logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zintegrowany system zarządzania materiałami produkcyjnymi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka zaopatrzenia zajmuje się dostarczaniem półproduktów, materiałów, części, podzespołów, surowców i towarów niezbędnych do produkcji, w odpowiedniej ilości i czasie. Obszar logistyki zaopatrzenia obejmuje zakres działania od pojedynczych poddostawców kooperantów zaopatrzeniowych do punktów bezpośredniego sprzężenia z odbiorcami. Zakres ten obejmuje również działania związane z ustalaniem zapotrzebowania odbiorców; zamawianiem, odbiorem, składowaniem, przemieszczaniem i racjonalnym zużyciem dóbr; utrzymywaniem odpowiednich zapasów, ich ewidencjonowaniem, ochroną, oceną i kontrolą.


Optymalny poziom zaopatrzenia w towary i usługi pomaga osiągnąć przez przedsiębiorstwo przewagę konkurencyjną w stosunku do pozostałych uczestników rynku, optymalizując jego koszty. Pozwala również zapewnić odpowiednią (wymaganą) jakość tworzoną przez dostawców w łańcuchu zaopatrzeniowym. Procesy zaopatrzenia łączą kolejne ogniwa łańcucha zaopatrzeniowego, odpowiadają za pozyskanie materiału itd. dla przedsiębiorstwa, jak również za właściwe i efektywne zrealizowanie cyklu czynności, które często przekraczają granice organizacji.
Duże znaczenie odgrywa tutaj zarządzanie logistyczne, które integruje wszystkie działania związane z przepływem surowców, materiałów, produkcji w toku i wyrobów gotowych wraz z równoległym do nich przepływem informacji.
Systemy zaopatrzenia są złożone, a złożoność ta zależy od rodzaju działalności, (np. producent stali zużywa niewielką liczbę surowców, producent samochodów potrzebuje kilkanaście tys. różnych części). Zintegrowanie działań związanych z zarządzaniem procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie i ich powiązanie z właściwie przygotowanym systemem informatycznym pozwala na całościowe podejmowanie niezbędnych decyzji dla tego rodzaju procesów.

Logistyka zaopatrzenia powinna zapewnić optymalne warunki funkcjonowania pozostałym podsystemom (produkcji, usług, itp.), wobec czego rozwiązania informatyczne spełniają bardzo ważne funkcje i ich brak uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Dla utrzymywania zaopatrzenia, produkcji, zapasów, magazynowania na odpowiednim poziomie niezbędne jest wykorzystanie metod planowania potrzeb materiałowych (MRP), które zajmują się gospodarką zapasami oraz harmonogramowaniem produkcji i dotyczą zwłaszcza zaopatrzenia w materiały i części do produkcji, które zależy od zapotrzebowania na produkt końcowy. Jest to narzędzie, które analizując główny harmonogram produkcji pozwala na określenie zapotrzebowania netto na zapasy w odpowiednich jednostkach terminowania oraz pozwala zaplanować pokrycie tego zapotrzebowania wg poszczególnych pozycji. W przypadku zmian w głównym harmonogramie produkcji, stanie zapasów czy strukturze wyrobu, system MRP pozwala uwzględnić potrzeby netto i zapewnić odpowiedni poziom zaopatrzenia w niezbędne materiały.
Aby zapewnić optymalne wartości parametrów związanych z zaopatrzeniem, magazynowaniem i odpowiedniego poziomu sterowania i koordynacji wszystkich procesów logistycznych, niezbędne jest wykorzystanie przez przedsiębiorstwa informatycznych systemów zarządzania. Jest to konieczne do uzyskania przewagi konkurencyjnej, utrzymania odpowiedniego poziomu obsługi klienta i obniżenia kosztów działalności przedsiębiorstwa. Systemy te mogą być mniej lub bardziej rozbudowane, składać się z wielu modułów zarządzających poszczególnymi sferami działalności, zapewniając właściwy poziom wymiany danych na wejściach i wyjściach informacyjnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 marzec 2007 16:58
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Sprzedaż opon w 2018 roku

Sprzedaż opon w 2018 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w 2018 roku producenci i importerzy opon w...

Grupa DP DHL nagrodzona Catalyst Award 2018

Grupa DP DHL nagrodzona Catalyst Award 2018

Grupa Deutsche Post DHL została uhonorowana nagrodą Catalyst Award 2018 za projekt "Women in Management"...

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj