logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

RFID, czyli życie bez kodów kreskowych - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

RFID - fakty i mity
Technologia RFID w dalszym ciągu rozwija się bardzo szybko. Zarządzenia organizacji sieci handlu detalicznego Wal-Mart („amerykańskie Tesco”) oraz Departamentu Obrony USA, wymagające od producentów standaryzacji, spowodowały wyłonienie się nowego rynku integratorów RFID, który stymuluje rozwój tej techniki oraz jej powszechną akceptację. Wraz z rozwojem technologii i zmniejszającymi się kosztami wdrażania RFID poszerza się zakres możliwości zastosowania tej metody identyfikacji.
Informacje o nowych rozwiązaniach technicznych można czasami porównać do tzw. „miejskich plotek”, które zawierają wiele mocno przesadzonych opowieści, a niewiele prawdy. Często mówi się o RFID jako o urządzeniu, które może śledzić drogę produktu, poczynając od procesu produkcyjnego do dystrybucji - dającym możliwość identyfikacji produktu, określenia jego pochodzenia i przeznaczenia dostawy, jak również zakodowaniu wielu różnych informacji o cechach produktu. Na razie tak nie jest.
W rzeczywistości identyfikatory RFID dla większości produktów - zgodnie ze standaryzacją popieraną przez Wal-Mart - zawierałyby 96-bitowy elektroniczny kod wyrobu, będący istotnie unikalnym kodem cyfrowym identyfikującym tylko dany wyrób, jego producenta, klasę wyrobu oraz jego numer seryjny. Jednak RFID ma potencjalne możliwości, aby stać się czymś więcej niż tylko systemem identyfikacji elektronicznej dla wyrobów przemieszczających się w łańcuchu dostaw - szczególnie dotyczy to jego wykorzystania w zakładzie produkcyjnym, czy magazynie.

Różnice w zastosowaniu RFID i kodów kreskowych
Jedną z kluczowych zalet techniki RFID jest różnorodność identyfikatorów oraz częstotliwości fal wykorzystywanych do komunikacji, co oferuje możliwość wybrania rodzaju identyfikatora do konkretnej aplikacji. Dodatkową zaletą RFID jest to, że inne automatyczne techniki identyfikacyjne jak np. kody kreskowe nie mają możliwości odczytywania etykiety identyfikującej, jeśli nie znajduje się ona bezpośrednio w linii widzenia (co w przypadku RFID zależy od zakresu częstotliwości). Cecha ta jest szczególnie przydatna w środowiskach magazynowych i przemysłowych, gdzie kurz, czy inne trudne warunki uniemożliwiłyby odczytanie kodów kreskowych.
Technika identyfikacji RFID wcale nie musi zastąpić kodów kreskowych, ale będzie najprawdopodobniej stosowana równolegle z nimi, w zależności od warunków danego środowiska. Identyfikatory RFID mogą być zabezpieczane przed różnymi czynnikami, na przykład przez umieszczanie ich w plastikowych osłonach, które nie przeszkadzają w przekazywaniu sygnałów radiowych. Identyfikatory RFID mogą być przyspawane lub w inny sposób zamocowane (zawieszone) na obiekcie, często nawet dosyć wysoko. Ponadto połączenie identyfikatorów RFID z czujnikami pomiarowymi wprowadza możliwość wychwytywania i transmitowania parametrów, takich jak temperatura, wibracje czy inne istotne dla danego urządzenia wartości. Takie połączenie jest początkiem nowego zastosowania w praktyce, które w przyszłości niesamowicie ułatwi zbieranie danych w zakładzie produkcyjnym.

Ciąg dalszy artykułu możesz przeczytać tutaj.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj