logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Prognozowanie popytu - klucz do optymalizacji łańcucha logistycznego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niezrealizowane na czas zamówienia, przepełnione magazyny, spadająca jakość obsługi, niezadowoleni klienci. Czy można zapobiec występowaniu takich sytuacji? Jak skutecznie planować produkcję, zaopatrzenie, dystrybucję towarów? Czy można przewidzieć i odpowiednio szybko zareagować na pojawiające się zmiany popytu na rynku?

Powoli do polskich przedsiębiorstw - zwłaszcza tych największych, najlepiej zarządzanych i często z udziałem kapitału zagranicznego - przenika świadomość, że integracja i optymalizacja procesów wewnętrznych już nie wystarcza, że obszarem, w którym można jeszcze szukać w miarę stabilnej przewagi konkurencyjnej, jest łańcuch logistyczny, wykraczający poza granice pojedynczej firmy i integrujący w działającą niemalże w czasie rzeczywistym sieć wartości dostawców, wytwórców i sprzedawców (Value Net). W rezultacie coraz większa liczba firm, głównie produkcyjnych, podejmuje wysiłki w celu optymalizacji łańcucha logistycznego. Powszechne stają się projekty typu SCM/SCO (Supply Chain Management / Supply Chain Optimization).
Proces planowania logistycznego realizowany jest "pod prąd" rzeczywistego przepływu towarów i produktów w łańcuchu, a jego pierwszym i najważniejszym elementem jest planowanie popytu (demand planning). Dopiero w oparciu o te informacje planuje się kanały i sposoby dystrybucji, zasoby produkcyjne oraz niezbędne do produkcji surowce i komponenty.
Planowanie popytu jest obecnie jednym z "najgorętszych" tematów w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Tendencję tę dostrzegli m.in. dostawcy dużych systemów typu ERP (Enterprise Resource Planning), takich jak SAP czy J. D. Edwards. Systemy ERP już od dawna wspomagają strategie planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP) i planowania zasobów produkcyjnych (MRPII). Oba te systemy zostały w ostatnim czasie silnie "ulogistycznione", ze szczególnym uwzględnieniem strategii Just-in-Time i zarządzania łańcuchami dostaw. Zwłaszcza SAP silnie "podrasował" swój flagowy produkt, dokładając do istniejącego już zestawu modułów mySAP SCM Supply Chain Planning, z jego głównym komponentem SAP Advanced Planner and Optimizer (SAP APO razem z SAP R/3 tworzą kościec pakietu mySAP SCM).
Również wiodące systemy CRM takich dostawców rozwiązań jak Siebel, PeopleSoft, E.piphany, Oracle zawierają funkcjonalność umożliwiającą planowanie i analizowanie sprzedaży. Dostępne są również systemy analityki biznesowej takich producentów jak SAS, Cognos czy Business Objects wzbogacone specjalizowanymi modułami prognostycznymi.
Każdy z tych systemów wspiera jednak proces planowania w innym ujęciu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 11 czerwiec 2010 10:49
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj