logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie parkingiem jako magazynem pojazdów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych się w logistyce są magazyny. W ten sposób można też traktować parkingi, szczególnie parkingi przeznaczone dla pojazdów osobowych. Ich specyfika polega jednak na tym, że w odróżnieniu od tradycyjnych magazynów, których zadaniem jest przechowanie w odpowiednich warunkach partii produktów biorących udział w drodze do klienta końcowego, to "przechowywanie" pozostawionych samochodów jest jednocześnie celem i spełnieniem usługi żądanej przez klientów, którymi są kierowcy, a nie tylko jednym z kilku etapów, jakie pokonuje produkt w procesie dystrybucji.
Bardzo ważnym z punktu widzenia logistyki i ekonomii, zagadnieniem jest kontrola efektywności oraz planowanie wykorzystania posiadanych przez firmę lub instytucję środków. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych obserwacji okaże się, że pewna część posiadanego majątku jest nieużywana lub niedostatecznie używana, należy podjąć działania mające na celu racjonalizację wykorzystania posiadanych zasobów, a co za tym idzie zwiększenie wpływów.

W artykule przedstawiono podobne podejście do zagadnienia wykorzystania dużych powierzchni parkingowych. Omówiono sposób pomiaru m.in. strumieni pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających na analizowany obszar oraz akumulację parkowania. Zbadano również preferencje kierowców dotyczące wyboru odpowiednich pól parkingowych, w przypadku parkingów wielopolowych, zarówno w przypadku parkingów bezpłatnych, jak i płatnych. Otrzymane w wyniku przeprowadzonych badań empirycznych wyniki były podstawą do wykonania modeli symulacyjnych, odtwarzających ruch pojazdów oraz weryfikujących pierwotne założenia dotyczące zmian, mogących wystąpić po przyjęciu proponowanej modyfikacji organizacji ruchu na wyznaczonym obszarze.

Położenie obiektu badań
Badany kampus Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej ma szczególne położenie. Leży on w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Starego Miasta, dworca PKP i dworca autobusowego. Jednocześnie sąsiaduje z głównymi drogami biegnącymi w kierunku Warszawy i Katowic. Powoduje to, że może się stać atrakcyjnym miejscem parkingowym nie tylko dla pracowników uczelni i studentów, ale również może na siebie zarabiać udostępniając w przyszłości wolne miejsca w okresach mniej obciążonych, takich jak wakacje, ferie, święta, weekendy itp., mieszkańcom Krakowa, turystom, wycieczkom, osobom odwiedzającym miasto w interesach itd.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2007 11:02
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj