logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od technologii sieciowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według raportu IDC w 2008 r. w Polsce zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem w zakresie zaawansowanych technologii sieciowych wzrośnie do 28 tys. Jednocześnie liczba informatyków posiadających kwalifikacje w obszarze technologii sieciowych będzie kształtować się na poziomie 23 tys. osób. Prognoza ta przewiduje ponad 16% niedobór specjalistów sieciowych na polskim rynku pracy w 2008 r. W ciągu najbliższych 3 lat najbardziej będą poszukiwani w Polsce fachowcy od sieci bezprzewodowych. Raport powstał na podstawie badania zrealizowanego na zlecenie firmy Cisco Systems, które objęło 31 krajów wschodniej i zachodniej Europy, w tym Polskę.

W 2008 r. w całej Europie może brakować nawet pół miliona pracowników wykształconych w zakresie zaawansowanych technologii sieciowych, niezbędnych do rozwoju europejskiej gospodarki. Liczba ta oznacza, że w 2008 r. procentowy niedobór takich pracowników wyniesie średnio 15,8%. W jednej trzeciej spośród 31 badanych krajów zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami sieciowymi przekroczy podaż o ponad 20%, a największe braki będą odczuwalne w krajach Europy Wschodniej, zwłaszcza tych nie należących do UE.
Sytuacja ta może spowodować poważne problemy w przedsiębiorstwach, opóźnić wdrażanie zaawansowanych technologii, osłabić konkurencyjność i zahamować wzrost gospodarczy na całym kontynencie. W raporcie wymieniono również takie zagrożenia, jak osłabienie konkurencyjnej pozycji Europy na rynkach globalnych oraz utrudnienie realizacji celów Komisji Europejskiej. Jeżeli uwzględni się prognozowany przez IDC rozwój zaawansowanych technologii sieciowych w tempie 18% rocznie do 2008 r. oraz plany UE w zakresie zwiększenia konkurencyjności poprzez wdrażanie technologii teleinformatycznych, to niedobory mogą okazać się znacznie większe.

Kraje, w których w 2008 r. przewidywany niedobór kwalifikacji z zakresu zaawansowanych technologii będzie mniejszy, nie mają jednak powodów do samozadowolenia. Przykładowo, dla Wielkiej Brytanii procentowy wskaźnik niedoboru w 2008 r. wynosi 9,3%, co oznacza brak ok. 40 tys. pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii sieciowych. Natomiast Ukraina, kraj o największym procentowym niedoborze (33,5%) przewidywanym na 2008 r., będzie potrzebować mniejszej liczby takich osób, bo tylko 28 tys.
Waga problemu rośnie jeszcze bardziej, jeżeli weźmie się pod uwagę, że 60% ankietowanych przedsiębiorstw i instytucji używa sieci do wspomagania procesów gospodarczych oraz komunikacji z klientami, partnerami i dostawcami, a zdaniem 80% respondentów znaczenie sieci będzie nadal rosło.
Ponad 50% firm deklaruje coraz większe zapotrzebowanie na informatyków o wszechstronnych kwalifikacjach, którzy dysponują również umiejętnościami biznesowymi. Potwierdza to pogląd, że umiejętności te są coraz bardziej potrzebne podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących technologii sieciowych. Wśród przyczyn niedoboru wykwalifikowanych pracowników należy wymienić powszechne wdrażanie zaawansowanych technologii, szybki rozwój e-biznesu oraz niewystarczającą ilość programów szkoleniowych w całej Europie.

Raport Pracownicy z wykształceniem w zakresie technologii sieciowych w Europie: Czy coraz większe braki wykwalifikowanej siły roboczej zmniejszą konkurencyjność na rynku globalnym? obejmuje nie tylko analizę popytu i podaży, lecz również prognozę zapotrzebowania na ogólne kwalifikacje w zakresie technologii sieciowych oraz certyfikaty w tej dziedzinie. Badania, które posłużyły do jego sporządzenia, dotyczą także przeszłych i przyszłych tendencji zatrudnienia. Poniżej przedstawiono najważniejsze wnioski z tych badań.

  • 70% przedsiębiorstw uważa, że w przyszłości wzrośnie znaczenie kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa sieci, 69% - w zakresie sieci bezprzewodowych, a 57% - w zakresie telefonii IP. Wskaźniki te nieznacznie różnią się w zależności od regionu i wielkości przedsiębiorstwa.
  • W instytucjach z sektora publicznego wykorzystanie sieci jest mniej zaawansowane (57%), a wśród usługodawców telekomunikacyjnych - najbardziej zaawansowane (87%).
  • 72% europejskich przedsiębiorstw i instytucji uważa certyfikaty potwierdzające umiejętności za ważne, zwłaszcza podczas rekrutacji. Dotyczy to w szczególności sektora publicznego.
  • Jedna trzecia respondentów przyjęła w ciągu minionych 12 miesięcy nowych pracowników; połowa z nich stwierdziła, że znalezienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami było trudne.

Ogólnie ankieta wykazała, że kwalifikacje informatyków poszukiwanych przez przedsiębiorstwa i instytucje w Europie Zachodniej i Wschodniej zmieniają się. Wynika to nie tylko z coraz silniejszych i wyraźniejszych powiązań biznesu i teleinformatyki, lecz również z konwergencji sieci z innymi technologiami informatycznymi.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj