logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Idea "Zielonej Fali" dla pojazdów drogowych we Wrocławiu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Współczesne tendencje usprawniania ruchu pojazdów i poprawy bezpieczeństwa na drogach skłaniają się w kierunku sztucznego generowania potoków ruchu i pełnej kontroli nad nimi. Jednym z sposobów jest agregacja ruchu poprzez zsynchronizowanie ze sobą układu sygnalizacji świetlnej na wybranym ciągu ulic. Można wówczas założyć pewne uprzywilejowanie wybranego kierunku ruchu zapewniając mu priorytet w zakresie długości trwania przejazdu w ciągu ulic ze skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną. Ruch poprzeczny na ciągu skrzyżowań jest przyporządkowany wybranemu kierunkowi ruchu. Agregowanie ruchu może mieć charakter stały w obu kierunkach w okresie całej doby lub zmienny, zarówno w okresie wybranych pór doby, jak i kierunku ruchu. Agregacja ruchu poprzez zsynchronizowanie sygnalizacji świetlnej dla wybranego kierunku ruchu jest ułatwiona w przypadku miast i osiedli o jednym silnie zdeterminowanym ciągu komunikacyjnym, krzyżującym się z innymi przyporządkowanymi trasami. Istotne znaczenie dla wyboru uprzywilejowanego, agregowanego kierunku ruchu, ma tutaj (w Polsce) ranga drogi: krajowa, wojewódzka, powiatowa, gminna oraz wielkość wskaźnika obciążenia ruchu SDR poszczególnymi kategoriami pojazdów. W przypadku chęci agregowania ruchu w mieście, przez które biegnie kilka tras o równej randze, podstawą wyboru uprzywilejowanego agregowanego kierunku ruchu jest wskaźnik obciążenia ruchem SDR. Weźmy dla przykładu miasto Wrocław.

Przez Wrocław biegną drogi:
Krajowe:
- autostrada A-4 (styczna z południową granicą miasta): Jędrzychowice - Wrocław - Katowice,
- droga nr 94 (alternatywa dla autostrady): Legnica - Wrocław - Opole,
- droga nr 5 Lubawka - Wrocław - Poznań,
- droga nr 8 Kudowa Słone - Wrocław - Warszawa,
- droga nr 35 Golińsk - Wałbrzych - Świdnica - Wrocław.
Wojewódzkie:
- 342 Wrocław - Oborniki Śląskie - Strupina,
- 347 Wrocław - Pietrzykowice - Kąty Wrocławskie,
- 362 Wrocław - Kąty Wrocławskie,
- 395 Wrocław - Strzelin - Ziębice - Chałupki,
- 455 Wrocław - Jelcz - Oława.
Najważniejsze dla Wrocławia są drogi krajowe 5, 8 i 94 bezpośrednio przebiegające przez miasto oraz drogi wojewódzkie 342, 347, 395 i 455.

Z przeprowadzonych w 2000 r. badań [4] natężenia ruchu SDR i kierunków tranzytu pojazdów ciężarowych przez miasto Wrocław, wyłania się następujący obraz obciążenia dróg potokami pojazdów. [Uwaga: dane nie dotyczą obciążenia dróg 5 i 94 po wybudowaniu południowo - zachodnich odcinków Obwodnicy Śródmiejskiej (ciągu ul. Osobowickiej od Bałtyckiej, Mostu Tysiąclecia, Ostatni Grosz, Estakady Gądowianka i odcinka ul. Klecińskiej do ul. Szwajcarkiej, al. Hallera, al. Wiśniowej i al. Armii Krajowej). Najważniejszym węzłem drogowym dla miasta jest skrzyżowanie dróg A-4, 5, 8 i 35 w tak zwanym węźle bielańskim, leżącym na styku południowej granicy miasta. Główną drogą wprowadzającą i wyprowadzającą pojazdy z i do miasta jest al. Karkonoska. Dla porównania zestawiono kierunki tranzytu pojazdów ciężarowych przez miasto [6]. Wykonane w latach 1999 i 2000 badania prof. Zipsera i jego zespołu przedstawia tabela 1.

Analiza potoków ruchu rysunku 1 i tabeli 1 sugeruje przyjęcie rangi dróg we Wrocławiu pokazane w tabeli 2. Istotne znaczenie ma przebieg tras w układzie drogowym miasta. Związanie tras przelotowych z drogami ruchu wewnętrznego powoduje okresowe zmiany natężenia ruchu oraz składu kategorii pojazdów w zależności od pory dnia (znaczny udział samochodów osobowych w szczycie rannym i popołudniowym). Ograniczona przepustowość dróg i skrzyżowań zwiększa podatność tras na kongestię. W zamiarach na rok 2007 jest zmiana przebiegu tras dróg krajowych 5 i 94, po planowanym oddaniu do użytku południowo - zachodniego fragmentu obwodnicy śródmiejskiej (tabela 3). Już teraz po oddaniu Mostu Milenijnego z ciągiem ul. Osobowickiej i Milenijnej znaczna część kierowców korzysta z Obwodnicy Śródmiejskiej, która staje się główną arterią ruchu tranzytowego tras 5 i 94 oraz wewnętrznego. Silnie obciążony tranzytem jest fragment Obwodnicy Śródmiejskiej na odcinku al. Hallera (skrzyżowanie z Powstańców Śląskich), Klecińska, Na Ostatnim Groszu (skrzyżowanie z ul. Legnicką). Obserwacje terenowe wskazują, że kierowcy dalej jeżdżą starymi trasami dróg 5 i 94, aby unikać wielce niedogodnego odcinka ul. Klecińskiej od ul. Grabiszyńskiej do ul. Szwajcarskiej. Ten fragment ulicy to dwupasmowa droga, przez którą przejeżdża dziennie ponad 20 000 pojazdów, przecięta poziomym skrzyżowaniem z ruchliwą linią kolejową na Wałbrzych. W 2007 r. planowane jest oddanie do użytku dwóch dwupasmowych wiaduktów drogowych nad torami kolejowymi na trasie do Wałbrzycha.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2007.
 
Ostatnio zmieniany wtorek, 24 kwiecień 2007 11:36
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj