny filmów i serwisy fotograficzne online). Dedykowane treści multimedialne można już odbierać za pośrednictwem telewizorów i domowych systemów rozrywki Philipsa.

Zalety technologii NFC
Near Field Communications (NFC) to bezprzewodowa technologia komunikacji działająca na częstotliwości
13.56 MHz. Umożliwia ona wymianę danych pomiędzy różnymi urządzeniami znajdującymi się w odległości nie większej niż 10 cm. Gdy dwa urządzenia wyposażone w NFC znajdą się w wystarczająco blisko, rozpoznają się i określają, w jaki sposób mogą ze sobą współpracować. Technologia ta szerzej opisana na wstępie artykułu, nie tylko umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe łączenie ze sobą różnych urządzeń bez użycia jakichkolwiek kabli, ale co najważniejsze, stanowi najbardziej naturalną i wygodną metodę, znacznie poszerzając możliwości wzajemnej interakcji.
Wykorzystując technologię NFC Philips wspólnie Visa
International opracował nowy bezdotykowy system płatności, który może z niedługim czasie zrewolucjonizować rynek płatności elektronicznych. O technologii tej pisaliśmy szerzej w numerze 5/2004 wydania „eFaktów”. Dzięki niej nasz telefon korówkowy może zastąpić kartę kredytową, a płatność odbywa się po zbliżeniu aparatu do terminala płatniczego. Co więcej, nie musimy wpisywać żadnych kodów PIN ani haseł.

Chipy nowej generacji
Urządzenia współpracują ze sobą także dzięki chipom nowej generacji dedykowanym do zastosowań multimedialnych. Jednym z takich układów jest Nexperia, kompleksowy chip, który potrafi przetwarzać telewizyjny sygnał wysokiej rozdzielczości HDTV, cyfrowe zdjęcia czy multimedialny strumień z Internetu, a także ulepszać jakość standardowej transmisji telewizyjnej.
Inny rodzaj układów Nexperia stanowi serce nowoczesnych telefonów komórkowych, umożliwiających przesyłanie obrazów, odsłuchiwanie mp, czy robienie zdjęć aparatem cyfrowych.
Cyfrowa inspiracja
Intel inwestuje wielkie pieniądze w projekt „Digital
House”, którego wizja wykracza znacznie poza cztery ściany domu i zapewnia znacznie więcej korzyści niż tylko rozrywkę. Idea budowania cyfrowego domu, popularyzowana przez Intela, polega przede wszystkim na dostępie do treści w dowolnym czasie, miejscu i z wykorzystaniem dowolnego urządzenia. Najnowsze technologie mają być wykorzystywane zarówno w celach rozrywkowych, jak i do nauki czy komunikacji, a ich instalacja i obsługa nie może stwarzać użytkownikowi żadnych problemów. Komunikacja między wszystkimi urządzeniami cyfrowymi będzie się odbywać z wykorzystaniem technologii radiowych - głównie Wi-Fi czy
Bluetooth.
Kolejną firmą, która tworzy wizję cyfryzacji życia poprzez konwergencję mediów jest Samsung i jego flagowy projekt Homevita. Jego celem jest połączenie wszystkich cyfrowych urządzeń, dzięki czemu w każdym miejscu domu będzie możliwy dostęp do filmów, gier i muzyki. Homevita to również dodatkowe usługi, które umożliwiają komunikację z bliską nam osobą, bez względu na to, gdzie ona się w danej chwili znajduje.
Bardzo ważny element projektu stanowią także komputerowe systemy bezpieczeństwa dla domu, których zadaniem jest ochrona przed włamaniami i kradzieżą, pożarem czy innymi nagłymi wypadkami losowymi.
Projekt ten można zobaczyć w dwóch galeriach w Seulu oraz w Moskwie.

Cyfrowa konwergencja mediów stała się faktem dzięki temu, że producenci cyfrowych urządzeń zaczęli ze sobą współpracować, czego efektem są produkty, które można bezproblemowo podłączyć do sieci domowej i spać spokojnie, ponieważ będą one ze sobą doskonale współpracować. Sytuacja w cyfrowym świecie zmieniła się aż tak bardzo, iż obecnie mamy już do czynienia z kompleksowym systemem inteligentnych urządzeń. Dzięki wykorzystaniu standardowych technologii przy projektowaniu tych urządzeń staną się one w najbliższych latach dostępne dla przeciętnego człowieka. A więc już wkrótce nasze domy będą cyfrowe, a nasze życie nieustannie będzie podlegać cyfryzacji z korzyścią dla nas…

>