Logo
Wydrukuj tę stronę

Zielone opakowania dla e-commerce - przegląd dostępnych rozwiązań

Zastosowanie "zielonych" opakowań jest wykorzystywane dla 5 na 6 nowych klientów Direct Link podczas projektowania odpowiednich rozwiązań na poczet Fulfilmentu. Klienci decydują się na ekologiczne rozwiązania ze względu na ochronę środowiska, ograniczenie kosztów opakowania, dobre wypełnienie pustych przestrzeni w opakowaniu oraz spójność z tworzoną przez nich marką. Celem Direct Link jest pomoc klientom e-commerce w budowaniu pozytywnego doświadczenia konsumenta oraz dbanie o środowisko naturalne. Direct Link to jednak nie tylko fulfilment. Oferujemy kompletną obsługę logistyczną procesu oraz jako część Post Nordu – usługi dostaw B2C dla branży e-commerce. Naszą mocną stroną są wysyłki na Skandynawię, chociaż znacznie więcej dystrybuujemy w innych kierunkach.

Fundamentalną rolą opakowania jest dostarczenie produktu do klienta w dobrym stanie, bez wad i naruszeń. Opakowanie pełni funkcje ochronne, może stanowić spójną całość identyfikacji wizualnej marki, dostarczać informacji o składzie produktu, a także propagować ekologiczne podejście poprzez stosowanie materiałów odnawialnych, które mogą być ponownie wykorzystane lub zutylizowane w bezpieczny dla środowiska sposób.

Dlaczego "zielone" opakowanie jest tak ważne? Po pierwsze wynika to m.in. z kwestii prawnych, które jednoznacznie określa ograniczenie do minimum szkodliwych lub niebezpiecznych składników użytych przy produkcji opakowań; zapewnienie możliwości ponownego wykorzystania i / lub odzysku opakowania po użyciu oraz utrzymywanie wagi i objętości opakowania na minimalnym poziomie, niezbędnym do bezpiecznego przechowywania i transportu produktu.

Jednak nie tylko kwestie prawne stanowią motywację do zastosowania ekologicznych rozwiązań w opakowaniach. Stan środowiska naturalnego i ekologia stały się jednym z czynników wpływających na decyzje zakupowe klienta. Klienci zwracają coraz większą uwagę na ekologiczne opakowanie produktu i są w stanie zapłacić więcej za takie rozwiązanie. Wybieranie "zielonych opakowań" to obecnie jeden z szybko rozwijających się trendów e-commerce, na który warto zwrócić uwagę przy projektowaniu wykorzystywanych rozwiązań. Direct Link wykorzystuje szereg ekologicznych rozwiązań, które pomagają naszym klientom budować pozytywne doświadczenie ich klienta docelowego.

Wypełniacz kukurydziany - Skropak
Wypełniacz kukurydziany jest jednym z najprostszych materiałów służących zabezpieczania towarów w wysyłce. W całości ulega biodegradacji, jest lekki i elastyczny. Nie wpływa na zwiększenie wagi przesyłki. Po kontakcie z wodą rozpuszcza się w całości. Ze względu na możliwość wyboru optymalnego rozmiaru skropaka w pełni dopasowuje się do wypełnianego przedmiotu. Idealnie może zastąpić stosowanie styropianu, nie tylko ograniczając stosowanie materiałów nie biodegradowalnych, ale również redukując cenę opakowania. W Direct Link zdecydowaliśmy się na użycie tego wypełniacza na potrzeby klientów przemysłu kosmetycznego.

Wypełniacz tekturowy
Wypełniacz tekturowy skutecznie zastąpi znaną wszystkim folię bąbelkową – wykonaną z tworzywa sztucznego. Jest to idealny materiał pod względem recyklingu, gdyż produkowany jest z wcześniej użytych odpadów kartonowych. Wzdłuż wypełniacza wykonane są drobne nacięcia – przypominające niejako efekt harmonijki. Zastosowanie tego rozwiązania bardzo dobrze zabezpiecza produkty o nieregularnych kształtach, skutecznie zapobiega również przemieszczaniu się produktu wewnątrz opakowania. Wypełniacz jest spójny, nie kruszy się, zwiększa swoją objętość przy pakowaniu, co korzystnie wpływa na ograniczenie kosztów. W Direct Link wypełniacz ten znalazł świetne zastosowanie przy pakowaniu suplementów diety.

Biodegradowalne wypełniacze powietrzne – alternatywa dla plastiku
Biodegradowalne wypełniacze powietrzne wykonane są z liniowego polietylenu o niskiej gęstości. Wyglądem przypominają wypełniacze plastikowe – nic jednak bardziej mylnego. Wypełniacz tego typu można używać wielokrotnie. Szybkość degradacji wynosi około 180 dni w przypadku, gdy folia ma kontakt z materiałem biodegradowalnym, np. warunkami występującymi na wysypiskach. Wypełniacz może być zakopany – rozłoży się na wodę, dwutlenek węgla i tlenek wapnia, wzbogacając glebę i zwiększając odporność roślin na bakterie.

Wata drzewna
Wata drzewna wykonana jest z drewna, co czyni ja biodegradowalną i przyjazną dla środowiska naturalnego. Wata posiada niewątpliwe walory estetyczne, idealnie sprawdzi się do zapakowania kosmetyków, szkła, czy drobnych przedmiotów. Produkt dobrze uzupełnia wolną przestrzeń w kartonie. Sianko zabezpiecza towar przed przesuwaniem się oraz skutecznie reguluje wstrząsy.

Wypełniacze z grzybów (MUSHROOM PACKAGING)
Ekologiczna alternatywa wypełnienia, dedykowana do przechowywania mniejszych przedmiotów, z powodzeniem może zastąpić styropian lub polietylen. Wypełniacz w całości "wyhodowany" jest z produktów ubocznych przemysłu rolniczego, takich jak: łodygi kukurydzy oraz struktury korzenia grzybów, zwanego grzybnią. Połączenie grzybni i odpadów rolniczych tworzy biokompozyt, o idealnych funkcjach ochronnych produktu. Surowce użyte do produkcji pozwalają na dowolne formowanie naturalnej pianki, tak aby odpowiedzieć na potrzebę użytkownika. Ostatnim elementem jest obróbka cieplna, która hamuje proces wzrostu pianki.

Podsumowując, już na etapie projektowania procesu warto wdrożyć rozwiązania ekologiczne. W Direct Link z każdym klientem przechodzimy proces od strony operacji, zrozumienia jego potrzeb, tak aby finalne rozwiązanie przynosiło zadowolenie dla każdej ze stron.

 

Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 1/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 marzec 2021 08:59
© 2021 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania