logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ISO na rynku usług magazynowych - cz. 3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niniejszy artykuł dotyczący "Systemów Zarządzania Jakością" stanowi cz.3. cyklu, którego cz.1. pt. "Warunków uczestnictwa przedsiębiorstw w otwartych sieciach dystrybucyjnych" zamieszczono w numerze 4/2003 "Logistyki", natomiast cz. 2. "Łańcuchy dostaw formą obrotu towarowego w nowoczesnej gospodarce rynkowej" zamieszczono w 5/2003.
W obecnym artykule przedstawione zostały warunki i wymagania jakie muszą być spełnione przez przedsiębiorstwa przy wprowadzaniu w magazynach Systemów Zarządzania Jakością wg ISO, a także korzyści z tego wynikające. SZJ dla nowoczesnego przedsiębiorstwa dążącego do doskonalenia realizacji procesów wewnętrznych i nastawionego na zaspakajanie obecnych i przewidywanych potrzeb klienta, stanowi obecnie podstawowe narzędzie podwyższenia i ustabilizowania swojej pozycji rynkowej w warunkach globalizacji gospodarki, stałego wzrostu konkurencji i wymagań klienta.

Znaczenie Systemów Zarządzania Jakością dla przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej

W przededniu uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej polskie przedsiębiorstwa już obecnie muszą konkurować, oferując swoje wyroby i usługi na rynku krajowym, rynkach europejskich i rynkach pozaeuropejskich. Tylko firmy oferujące wyroby i usługi najwyższej jakości, po dostępnych cenach, mogą liczyć na stałych klientów i odnosić sukcesy w walce z konkurentami. Przetrwanie na rynku w obecnej sytuacji globalizacji gospodarki, stałego wzrostu konkurencji i wymagań klientów - jest ambitnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw inteligentnych, samouczących się i samodoskonalących, dążących do doskonalenia zarządzania i nastawionych na klienta. Realizując to wyzwanie coraz więcej przedsiębiorstw wchodzi obecnie na "ścieżkę" jakości w zakresie doskonalenia zarządzania wewnętrznymi procesami wytwórczymi czy usługowymi oraz kontaktów z otoczeniem. Aby firma mogła się stale doskonalić, musi sięgać po nowoczesne metody zarządzania i stosować systemy kompleksowego zarządzania przez jakość. Pierwszym krokiem prowadzącym do doskonalenia zarządzania firmą jest wdrożenie i stosowanie systemu jakości zgodnego z wymaganiami normy ISO 9001:2000. Wymagania te stosowane są nie tylko w obszarze dobrowolnych relacji przedsiębiorstwo-klient, ale także w obszarze obowiązkowym. Odnosi się to między innymi do dyrektyw certyfikacji wyrobów na zgodność z dyrektywami w krajach Unii Europejskiej, które warunkują wprowadzenie wyrobu na rynek od wdrożenia i utrzymywania Systemu Zarządzania Jakością. W Polsce dyrektywy te już są wdrażane. Coraz częściej posiadanie wdrożonego i certyfikowanego Systemu Zarządzania Jakością jest warunkiem uczestnictwa w przetargach, giełdach czy podpisania kontraktu. Odnosi się to także do wyboru partnera handlowego w krajowych, a szczególnie europejskich łańcuchach dostaw przy zawieraniu porozumień biznesowych dotyczących długotrwałej, partnerskiej współpracy. Przedsiębiorstwa, które posiadają wdrożone i certyfikowane Systemy Zarządzania Jakością są postrzegane jako kompetentny, wiarygodny, profesjonalny, partner, realizujący wewnętrzne procesy na oczekiwanym poziomie, zgodnie z wymaganiami dyrektyw ISO oraz wykazujący zdolność do ciągłego doskonalenia tych procesów pod kątem jakości oferowanych usług, oraz podnoszenia kultury współpracy z klientami w zakresie spełniania ich obecnych wymagań i przyszłych oczekiwań.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 07:28
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj