logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Informatyczne wspomaganie procesu zaopatrzenia w Zakładach Samochodowych "Jelcz" SA

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nieodzownym warunkiem przetrwania firm na rynkach silnie konkurencyjnych jest umiejętność sprawnego reagowania na zmiany zachodzące w ich otoczeniu - zarówno bliższym jak i dalszym. Dlatego słuszną wydaje się teza, iż skuteczne zarządzanie procesami logistycznymi jest możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi informatycznych.

Charakterystyka Zakładów Samochodowych „Jelcz” SA
Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w 1952 r. jako przedsiębiorstwo państwowe. Fabryka usytuowana jest około 25 km na pd.-wsch. od Wrocławia w miejscowości Jelcz - Laskowice. W styczniu 1995 r. firmę przekształcono w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, wpisaną do rejestru handlowego pn. Jelczańskie Zakłady Samochodowe JELCZ SA i - tym samym - przestała ona funkcjonować jako przedsiębiorstwo państwowe. Końcowym etapem w procesie przekształceń własnościowych była zmiana w marcu 1995 r. własności państwowej na prywatną z udziałem partnera strategicznego, którym została, po nabyciu 51% udziałów przedsiębiorstwa, firma Zasada Centrum SA (obecna nazwa: ZASADA SA). Jeszcze w tym samym roku zapoczątkowano wprowadzanie zmian organizacyjnych. Wydzielono kolejne obszary działalności nie związane bezpośrednio z realizacją procesu produkcyjnego. Dalsze etapy restrukturyzacji umożliwiły dostosowanie Spółki do działalności w warunkach gospodarki rynkowej. W lipcu 2001 r. w wyniku restrukturyzacji, z Zakładów Samochodowych JELCZ SA wyodrębniono dwie spółki:
JELCZ - Samochody Ciężarowe Sp. z o. o. (produkcja pojazdów ciężarowych, w tym pożarniczych i wojskowych) oraz JELCZ - Komponenty Sp. z o. o. (produkcja podzespołów, zarówno dla własnych potrzeb, jak i klientów zewnętrznych).

Celem działalności Jelcz SA jest kompleksowa obsługa nabywców autobusów w zakresie: projektowo - konstrukcyjnym, produkcji, dostawy, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. 1 lipca 2002 r. firmy skupione wokół Grupy Zasada utworzyły spółkę Polskie Autobusy Sp. z o. o. Udziałowcami spółki są:
• ZASADA SA - 60%
• Zakłady Samochodowe JELCZ SA - 20%
• AUTOSAN SA - 20%.

Przedmiotem działania firmy jest prowadzenie całej działalności marketingowej, ofertowej, promocyjnej i sprzedaży wyrobów dwóch producentów polskich autobusów z Grupy ZASADA, tj. Zakładów Samochodowych JELCZ SA oraz AUTOSAN SA Aktualnie, Polskie Autobusy Sp. z o. o. jest wyłącznym przedstawicielem handlowym Zakładów Samochodowych JELCZ SA oraz AUTOSAN SA.

System PRODIS
Obecnie większość systemów informatycznych, wdrożonych w polskich firmach można sklasyfikować do systemów ewidencyjno - kontrolnych. Najczęściej systemy te spełniają funkcję wycinkowego przetwarzania danych księgowych, rzadziej - kompleksowego przetwarzania danych. Pragnieniem menedżerów jest eksploatacja systemów informacyjno - decyzyjnych, czyli takich, które poza ewidencjonowaniem, realizują szeroko pojęte wspomaganie decyzji gospodarczych.

Jak podaje K. Lysons, do użytkowych programów komputerowych, które można wykorzystać w zaopatrzeniu, zaliczyć można:
• arkusze kalkulacyjne, które można wykorzystać zarówno do projektowania, jak i opracowywania dowolnego zagadnienia (od prostego arkusza kalkulacyjnego kosztów nowego produktu po wielki i złożony model finansowy nowego przedsięwzięcia)
• systemy eksperckie - programy komputerowe wykorzystywane do rozwiązywania problemów z konkretnej dziedziny dzięki wyciągnięciu wniosków z bazy wiedzy, stworzonej i opracowanej przez specjalistów z danej dziedziny
• systemy wspierania decyzji, których zadaniem jest ułatwienie podejmowania decyzji przez osobę lub grupę osób dzięki podsumowaniu wszystkich dostępnych informacji z danej dziedziny.

Wszyscy pracownicy działu Logistyki są użytkownikami systemu PRODIS, jednakże każdy z nich ma określone uprawnienia, dotyczące poruszania się po tym systemie w zakresie przeglądania, modyfikowania, drukowania, usuwania, kopiowania, dodawania nowych danych. Owe uprawnienia są odwzorowaniem zakresu obowiązków.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 3/2005.
Ostatnio zmieniany piątek, 26 styczeń 2007 14:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj