logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

E-biznes - światowe trendy rozwoju

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ocena trendów i charakterystyk rozwoju e-biznesu w gospodarkach państw położonych w różnych częściach świata, z uwagi na czasochłonność i kosztochłonność musi się ograniczać tylko do najbardziej podstawowych kierunków. Stąd też badania prowadzone przez wyspecjalizowane agendy Komisji Europejskiej zostały skoncentrowane na trzech obszarach: Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych AP oraz Japonii.
Ostatnio opublikowane dane porównawcze dotyczą 2002 r. Znane już są wprawdzie dane dla roku 2003, ale tylko w przypadku Unii Europejskiej, dlatego nie będą dalej cytowane. Dane omawiane pochodzą z dostępnych międzynarodowych źródeł statystycznych oraz porównań takich, jak na przykład Global Information Technology Report, opublikowane przez Światowe Forum Gospodarcze w 2003 r.

Infrastruktura teleinformatyczna
Podstawowym warunkiem uzyskania przez przedsiębiorstwa korzyści z technologii teleinformatycznych (Information and Communication Technologies - ICT) jest dostęp do sieci. Technologie te same nie mogą spowodować wzrostu gospodarczego, są jednak narzędziem umożliwiającym uzyskanie znacznego wzrostu wydajności działań gospodarczych. Niezbędna jest do tego infrastruktura sieci, zarówno na poziomie krajowym, jak i poszczególnych przedsiębiorstw. Generalnie rozwój sieci i jej jakość zależy od poziomu rozwoju gospodarki. Znane są jednak przypadki, gdzie w krajach o podobnym dochodzie krajowym brutto/1 mieszk. poziomy infrastruktury ICT różniły się. Wpływ bowiem na nie ma nie tylko poziom zamożności, ale także uregulowania prawne, strategie gospodarcze, a także specyfika geograficzna.
We wszystkich zaawansowanych gospodarczo krajach dostęp do Internetu jest powszechny i ocenia się, że osiągnął już punkt nasycenia. Właściwie wskaźniki dostępu są prawie identyczne w Europie, USA oraz w Japonii. Nie są natomiast identyczne sposoby dostępu do Internetu. Generalnie daje się zauważyć tendencja do stosowania metod szerokopasmowego dostępu i prawdopodobnie będzie ona w najbliższych latach dominująca we wszystkich krajach gospodarczo rozwiniętych.
We wszystkich jednak analizach dotyczących infrastruktury, zwłaszcza z 2003 r. podkreśla się, że w tym roku po przyjęciu do Unii Europejskiej 10 dalszych krajów w większości bardziej zacofanych technologicznie, wszystkie wskaźniki dla UE związane z e-biznesem ulegną pogorszeniu.
Podobnie jak w przypadku Internetu, zbliżona też była popularność stosowania trzech form sieci komputerowych: LAN, intranetu i ekstranetu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2007 10:42
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj