logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak zapewnić bezpieczeństwo w magazynie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dla zwiększenia efektywności wykorzystania przestrzeni składowania w magazynach wykorzystywane są różnego rodzaju regały. Najbardziej rozpowszechnione w praktyce są regały ramowe bezpółkowe wolno stojące, o wysokości od kilku do kilkunastu metrów, o zróżnicowanej budowie. Składowane są w nich Paletowe Jednostki Ładunkowe (PJŁ), uformowane na różnego rodzajach paletach ładunkowych.

Umieszczanie tych jednostek w regałach i ich pobieranie odbywa się przy pomocy napędzanych transportowych urządzeń mechanicznych. Mamy zatem do czynienia ze współpracą urządzeń mechanicznych, którymi najczęściej są różnego typu wózki jezdniowe podnośnikowe napędzane bądź układnice, z urządzeniami stacjonarnymi, jakimi są regały stałe ramowe. Podczas takiej współpracy niejednokrotnie dochodzi do mniejszych lub większych kolizji.
Ich ilość uzależniona jest głównie od "czynnika ludzkiego" oraz prezentowanej przez niego kultury technicznej. Trzeba mieć świadomość, że dobór urządzeń ma również pewien wpływ na to. Jednak to głównie człowiek obsługuje sprzęt mechaniczny oraz decyduje o sposobie i jakości uformowania paletowych jednostek ładunkowych, które następnie trafiają do regałów. A zatem to dyspozycja psychofizyczna człowieka decyduje o ilości powstających kolizji. Jest mało prawdopodobne by tam, gdzie mamy do czynienia ze współpracą urządzeń przejezdnych i stacjonarnych, możliwe było całkowite uniknięcie kolizji. W efekcie zaistniałych kolizji możliwe są i powstają trwałe odkształcenia, na ogół cienkościennych elementów regałów. Liczba odkształconych elementów wzrasta razem ze wzrostem czasu eksploatacji regałów a to sprawia, że radykalnie rośnie zagrożenie bezpieczeństwa pracy w ich otoczeniu. Odkształceniu najczęściej ulegają:
- elementy ram nośnych regałów, a w szczególności: słupy przednie, dolne elementy skratowań oraz stopy,
- poprzeczki nośne, zarówno przednie jak i tylne,
- odbojnice osłaniające słupy lub ramy nośne na czołach regałów.

Poluzowaniu i/lub uszkodzeniom ulegają śruby kotwiące stopy ram nośnych oraz odbojnic. Podczas eksploatacji poluzowaniu ulegają również inne złącza śrubowe, łączące inne elementy regałów (przykłady trwale odkształconych elementów regałów przedstawiono na fot. 1 - 4).
Pojawienie się odkształceń trwałych w jakimkolwiek elemencie regału, objawiające się jego deformacją, świadczy tym, że nastąpiło w tym miejscu wyraźne przekroczenie granicy plastyczności materiału, z którego został wykonany. Oznacza to, że zmianie uległ zakładany podczas projektowania stan obciążenia uszkodzonego elementu. Właśnie ta zmiana stanu obciążenia sprawia, iż miejsce zdeformowane staje się miejscem zagrożenia, w którym może wystąpić - szybciej niż w innym miejscu - ponowne przekroczenie granicy plastyczności lub eksploatacja odbywa się już na tej granicy. W każdej chwili może dojść do katastrofy, nawet ze skutkiem tragicznym dla ludzi. Praktyka pokazała, że odkształcenia trwałe elementów regałów powstają niejednokrotnie już podczas nieprawidłowo przeprowadzonego montażu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 29 listopad 2012 13:46

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj