logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Racjonalizacja procesów logistycznych w wybranej firmie sektora recyklingu odpadów - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuł wyróżniony w IV edycji konkursu "Piórem logistyka".

3. Analiza efektywności logistyki przy wykorzystaniu mapy procesu przedsiębiorstwa

Rynek odpadów obejmuje szereg gatunków, z których każdy podlega innemu sposobowi utylizacji. Analizowana firma zajmuje się recyklingiem odpadów metalowych przy wykorzystaniu posiadanych maszyn i urządzeń przetwórczych.
Dla właściwego przebiegu procesu produkcji (przetwarzania) wymagane jest zapewnienie ciągłości dostaw materiałów oraz sprawnych ładowarek, które obsługują proces produkcyjny. Logistyka obsługi wymaga, aby dążyć do minimalizacji zapasów, choć z drugiej strony nie da się wyeliminować przestojów wynikających np. z warunków klimatycznych lub wysokich wahań cenowych na rynku. Niezbędne konserwacje i niezaplanowane naprawy również hamują proces produkcyjny i powodują przestoje, które to w konsekwencji mogą doprowadzić do niewywiązania się z kontraktu.

Dzięki dużemu placowi składowemu istnieje możliwość tworzenia zapasów, które pozwolą utrzymać produkcję na stałym poziomie, gdy nastąpi spadek cen skupowych lub niekorzystne zmiany klimatyczne wpłyną na obniżenie skupu. Wytworzony towar jest zazwyczaj na bieżąco wywożony do odbiorcy, chyba że warunki handlowe stanowią inaczej. Przy utrzymaniu rytmiczności dostaw oraz sprzedaży towaru możliwe jest utrzymanie niezbędnego minimum materiałowego i obniżenie kosztów pracy maszyn ładujących, które przy dużym nagromadzeniu materiału są obciążone „zbędną” pracą przeładunkową. Aby w wyniku procesu produkcyjnego osiągnąć pożądany towar odpowiadający normie oraz zamówieniu odbiorcy, wymagane jest zapewnienie odpowiedniego materiału wsadowego.

3.1. Mapa procesu przedsiębiorstwa

Tworzenie mapy procesu przedsiębiorstwa wynika z ujęcia procesowego organizacji przedsiębiorstwa i realizowanych przez nie funkcji. Modelowanie procesów jest obecnie badaną i unowocześnianą dziedziną analityki, poszukującą nowych racjonalizujących rozwiązań w obszarze pracy jednostek gospodarczych.
Wykorzystywana przy modelowaniu systemów logistycznych technika mapowania obejmuje relacje występujące w procesie logistycznym pomiędzy:

  • zdarzeniami a funkcjami (czynnościami, miniprocesami), które to zderzenia je wywołują;
  • funkcjami a zdarzeniami;
  • funkcjami a podmiotami (struktury organizacyjnej) realizującymi dane funkcje;
  • funkcjami a podfunkcjami (podprocesami) danej funkcji;
  • elementami struktury organizacyjnej a systemem zaopatrzenia informacyjnego w realizowanym procesie;
  • zdarzeniami a systemem informacyjnym o procesie”.
Badając procesy logistyki zakupu, posłużono się techniką mapowania, która pozwala szczegółowo zobrazować wszystkie składowe oraz wychwycić błędy i niedociągnięcia kosztotwórcze.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2006 14:27
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w…

Dynamiczny start 2018 w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny, będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj