logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ogólna koncepcja hybrydowego modelu odnawiania zapasów w sieci dystrybucji branży farmaceutycznej - opis przypadku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich latach obserwujemy na rynku polskim proces konsolidacji hurtowni farmaceutycznych. Podmioty dominujące w ramach powiększania udziału w rynku, poprzez przejęcie mniejszych graczy, przejmują również ich struktury logistyczne. Zarządzanie powstałą w ten sposób nową strukturą organizacyjną w sposób efektywny nie jest proste. Pokonanie różnic związanych z kulturą organizacyjną poszczególnych podmiotów oraz stosowaniem w nich różnych systemów informatycznych to jedna strona medalu. Równie istotnym problemem jest scalenie funkcjonowania obszaru logistyki w jeden wydajny system. W ramach tego obszaru istotnym elementem, wymagającym usprawnień, jest gospodarka zapasami w sieci dystrybucji. I właśnie ten wątek zostanie szerzej opisany w artykule.

Reorganizacja sieci dystrybucji
Usprawnienie modelu odnawiania zapasów na poszczególnych poziomach sieci dystrybucji należy rozpocząć od określenia jej funkcjonalności. W docelowym modelu sieci dystrybucji badanego Przedsiębiorstwa założono funkcjonowanie trzech Magazynów Centralnych. Zasadniczą rolą zapasów w Magazynach Centralnych jest zabezpieczenie sprzedaży w całej sieci dystrybucji. W związku z tym istotne jest zagregowanie zamówień spływających z poszczególnych Spółek, tak, by określić globalne potrzeby całej sieci. Wszystkie zamówienia klientów finalnych (Aptek) zagregowane na poziomie Magazynów Spółek (Magazynów Regionalnych) kierowane są do właściwego, przypisanego im Magazynu Centralnego. Na podstawie łącznych potrzeb wszystkich Magazynów Centralnych generowane są zamówienia do dostawców. Ideę funkcjonowania modelowej sieci dystrybucji w tym zakresie przedstawia rysunek 1. Zasadniczą zmianą funkcjonowania modelowej sieci dystrybucji jest reorganizacja dostaw do klienta finalnego - pierwsza dostawa kompletowana będzie w Magazynach Centralnych, a nie, jak to było do tej pory, w Magazynach Regionalnych. W ramach tego rozwiązania zakłada się, że punkt rozdzielający (miejsce alokacji głównego zapasu w sieci dystrybucji) znajduje się w Magazynach Centralnych. W Magazynach Spółek realizowany będzie jedynie cross-docking i dowóz do Aptek, zgodnie z ustalonymi trasami. Obsługa drugiej i trzeciej dostawy do Aptek realizowana będzie z zapasów utrzymywanych w Magazynach Regionalnych. 

Model uzupełniania zapasów w proponowanej sieci dystrybucji
Rozpatrywane Przedsiębiorstwo korzysta z usług wielu dostawców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Analiza roli oraz warunków funkcjonowania Magazynów Centralnych w ramach sieci dystrybucji wskazuje, że racjonalnym rozwiązaniem jest rozpatrywanie asortymentów w ujęciu zagregowanym - od każdego z dostawców osobno. Takie podejście związane jest z warunkami handlowymi oferowanymi przez dostawcę. Jednorazowe zamówienia towarów u dostawcy o znacznej wartości stwarza możliwość uzyskania większych rabatów oraz pozwalają spełnić warunki wynikające z minimów logistycznych.
Klasyczne modele uzupełniania zapasów odrębnie traktują poszczególne pozycje asortymentowe, a zatem nie można ich zastosować bezpośrednio w tej sytuacji. Takich ograniczeń nie posiada model S,c,s. W przypadku systemu uzupełniania zapasów w Magazynach Regionalnych proponuje się zastosować zmodyfikowane narzędzie teorii ograniczeń. Uzupełnianie zapasów w ramach rozwiązania opartego na ograniczeniu bazuje na zarządzaniu buforem zapasu we właściwym ogniwie łańcucha dostaw. Zestawienie obu metod uzupełniania zapasów, to jest modelu s, c, S na poziomie Magazynów Centralnych oraz modelu opartego na teorii ograniczeń na poziomie Magazynów Regionalnych, stanowi hybrydowe rozwiązanie zarządzania zapasami w sieci dystrybucji w rozpatrywanym Przedsiębiorstwie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 październik 2012 11:51

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Polski rynek KEP 2018 - dalsze wzrosty

Polski rynek KEP 2018 - dalsze wzrosty

Według danych zawartych w raporcie "Analiza rynku KEP w Polsce", przygotowanego przez prof. Arkadiusza Kawę...

Fracht FWO Polska o perspektywach rozwoju przewozów lotniczych cargo

Fracht FWO Polska o perspektywach rozwoju przewozów lotniczych cargo

Fracht FWO Polska, globalny operator logistyczny specjalizujący się  w obsłudze przemysłu, podsumował działalność w obszarze...

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych wdrożeń...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj