logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zapasy w systemach informatycznych - cz. 4

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedostatni odcinek zapasów z zapasami w systemach informatycznych obejmował opisanie nieco bardziej wyrafinowanych rozwiązań informatycznych niż zwykłe ewidencjonowanie zapasów. W obecnym odcinku autor charakteryzuje najbardziej wyrafinowane podejście do zapasów, jakie zostało zaimplementowane w jednym z dostępnych na rynku systemów klasy ERP.

Zapasy w systemie MAX
Oryginalne podejście do problematyki zapasów w systemach informatycznych (z grupy ewidencyjno-analitycznych) zaimplementowano w systemie MAX. Poza typowymi algorytmami realizującymi rozproszoną analizę zapasów, system ten wyposażono w funkcjonalność pozwalającą na dynamiczne projektowanie logistyki zapasów i śledzenie ich poziomów w poszczególnych logicznych miejscach firmy. Celem tego rozwiązania jest wspomaganie użytkownika w uzyskiwaniu dokładnej informacji o zapasach oraz identyfikowania tych obszarów gospodarowania, w których można dokonać usprawnień (np. zredukować koszty). Dla osiągnięcia tego celu, w bazie danych systemu przechowywane są informacje o logicznym miejscu przechowywania fizycznych zapasów, co umożliwia logiczne spojrzenie na stany zapasów. Fizyczne stany zapasów są przechowywane w magazynkach produkcyjnych, w magazynach zasadniczych i zdefiniowanych fizycznych przestrzeniach składowych. Logicznego spojrzenia na stany zapasów w poszczególnych miejscach dostarczają tzw. konta zapasów. Informacje o magazynach i przestrzeniach składowych związane są z fizycznymi wielkościami zapasów. Natomiast konta zapasów rejestrują logiczny stan zapasu, który jest niezależny od rzeczywistych lokalizacji zapasów.
Rys. 1 obrazuje inne spojrzenie na ewidencję zapasów.

Konta zapasów służą do zarządzania zapasami i przeprowadzania ich analiz zarówno pod względem ilościowym jak i finansowym. Pokazują wielkości zamrożonych środków finansowych w określonych zapasach, dostarczają informacji o przemieszczeniach zapasów oraz są wykorzystywane do przekazywania wartości zapasów do ksiąg finansowych.
Stany zapasów rejestrowane w przestrzeniach magazynowych są obsługiwane jedynie w sytuacji, gdy użytkownik systemu (planista zapasów) przyjmie taką strategię śledzenia. Jeśli opcja zarządzania przestrzenią składowania zostanie wyłączona, najniższym poziomem szczegółowości śledzenia będzie relacja: pozycja materiałowa magazyn konto zapasów.
Przykład wykorzystania kont zapasów obrazuje rys. 2. Konta zapasów reprezentowane są na rysunku w postaci prostokątnych ramek. Ramki oznaczone linią ciągłą to tzw. "konta saldowane", zawierają dokładną informację o stanach zapasu i z tego względu jego ilość ma istotne znaczenie. Pozostałe ramki (linia kreskowa) oznaczają tzw. konta "nie saldowane", czyli konta do-nikąd, pojęcie salda jest dla nich nieistotne. System kont zapasów w systemie MAX jest sformalizowanym systemem mającym wejście i wyjście: każda transakcja musi mieć adres "Skąd" i "Dokąd". Oznacza to, że występuje konieczność reprezentowania miejsc znajdujących się poza systemem. Sposobem na to są właśnie konta "Do-nikąd".

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 grudzień 2007 11:05
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj