logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Władze regionalne a rozwój logistyki - przykład Regionu Emilia Romagna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój i usprawnianie regionalnych systemów transportowych jest jednym z licznych zadań, o którego realizację powinny zadbać władze regionów. Podejście do jego rozwiązania w dużej mierze zależy od stopnia rozwoju danego obszaru, jak również od świadomości logistycznej przedstawicieli władz. Z pewnością władze regionalne mogą odgrywać istotną, stymulującą rolę w rozwoju logistycznych walorów regionu. Jednym z przykładów w pełni potwierdzających to stwierdzenie jest koncepcja działań, realizowana przez Regione Emilia Romagna (RER) w Północnych Włoszech. Artykuł jest wynikiem prac badawczych, realizowanych w ramach projektu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III B CADSES o akronimie CORELOG ("Skoordynowana logistyka regionalna"). Projekt CORELOG, realizowany z inicjatywy regionu Emilia Romagna, skupia partnerów z Polski, Węgier, Austrii, Słowenii i Grecji.

Transport i logistyka w Regionie Emilia Romagna
Transport towarowy i logistyka są traktowane w RER priorytetowo z uwagi na ich olbrzymi wpływ zarówno na ekonomię, środowisko, jak i sferę życia społecznego. Umiejętność radzenia sobie z transportowymi wyzwaniami w regionach wymaga zidentyfikowania zróżnicowanych, komplementarnych wobec siebie działań interwencyjnych. Dla tego celu w RER stosowane jest podejście łączące w sobie prace badawcze i planistyczne, służące zdefiniowaniu zadań bezpośrednio wpływających na sferę produkcji i transportu w regionie. Podstawą do tego rodzaju filozofii działania jest stwierdzenie, iż rozwój współpracy w logistycznej działalności przedsiębiorstw i koordynacja tego typu działań może dać lepsze efekty niż te, osiągane przez przedsiębiorstwa indywidualnie. Obecne wdrażanie skoordynowanych inicjatyw logistycznych i rozwój związanych z nimi instrumentów informatycznych dla transportu stanowią strategiczne metody wsparcia konkurencyjności przedsiębiorstw, głównie poprzez ograniczanie ich kosztów logistycznych. Rozwój efektywniejszych łańcuchów dostaw i dystrybucji poprzez skoordynowane działania władz regionalnych może mieć pozytywny wpływ na uprzemysłowione obszary regionu poprzez redukcję natężenia transportu towarowego, spowodowanego lepszym wykorzystaniem powierzchni załadunkowej i ograniczenie liczby kursów pustych lub tylko częściowo załadowanych pojazdów. W ostatnich 5 latach władze regionu Emilia Romagna objęły promocją i finansowaniem kilka działań i projektów pilotażowych, realizowanych przy współpracy prywatnych przedsiębiorstw i ich stowarzyszeń. Celem było przeprowadzenie eksperymentalnych inicjatyw logistycznych przedsiębiorstw dla poprawy ich konkurencyjności, efektywności oraz racjonalizacji ich procesów logistycznych. Tabela 1 zawiera hasłowo zdefiniowane tematy tych projektów. Działania te są konkretnymi przykładami dobrych praktyk, które z powodzeniem mogą być replikowane przez inne przedsiębiorstwa działające w Emilia Romagna oraz pozostałych włoskich regionach, a także w innych krajach. Opisywane prace nie są wyizolowanymi przejawami aktywności władz regionu, lecz skutkiem realizacji całościowego podejścia promującego zrównoważony rozwój poprzez zmianę tendencji polegającej na stosowaniu przez władze regionu polityk infrastrukturalnych jako narzędzia stymulującego rozwój gospodarczy, a także wysoki stopień koordynacji pomiędzy strategiami sektorowymi w obszarze rozwoju gospodarczego, transportu i planowania przestrzennego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2007.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 styczeń 2008 14:19
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj