logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Nowe oblicze magazynu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Magazyn, to budynek, pomieszczenie służące do składowania różnych materiałów, towarów i sprzętu, tak się przynajmniej powszechnie przeciętnemu człowiekowi kojarzy. I nic dziwnego, tak było od lat. Spichlerze, składy, wreszcie magazyny od setek lat utożsamiane były jako miejsce do przechowywania różnorakich towarów. To od niedawna dopiero magazyny przestały pełnić funkcję typowo przechowalniczą, a w przeciętnym magazynie dzieją się rzeczy, o których do niedawna w ogóle się nie myślało.

Nowe oblicze starego magazynu
Stało się tak odkąd magazyn został „wpisany” do logistycznego łańcucha dostaw i zagościł w nim na trwale, jako element niemal podstawowy. Dziś magazyn stanowi integralną część systemu dystrybucji, stał się węzłem koncentracji i rozdziału materiałów oraz towarów w łańcuchach logistycznych od producenta do ostatecznego odbiorcy, czyli klienta. Lokalizacja magazynu w kanałach dystrybucji determinuje jego funkcje i rozwiązania organizacyjno-techniczne, które mają bezpośredni wpływ na przebieg całego procesu technologicznego i jego wyposażenie oraz rozwiązania przestrzenne samego budynku magazynowego. Wzrastające wymagania poszczególnych uczestników łańcucha dostaw, podniosły poprzeczkę, jaką stawia się przed współczesnym magazynem.

Współczesne wymagania rynku logistycznego doprowadziły do tego, że praktycznie magazyny w czystej postaci zaczynają być anachronizmem. Dziś, magazyn lepiej określić mianem centrum magazynowego, logistycznego, czy dystrybucyjnego. Bowiem poza takimi obszarami jak: integracja przepływu materiału i informacji, wysoką przepustowością, minimalizacją wielkości zapasów, terminowością realizacji zamówień, kompleksowością wykonywanych usług, od współczesnego magazynu wymaga się świadczenia wielu innych usług dodanych takich jak m.in.: konfekcjonowanie, tworzenie zestawów promocyjnych, wydawania towarów wg otrzymanych dyspozycji, wystawianie faktur w imieniu klienta, a wszystko to przy wykorzystaniu specjalistycznych, zintegrowanych z dostawcą i odbiorcą systemów informatycznych. A wszystko po to, by spowodować oszczędność kosztów przez sprawne działania synergetyczne i outsourcingowe.

Warunkiem osiągnięcia naczelnego celu logistycznego jakim jest wysoka jakość obsługi klienta jest to, aby wytworzony towar był dostarczony do odbiorcy i zaoferowany konsumentowi zgodnie z jego oczekiwaniami we właściwej ilości, najwyższej jakości, we właściwym miejscu i czasie.

Aktualnie, na coraz bardziej trudnym rynku, samodzielne utrzymywanie niektórych działów w przedsiębiorstwach stało się po prostu nieekonomiczne. Wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. W takich sytuacjach pomagają operatorzy zewnętrzni, których często określa się mianem - dostawców usług logistycznych. Takie firmy zajmują się transportem, spedycją, magazynowaniem, przepakowywaniem, sortowaniem, ale także na przykład prasowaniem, copackingiem, przygotowaniem zestawów promocyjnych.

Outsourcing lekiem na całe zło
W ostatnich kilku latach prawdziwą furorę na rynku zrobił outsourcing, czyli zlecanie zewnętrznemu wykonawcy realizacji zadań firmy, nie związanych z jej podstawową działalnością. To niewątpliwie najbardziej widoczny efekt zmian, jakie zaszły na rynku magazynowym, a mający największy wpływ na świadczenie przez firmy magazynowe spectrum usług dodanych.

Korzyści, jakie przynosi przekazanie obsługi logistycznej niektórych czynności magazynowych partnerowi zewnętrznemu, na pewno przynosi znaczne oszczędności w sferze ekonomicznej, bowiem przyczynia się do osiągnięcia lepszej efektywności przedsiębiorstwa. Prowadzenie wszelkich procesów magazynowo-logistycznych we własnym zakresie wiąże się z ponoszeniem kosztów stałych firmy (np. utrzymanie magazynów, taboru samochodowego), a ich wysokość nie zależy przecież od realizowanego obrotu - odwrotnie niż w przypadku, gdy firma korzysta z outsourcingu w tym zakresie umożliwiającego synergię kosztów, a zredukowanie inwestycji pozwala na większą efektywność i elastyczność przedsiębiorstwa. Outsourcing zapewnia także lepszą i wyższą jakość obsługi rynku, oszczędność czasu - szybsze, terminowe dostawy, elastyczne reagowanie na potrzeby odbiorcy, profesjonalne zarządzanie zapasami, prowadzenie szczegółowej administracji, zastosowanie najnowszych rozwiązań logistycznych - zgodnie z najnowocześniejszymi tendencjami rynku, a uzyskiwane dzięki know-how operatora logistycznego. Firma zaś może skoncentrować się na głównej sferze działania, a potencjał przedsiębiorstwa skupiony jest na produkcji i sprzedaży.

Każdy wymaga coś innego
Każde przedsiębiorstwo ma swoje indywidualne wymagania co do obsługi, dostosowane do indywidualnego charakteru swojej działalności.
Producenci FMCG na przykład poszukują najlepszych rozwiązań dla swoich rynków i dlatego oczekują od operatorów rozwiązań przystosowanych do wymagań każdego rynku, a więc dla świeżych towarów spożywczych, win i spirytualiów, a także towarów nie spożywczych i dopasowanych do różnych sieci dystrybucji, łącznie z supermarketami, sklepami konwencjonalnymi czy kafeteriami.
Dlatego konsolidacja przepływów i dzielenie zasobów dla branży FMCG musi obejmować takie usługi jak: zapewnienie wspólnej dystrybucji, konsolidację i przeładunki, komisjonowanie zleceń i towarów, obsługę transportu przychodzącego i wychodzącego uzupełnianie zapasów i zaopatrywanie linii produkcyjnych, śledzenie i wywoływanie produktu, przepakowywanie, zarządzanie zwrotami czy pakowanie okolicznościowych zestawów promocyjnych.

Z kolei dla detalistów z branży FMCG istotna jest przede wszystkim szybkość dostaw. Dlatego usługi te muszą być dostosowane do coraz krótszych cykli dostaw, zmieniających się oczekiwań popytowych czy charakteru sklepów (detaliści na rynku masowym, detaliści wyspecjalizowani, handel internetowy czy duże sieci sklepowe). W tym segmencie najważniejsze jest sprawne zarządzanie przepływami (składowanie, przeładunki), komisjonowanie towarów - coraz częściej przy zastosowaniu systemów komunikacji głosowej (Voice picking), zarządzanie logistycznymi jednostkami sprzedaży, synchronizacja przepływów przychodzących i wychodzących. Nowoczesne centrum magazynowe musi obecnie oferować swoim klientom z tego segmentu także możliwości opracowania planów dostaw i zarządzania transportem, zapewnić opakowania transportowe wielokrotnego użytku, zarządzać zamówieniami, realizować zamówienia, zarządzać zapasami, konsolidować przeładunki zapewnić jak najszerszą obsługę klientów.

Zgoła inne wymagania pochodzą z sektora branż motoryzacyjnej i przemysłu. Klienci z tego typu branż żądają od operatorów zapewnienia łańcucha dostaw opartego na stabilnych podstawach. Tu należy przede wszystkim wykazać się zdolnością i możliwością do zarządzania dużą liczbą części zamiennych oraz magazynowania sporych ich ilości. Na pierwszy plan wysuwane są potrzeby zapewnienia sekwencjonalności i dostawy na czas (Just In Time), zapewnienie przez centrum możliwości montażu próbnego tzw. pre-assembly, umiejętności sprawnego zarządzania częściami zamiennymi, odbierania zamówień na części zamienne oraz ich ekspresowe dostarczanie, tworzeniem konfiguracji wysyłek, zarządzaniem zwrotami, gwarancjami i naprawami, zarządzanie pakowaniem.

Branże z sektora IT, czyli telekomunikacja i rynek technologii, wymagają od operatorów bezwzględnie szybkości i sprawności na zmieniającym się rynku. Dla tego szczególnie konkurencyjnego sektora, należy więc opracować szereg rozwiązań, które biorą pod uwagę najnowsze trendy rynkowe, dostarczają łańcuch dostaw o maksymalnej elastyczności, szybko reagują na wahania zapasów magazynowych, są dostępne na poziomie krajowym i regionalnym, kładą nacisk na najlepsze praktyki i stałą innowacyjność. Dlatego tej grupie klientów należy szczególnie zapewnić optymalny transport przychodzący, dostawy ekspresowe, sprawną obsługę celną, możliwości testowania, wstępne konfigurowanie wysyłek, śledzenie trasy przesyłek, zarządzanie centrum telefonicznym, naprawami i gwarancjami.

Branża wydawnicza rządzi się tez swoimi specyficznymi wymaganiami. Dla niej więc należy przede wszystkim zapewnić możliwość długo- i krótkoterminowego przechowywania towarów przy wykorzystaniu systemu regałów paletowych wysokiego składowania i jednostek paletowych EURO. W tym segmencie, obecnie częściej niż w innych branżach, korzysta się z usług konfekcjonowania. Należy więc klientom zapewnić możliwość konfekcjonowania dowolnych kombinacji produktów w opakowaniach zbiorczych i jednostkowych. Niezbędne jest także oferowanie usług foliowania, wkładkowania ulotek, przygotowywania zestawów promocyjnych, dołączania do produktów gadżetów okolicznościowych, metkowania i etykietowania przy wykorzystaniu metkownic wielozakresowych i etykiet dedykowanych, a na dodatek wszystkie te usługi winny być realizowane zgodnie z indywidualnymi ustaleniami i potrzebami klienta. Centrum magazynowo-dystrybucyjne dla tej branży dodatkowo powinno także zapewnić wydawanie towaru według otrzymanych dyspozycji, wystawiać faktury w imieniu klienta, zapewnić dostawy do magazynu i rozwożenie towarów własnym transportem do wskazanych klientów.

Ile branż, tyle wymagań. Dziś w tzw. hali magazynowej, wyposażonej jedynie w regały i wózki niewiele da się zrobić, a sam magazyn nie mający informatycznego wsparcia zarządzaniem, bez systemu AI, nie ma obecnie racji bytu. Jak z powyższego przeglądu kilku segmentów rynku widać, w niedalekiej przyszłości będzie przybywało magazynów dedykowanych dla poszczególnych branż, obsługujących poszczególne segmenty rynku. Specyfika, daleko idąca specjalizacja i indywidualne zapotrzebowania na magazynowe usługi dedykowane wymuszą na tym rynku również stosowanie wąskiej specjalizacji i obsługi klientów branżowych.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj