logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Handel elektroniczny a logistyka miejska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka miejska wykorzystując wszelkie atrybuty logistyki w zakresie zgodności przedmiotu, miejsca, czasu, drogi, ilości, technologii, jakości, ekonomii, ekologii, i bezpieczeństwa dostaw, jawi się jako antidotum na patologię ruchu w centralnym obszarze miasta. Skuteczność tego remedium jest determinowana istniejącą i możliwą do osiągnięcia chłonnością transportową tego obszaru, głównie dla ruchu postojowego, w tym w zakresie zaopatrzenia handlu detalicznego i dostępności motoryzacyjnej dla jego klientów.
Współczesny człowiek to w dużym stopniu homo motoricus.

Niedogodność dostępu do pożądanej sieci handlu śródmiejskiego skłania go do zakupów w peryferyjnych centrach handlowych z dostateczną powierzchnią parkingową, a to wiedzie do deprecjacji handlowo-usługowej śródmieścia. Występuje to szczególnie drastycznie w aglomeracjach, ale coraz częściej także już w miastach średnich i małych. Niezależnie od praw rynku, globalne racje społeczne i kulturowe widziane z perspektywy logistyki wskazują na miastotwórczą funkcję witalności śródmieścia oraz na zachowanie, a w wielu przypadkach nieodzowne przywracanie mu znaczącej funkcji handlowej.
Poza działaniem w zakresie inżynierii logistycznej ruchu, instrumentem służącym rewitalizacji handlowej śródmieścia, i to nie wymagającym inwestycji infrastrukturalnych, może być handel elektroniczny, zresztą przydatny także w operacjach poza sferą motorowej kongestii tego obszaru.

Krąg elementarny analizy
Łańcuch logistyczny w handlu detalicznym obejmuje w przyjętym obszarze funkcjonowania i klasycznym procesie handlu trzy ogniwa:
- dostawę produktów do sklepów
- ofertę fizyczną sprzedaży wraz z odpowiednią ich podażą asortymentową, jakościową, cenową itd.
- nabywanie stosownych produktów.
Analiza obejmuje część frontową tego procesu, tj. nabywania produktu przez konsumenta, a dokładniej - w kontekście przedmiotu rozważań - zastępowania fizycznego kontaktu klienta ze sklepem kontaktem intelektualnym. Rozważany jest głównie kontakt indywidualnego nabywcy i tylko zakup zamierzony z inicjatywy klienta. Warto wszakże przynajmniej nadmienić, iż łagodzeniem trudności logistycznych w dostępności sklepu zainteresowany jest nie tylko klient, ale coraz liczniej jest i winien być sprzedawca. Stąd coraz częściej - ale nie jest to skala znacząca - sklep zaczyna docierać drogą elektroniczną z ofertą towarową do klientów. Niniejsza analiza stanowi próbę ukazania niektórych efektów zastosowania handlu elektronicznego w łagodzeniu handlowo-transportowych problemów logistyki śródmiejskiej.

Ocena rządowa stanu handlu elektronicznego w Polsce
Infrastrukturę handlu cechuje słabość techniczna, technologiczna i informatyczna. Objawem tego jest niski poziom wykorzystania automatycznej identyfikacji towarów i praktycznie brak elektronicznej wymiany danych w dystrybucji i sprzedaży. Handel również podlega procesowi globalizacji, a czynnikiem temu sprzyjającym jest rozwój handlu elektronicznego, umożliwiającego dokonywanie zakupów na odległość. Proces globalizacji handlu przejawia się w unifikacji metod działania firm handlowych, stosowanych technik sprzedaży, strategii marketingowych oraz sposobów kształtowania struktury sieci handlowej i zaspokajania potrzeb konsumentów. W wyniku procesów globalizacyjnych następuje poprawa jakości towarów i metod ich oferowania nabywcom oraz obniżenie kosztów tak w sferze wytwarzania, jak i w handlu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 15:34
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj