logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Polskie porty morskie w 2006 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyniki działalności polskich portów morskich w 2006 roku

Obroty całkowite (1990-2006
)

W 2006 roku polskie porty morskie przeładowały łącznie 55,8 mln ton. Jest to przybliżony poziom do notowanego w poprzednim roku (wzrost jedynie o 0,4%) i wyraźnie świadczy o wyhamowaniu tendencji wzrostowej, która w ostatnich trzech latach utrzymywała się na poziomie przekraczającym 8% rocznie. Istotnym zjawiskiem są dwukierunkowe zmiany wielkości obrotów przeładunkowych, notowanych w największych polskich portach. W Gdańsku i Szczecinie - Świnoujściu (łącznie) zanotowano spadek przeładunków o około 4%, natomiast w porcie w Gdyni osiągnięto wzrost o 16%. Biorąc pod uwagę różnicę obrotów bezwzględnych, jakie wykonano w poszczególnych portach, spadki w innych portach skonsumowały wysoki wzrost Gdyni.

Struktura przeładunków
Szukając przyczyn tendencji wzrostowych i spadkowych w poszczególnych portach w Polsce należy zwrócić uwagę na strukturę ich obrotów. Największy wzrost odnotowano w paliwach i ładunkach drobnicowych. Natomiast największe spadki dotyczyły ładunków masowych, węgla i koksu oraz rudy. W przypadku Gdańska był to spadek - odpowiednio dla węgla i rudy - 40,3% i 34,3%. O ile w przypadku rudy zmiana ta przekłada się jedynie na 12 000 ton, to w przypadku węgla oznacza to spadek aż o 2,79 mln ton. Pewną rekompensatą strat dla gdańskiego portu był blisko 13% wzrost obrotów przeładunkowych paliw (+1,48 mln ton). Zmiany w innych grupach ładunkowych nie wpłynęły jednak w większym stopniu na sytuację w porcie. Również w portach Szczecina i Świnoujścia zanotowano 4% ograniczenie obrotów przeładunkowych. Główną przyczyną było ograniczenie obrotów ładunków masowych suchych o około 20%. Podobnie jak w Gdańsku, był to węgiel (spadek o 1 384 000 ton) oraz ruda. Wzrosty w innych grupach ładunkowych nie zdołały zrekompensować strat.

Podstawową grupą ładunkową, generującą przyrost obrotów w porcie w Gdyni, była drobnica. Przyrost o 16,1% oznacza bowiem wzrost tonażu o 1,2 mln ton. Wiąże się to głównie z dalszym dynamicznym wzrostem obrotów kontenerowych, jak i aktywizacją przewozów ro-ro. Pozytywną tendencję zanotowano jednocześnie w grupach: inne masowe, zboża i paliwa, co przełożyło się na łączny wzrost wielkości o 778 000 ton.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2007.
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2007 14:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Prologis buduje drugi obiekt typu build-to-suit dla CERVA GROUP w…

Prologis buduje drugi obiekt typu build-to-suit dla CERVA GROUP w Prologis Park Prague-Airport

Prologis realizuje obiekt typu build-to-suit o powierzchni 9 817 m kw. w Prologis Park Prague-Airport....

Jaka przyszłość czeka branżę motoryzacyjną? Podsumowanie III edycji konferencji "IT…

Jaka przyszłość czeka branżę motoryzacyjną? Podsumowanie III edycji konferencji "IT in Automotive"

16 kwietnia br. Szczecin był gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń branży motoryzacyjnej. Trzecia edycja konferencji...

Paczkomaty® InPost przy centrach handlowych Auchan

Paczkomaty® InPost przy centrach handlowych Auchan

Paczkomaty® InPost, na mocy umowy z Ceetrus Polska, będą dostępne przy Centrach Handlowych Auchan. Już...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj