logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Użycie tramwaju towarowego w logistyce miejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesna logistyka miejska zakłada redukcję ruchu transportowego wewnątrz ścisłego centrum miast poprzez zintegrowanie zarządzania systemami transportowymi. Wymusza to szukanie nowych rozwiązań środków transportowych ujętych w logistyczne zarządzanie ruchem transportowym w miastach.

Jedną z takich dróg jest idea wykorzystania istniejącej infrastruktury transportu szynowego, po których na codzień kursują tramwaje pasażerskie swobodnie poruszające się w ograniczonym dla innych pojazdów centrum miast. Pozwala to rozważyć koncepcję wykorzystania infrastruktury transportu szynowego do implementacji znanej z historii idei tramwaju towarowego. Artykuł ten przedstawia koncepcję tramwaju towarowego w ujęciu logistyki miejskiej w zintegrowanym zarządzaniu ruchem transportowym.
Przyjmując zasadę, że "logistyka miejska to sposób myślenia logistycznego na polu konkurujących ze sobą wymagań użytkowych wobec ograniczonych zasobów przestrzeni śródmiejskiej "[4], należy wyodrębnić problem transportu w ograniczonej przestrzeni miejskiej. Wymaga to rozważenia zagadnienia optymalizacji przepływu środków transportowych w istniejącej infrastrukturze komunikacyjnej miast. Zadanie to narzuca staranne studia warunków powstawania kongestii w obszarze miasta ze ścisłym podziałem w poszczególnych dzielnicach. Istotną cechą centrum miast jest kongestia powstała wskutek nieoptymalnego schematu sieci ulicznej oraz dużego ruchu drogowego, celowego (w miejsca w centrum) i tranzytowego. Powoduje to znaczne utrudnienia w zaopatrywaniu odbiorców zarówno w samym centrum miast jak i jego obrzeżach. Problem ten wymaga przeniesienia ruchu tranzytowego poza centrum miasta albo poszukania innego logistycznego rozwiązania zadania transportu towarów przez centrum miast. Wiąże się to ze znalezieniem skutecznego środka transportu wpiętego w istniejącą strukturę miejskiej infrastruktury komunikacyjnej, zintegrowanej logistycznie w spójny system dystrybucji i sterowania ruchem transportowym w mieście. Taką możliwość daje powstanie Miejskiego Zintegrowanego Centrum Logistycznego.
Pozwala to na zoptymalizowanie zadania transportowego przy zaopatrywaniu klientów w obszarze miasta. Istotną luką w miejskiej infrastrukturze komunikacyjnej jest brak wykorzystania istniejącej sieci komunikacji szynowej w realizowaniu zadania transportu w centrum miasta i jego obszarze. Zadanie transportu do i z centrum oraz w jego obszarze może skutecznie pojąć tramwaj towarowy.
Cechy tramwaju towarowego
Zalety:
1.1. Ekologiczność, nowoczesny napęd i infrastruktura torowisk pozwala wprowadzić tramwaj transportowy do ścisłego centrum, gdzie istotnym ograniczeniem dla prowadzenia zadań transportowych jest znaczna kongestia wskutek natężenia ruchu pieszego oraz cisza nocna.
1.2. Ekonomiczność, jedynym istotnym wydatkiem związanym z implementowaniem tramwaju transportowego w miejską infrastrukturę taboru szynowego jest sam tramwaj. Wymaga to budowy nowego taboru lub adaptacji istniejącego.
1.3. Elastyczność, zadania transportowe mogą być wykonywane na zamówienie jak i według ustalonego harmonogramu.

Wady
1.4. Ścisłe przywiązanie do istniejącej infrastruktury sieci tramwajowej.
1.5. Wysoka podatność na opóźnienia w ruchu, ze względu na ruch szeregowy na torze.
1.6. Takt jazdy ściśle przyporządkowany tramwajowemu ruchowi osobowemu.

Cechą tego systemu jest ryzyko wywołania kongestii w harmonogramie ruchu transportu publicznego i drogowego. Wymagane jest wówczas zsynchronizowanie czasowe odbioru towaru przez wszystkich klientów na trasie przejazdu tramwaju towarowego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2002/6.
 
Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2012 06:19

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj