logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie produkcją i Supply Chain Management w University of Phoenix (USA)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Piętnaście godzin lotu do Phoenix (Arizona, USA), przesiadka na lotnisku O’Hare w Chicago i pobyt na jednym z największych amerykańskich uniwersytetów uzmysławiają ogromną przepaść, jaka dzieli Polskę, polską logistykę i polskie problemy logistyczne od problemów występujących w tym obszarze.
Polska logistyka krajowa funkcjonuje na obszarze ok. 313 tys. km kwadratowych i niknie przy blisko 30-krotnie większej powierzchni USA. Wewnętrzny transport lotniczy, który w Polsce jest ciągle czymś nowym i bardzo drogim - w USA jest jedynym gwarantem sprawnego przemieszczania ludzi i towarów. Słowa stewardesy PLL LOT: "witamy na pokładzie samolotu, który wykonuje rejs świadczony we współpracy z partnerami z grupy Star Alliance" pokazują olbrzymie dysproporcje "partnerów", gdy porównamy niecałe 3,5 mln pasażerów obsłużonych w 2002 roku przez PLL LOT, 51 naszych samolotów i największe polskie lotnisko Okęcie z kilkoma bramkami, z jednym z największych lotnisk amerykańskich - O’Hare w Chicago. Tylko w ciągu jednego dnia lotnisko to odprawia średnio 185 tysięcy pasażerów (w 2002 r. było ich ponad 66,5 mln, czyli 19 razy więcej niż w całej Polsce), posiada 178 bramek, przy których można prowadzić jednoczesne odprawy pasażerów oraz generuje 450 tysięcy miejsc pracy i 38 mld dolarów obrotu handlowego rocznie.
Liczby te potwierdzają znaczenie nowoczesnej logistyki dla sprawności funkcjonowania złożonych organizacji oraz jej olbrzymi wpływ na wyniki gospodarcze uzyskiwane w skali całego kraju. Warto przyjrzeć się metodom oraz zakresowi kształcenia kadr dla potrzeb tych skomplikowanych procesów logistycznych i zastanowić się nad możliwością ich adaptacji w polskich warunkach i w polskich uczelniach. W artykule przedstawiam najistotniejsze kwestie dotyczące zakresu kształcenia logistycznego na poziomie uniwersyteckim i podyplomowym w uniwersytetach skupionych w Apollo Group Inc. Przedstawiona problematyka dydaktyczna umożliwia studentom amerykańskich uczelni uzyskanie certyfikatu w zakresie zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw (Certificate in Operations and Supply Chain Management).
Materiały wykorzystane w artykule pochodzą z Uniwersytetu Phoenix, mieszczącego się w sercu Arizony, na południowym - zachodzie Stanów Zjednoczonych (fot. 1). Problematyka zakresu kształcenia logistycznego oraz wymagań stawianych amerykańskim studentom studiów wyższych i podyplomowych została skrystalizowana w trakcie moich dyskusji z Brianem G. Lindquistem, dziekanem Wydziału Biznesu i Zarządzania University of Phoenix oraz Halem D. Morganem, wicedziekanem tego wydziału, odpowiedzialnym za kształcenie podyplomowe.
Uniwersytet Phoenix należy do prywatnego konsorcjum Apollo Group Inc, które kształci ponad 96 tysięcy studentów w ponad połowie stanów USA (136 filii). W 2003 roku przychody całej grupy przekroczyły 1,33 mld USD, czyli średnio ponad 9,5 mln USD na filię. Prawie wszyscy wykładowcy uniwersytetu są praktykami życia gospodarczego, prowadzą własne firmy lub pracują w dużych konsorcjach przemysłowych lub usługowych. Dzięki nim studenci, bardzo często osoby trzydziesto- i czterdziestokilkuletnie, uzyskują wiedzę i praktyczne umiejętności, nadające się do bezpośredniego wykorzystania w ich miejscach pracy.
Kurs Operations & Supply Chain Management jest 6 przedmiotowym, opartym na przykładach praktycznych programem kształcenia podyplomowego. Jego słuchacze są wprowadzani w najnowszą problematykę obsługi klienta i produkcji. Zapoznają się z zagadnieniami: strategicznego zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania produkcją, odchudzonej produkcji (lean manufacturing), poszukiwania globalnych źródeł i technik zaopatrzenia oraz handlu elektronicznego (e-commerce). Studenci rozpatrują na poziomie krajowym i międzynarodowym relacje zachodzące pomiędzy dostawcą i odbiorcą, potrzebę ich współpracy w zakresie planowania i prognozowania potrzeb od poziomu zaopatrzenia do produktów gotowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2007 13:07
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj