logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Problemy kompletacji w procesach magazynowych - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompletacja wysyłek stanowi jedną z głównych funkcji technologicznego procesu magazynowego, a efektywna jej realizacja decyduje w znacznym stopniu o efektywności procesów logistycznych wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i o efektywnej współpracy z partnerami handlowymi w ramach logistycznych łańcuchów dostaw. Ma ona znaczący wpływ na funkcjonowanie dystrybucji własnej, a także na skuteczność, poziom i kulturę obsługi partnerów handlowych (dostawców i odbiorców). Rozwiązania systemów kompletacyjnych muszą uwzględniać aktualne wymagania rynku dotyczące: terminowości (ścisłego harmonogramowania) dostaw, punktualności, jakości dostarczanych towarów, zgodności przesyłek z zamówieniami, znakowania w sposób umożliwiający ich automatyczną identyfikację wewnątrz magazynu oraz u partnerów handlowych, a także zapewniać realizację zasady "Just-in-Time" i rozwiązań oszczędnych "Lean", warunkujących optymalizację kosztów. Rozwiązania systemów kompletacyjnych są różnorodne - od prostych systemów kompletacji ręcznej, sterowanej dyspozycjami ustnymi czy dokumentami papierowymi, do systemów zmechanizowanych i zautomatyzowanych, w których czynności procesów kompletacyjnych zarządzane są za pomocą komputerowych sieci i programów sterujących przepływem ładunków, dyspozycji i dokumentów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że brak jest w chwili obecnej standardowych, sprawdzonych rozwiązań systemów kompletacyjnych, spełniających określone, konkretne wymagania, a każdy planowany system musi stanowić indywidualne rozwiązanie.

Procesy kompletacji towarów. Istota, podstawowe rozwiązana i systemy
Elementy wyznaczające proces kompletacji.
Kompletacja jest jedną z funkcji technologicznego procesu magazynowego, która polega na wybieraniu z miejsc składowania (lub miejsc przygotowania) odpowiednich rodzajów i ilości asortymentów oraz zestawienie ich w odrębną, wydzieloną całość, która następnie zostanie przekazana do strefy wydań magazynu celem wydania odbiorcy. Sprawność procesów kompletacji jest w chwili obecnej jednym z decydujących elementów logistyki każdego przedsiębiorstwa, rzutuje znacząco na jego efekty finansowe, jak i na poziom oraz jakość współpracy z partnerami (dostawcami i odbiorcami). W chwili obecnej partnerzy handlowi oczekują dostaw terminowych, zgodnych z zamówieniami w zakresie rodzajów, ilości, a także jakości towarów, przy zminimalizowanych ilościach pomyłek i konieczności reklamacji. Zmieniające się warunki obrotu towarowego idą obecnie w kierunku ciągłego powiększania liczby asortymentów zamawianych towarów przy jednoczesnym zmniejszaniu ilości sztuk w poszczególnych asortymentach, a także tendencje zmniejszania partii wysyłkowych kosztem zwiększania częstotliwości dostaw. Wprowadzana coraz powszechniej u odbiorców zasada "Just-in-time", która umożliwia im utrzymywanie minimalnych zapasów magazynowych, a także w znacznym stopniu usprawnia organizację przyjęć i wydań - stawia przed dostawcami towarów wymagania utrzymywania wysokich standardów jakościowych w procesach kompletacyjnych przy zachowaniu zasad obniżania kosztów, decydujących o konkurencyjności procesów i przedsiębiorstwa. Opracowanie koncepcji usprawnienia procesu kompletacji musi być poprzedzone zebraniem i opracowaniem danych wyjściowych charakteryzujących proces kompletacyjny, a także technologiczny proces magazynowy, w ramach którego kompletacja będzie realizowana.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" nr 1/2006.
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 marzec 2007 10:16
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Greencarrier otwiera nowy oddział w Distribution Park Sosnowiec

Greencarrier otwiera nowy oddział w Distribution Park Sosnowiec

Firma Greencarrier Freight Services Poland, skandynawski spedytor i logistyk, podpisał umowę na wynajem powierzchni magazynowo-biurowej...

Statki w polskich portach zasilane z lądu - bezpiecznie i…

Statki w polskich portach zasilane z lądu - bezpiecznie i ekologicznie

W polskich portach mogą wkrótce pojawić się przyjazne dla środowiska systemy do zasilania statków energią...

Projekty dla administracji publicznej na konferencji Państwo 2.0

Projekty dla administracji publicznej na konferencji Państwo 2.0

Podczas VIII Konferencji Państwo 2.0, która odbędzie się 22-23 lutego 2018 r. w Warszawie, zostaną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj