logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Budowa kanałów dystrybucji według poziomu satysfakcji odbiorców - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budowa kanałów dystrybucji według poziomu satysfakcji odbiorców - na przykładzie producentów materiałów budowlanych - cz. 2

W przypadku stosowania przez dystrybutora odroczonej płatności współczynnik korelacji rang osiąga największy poziom 0,98. Wówczas odchylenie przeciętne wynosi 0,68 i oznacza, iż poziom satysfakcji przedsiębiorstwa budowlanego liczony w skali 1-10 różni się od średniej satysfakcji jedynie o 0,68 pkt. W ujęciu procentowym daje to wartość 0,68%. Zbliżoną wartość korelacji rang odnotowano w odniesieniu do sprzedaży promocyjnej, stosowanych rabatach, upustach, akceptowaniu różnych form płatności oraz udzieleniu kredytu kupieckiego.
Współczynnik waha się w przedziale 0,95 - 0,96. Powyższym cechom działania dystrybutora towarzyszy niskie odchylenie przeciętne, oscylujące w granicach 0,69 - 0,9. Uzyskane wyniki dowodzą znacznej jednomyślności wykonawców. Przywiązują podstawową wagę do warunków finansowych sprzedaży, oczekują obniżenia cen oraz udzielenia kredytu. Powyższe dane należy wiązać z niską rentownością sektora, spadkiem inwestycji budowlanych oraz znaczną konkurencją. Przedsiębiorstwa poszukują więc różnych form współfinansowania projektu.

Do nich zaliczyć należy te działania dystrybutora, które pozwalają zdobyć dla wykonawcy dodatkowe środki. Istotny poziom korelacji rang wystąpił w przypadku dostaw pod klucz, braku usterek w wysyłkach materiałów. W obu cechach korelacja rang jest identyczna: wynosi 0,94. Fakt ten potwierdza związek inwestycji z warunkami dostaw. Występowanie usterek (zarówno jakościowych jak i ilościowych) powoduje opóźnienie kontraktu. Natomiast organizacja dostaw na zasadzie pod "klucz” przyczynia się do sprawnej realizacji projektu (Voordijk H. 2000).
Odchylenie przeciętne w odniesieniu do dostaw "pod klucz” wynosi 0,82, a w przypadku braku usterek - 0,78. Kontynuacja wysokiego poziomu satysfakcji wykonawcy odnosi się do ciągłości dostaw, prowadzonych szkoleń, stałego kontaktu z odbiorcą, próbnych partii materiałów, obecności przedstawiciela dystrybutora na budowie. Powyższe działania dostawcy w znacznym stopniu rzutują na satysfakcję przedsiębiorstwa budowlanego. Współczynnik korelacji rang zamyka się w przedziale 0,89 - 0,93. Odchylenie przeciętne tylko nieznacznie odbiega od średniej satysfakcji badanej grupy firm. Różni się od średniej satysfakcji mniej niż 10%. Wykonawcy oczekują również komfortu dokonywania zakupów, doświadczenia w sprzedaży materiałów. Korelacja rang jest wysoka, wynosi prawie 0,9. Duża wartość odchylenia przeciętnego (1,3) dowodzi znacznych rozbieżności w opiniach firm wykonawczych. Image dystrybutora nie jest priorytetem decydującym o poziomie satysfakcji. W tym przypadku współczynnik korelacji oscyluje w granicach 0,8, przy jednoczesnym znacznym odchyleniu przeciętnym 1,2. Przedsiębiorstwa budowlane mniejsze znaczenie przywiązują do tych cech dystrybutora, które dotyczą poziomu obrotów, posiadanego parku maszynowego. Korelacja rang osiąga wartość odpowiednio 0,77 oraz 0,56. Wykonawcy zwracają uwagę na realne działania dostawców, a nie potencjalne ich możliwości. Nawet bardzo wysoki poziom obrotów oraz odpowiedni park maszynowy nie zawsze gwarantuje właściwą obsługę.

Kanały dystrybucji materiałów budowlanych na plac budowy
Materiały budowlane trafiają na plac budowy z różnych źródeł. Wszyscy uczestnicy inwestycji mają istotny wpływ na zasady zaopatrzenia. W praktyce przedsiębiorstwo budowlane ma ograniczone możliwości wyboru rodzaju materiałów, jak i źródła dostaw. Z powyższego schematu wynika, iż nie tylko hurtownia ma wpływ na dostawy materiałów budowlanych na plac budowy. Zasadniczą rolę odgrywa inwestor. Na podstawie jego wytycznych firma consultingowa określa założenia dla biura projektów. Projektanci opracowują dokumentację techniczną, zawierającą kluczowe informacje dotyczące:

• jakości i ilości materiałów
• terminu ich użycia.

Przedsiębiorstwo budowlane nie może odstąpić od wymogów stawianych przez biuro projektów. Odstępstwa wiążą się z wstrzymaniem inwestycji oraz narażeniem wykonawcy na wymierne straty finansowe (Mahiney M. 2001, op. cit). Hurtownia materiałów, dysponująca nawet szeroką, ale niezgodną z dokumentacją techniczną ofertą, nie jest wstanie skutecznie włączyć się w dostawy na plac budowy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 1/2006.
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 styczeń 2007 15:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kuehne + Nagel wybrany do obsługi logistycznej części zamiennych

Kuehne + Nagel wybrany do obsługi logistycznej części zamiennych

Firma Kuehne + Nagel podpisała nowy, wieloletni kontrakt z firmą Pratt & Whitney, dywizją United...

Laureaci plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL 2018

Laureaci plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL 2018

7 listopada 2018 r., w trakcie uroczystej gali wystawców szóstej edycji Międzynarodowych Targów Transportu i...

Poczta Polska otwiera nową sortownię w Koszalinie

Poczta Polska otwiera nową sortownię w Koszalinie

Poczta Polska uruchamia nową sortownię w Koszalinie dedykowaną obsłudze paczek. To kolejna tego typu inwestycja...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj