logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Integracja danych operacyjnych i kosztowych na potrzeby kontrolingu procesów przedsiębiorstw rolnych - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W zależności od organizacji ZPK przedsiębiorstwa rolnego i potrzeb analizy zawartości kont analitycznych, definiowany jest w hurtowni danych schemat selekcji kosztów operacyjnych w przedsiębiorstwie rolnym - na podstawie zespołu kont (koszty księgowane według układu rodzajowego) i zespołu kont księgowych (koszty księgowane według układu funkcjonalno-kalkulacyjnego). Podstawą ewidencji w zespole 4 ZPK jest zasobowe przypisanie kosztów, gdyż układ rodzajowy jest układem zasobowym - na przykład koszt amortyzacji środków trwałych, wynagrodzenia, materiały, delegacje pracowników, itp.
Dla przedstawionego przykładu koszt zakupu oleju napędowego (księgowanego na koncie 411-07-07-1) będzie w całości traktowany jako koszt operacyjny, natomiast tylko część rozksięgowana na konto 501-02 (700.00 PLN) będzie stanowiła podstawę analizy operacyjnej produkcji podstawowej, aby określić, jaka część kosztu zostanie zakwalifikowana do kosztów produkcji. Pozostała część kosztu zakupu oleju napędowego rozksięgowana na konto 503-03, przeznaczona na działalność nadzoru, jest w całości traktowana jako koszt pośredni ogólnozakładowy (KP), bez udziału kosztów operacyjnych produkcji.

Dalsza analiza operacyjna zużycia paliwa w działalności podstawowej (konto 501-02), wymaga określenia udziału wykorzystania paliwa na działania operacyjne podstawowe - na przykład na działanie bronowanie składają się zadania: dojazd na pole, bronowanie, powrót z pola. Chcąc uzyskać większą szczegółowość analizy kosztów i wydzielić koszty logistyki, tylko zużycie w ramach dojazdu na pole i powrotu jest kosztem operacyjnym logistyki, a zużycie oleju napędowego w trakcie operacji bronowanie jest kosztem operacyjnym produkcji.

Eksport danych operacyjnych do hurtowni danych
Ewidencja operacyjna, wykonywana przez pracowników lub ich bezpośrednich kierowników (brygadzistów, mistrzów), za każdym razem dotyczy zużycia zasobów w realizacji określonych zadań. W ten sposób powstaje dziennik pracy w przedsiębiorstwie rolnym, składający się z zapisów - na przykład:

  • Jan Kowalski wykonał oprysk ziemniaków
  • do oprysku wykorzystano opryskiwacz 0-45
  • na potrzeby oprysku 2,5 ha pola ziemniaków wykorzystano 25 litrów preparatu W-23
  • do transportu na pole i z pola oraz w trakcie oprysku został użyty ciągnik CR-23.

[…] Jednoznaczne powiązanie produktu z procesami (które prowadzą do jego otrzymania) oraz zasobami wykorzystanymi w realizowanych zadaniach, umożliwiają określenie relacji pomiędzy ilością wyprodukowanych produktów rolnych, a wielkością zużytych zasobów.

Operacje selekcji i porządkowanie danych w hurtowni danych
Pierwszą czynnością w hurtowni danych, w odniesieniu do danych wyeksportowanych z systemu F/K, jest zdefiniowanie schematu selekcji kosztów w zależności od organizacji ZPK w przedsiębiorstwie rolnym, na podstawie zespołu 4 i 5 ZPK. Etap ten jest ważny ze względu na przyporządkowanie pozycji księgowych do kosztów operacyjnych (KO). […]

Innym przykładem jest zakup środków ochrony roślin, zaksięgowany na koncie 411-06, na kwotę 3 560,00 zł. Pozycja jest księgowana w ciężar kosztów trzech różnych zakładów (Zakład 1 - MPK = 1, Zakład 3 - MPK = 3, Zakład 4 - MPK = 4). W każdym z zakładów koszt jest rozksięgowany na działalność podstawową (konto 501-02). Zużycie środków ochrony roślin stanowi koszt operacyjny produkcji - stąd dla pozycji księgowych w hurtowni danych zostaną przypisane znaczniki kosztów operacyjnych.
Warunkiem integracji danych kosztowych i danych operacyjnych jest jednoznaczna dla obu systemów ewidencji - identyfikacja zasobów. Z jednej strony zadania (w ramach działań, podprocesów i procesów) są realizowane przy użyciu zasobów, z drugiej koszty są ponoszone na zużycie zasobów.
Przedstawione dwa systemy ewidencji pozwalają na analizę kosztów działań operacyjnych - umożliwiając określenie, kiedy i w jakich działaniach oraz na rzecz jakich produktów zasoby były wykorzystywane, a także ile wynoszą koszty księgowane w ciężar zużytych zasobów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 05 wrzesień 2012 06:12

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Inżynierowie z Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris Bus & Coach opracowali system zdalnej diagnozy...

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na…

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Jako pionier w zakresie produkcji opon Nokian Tyres pragnie przyłączyć się do walki ze skutkami...

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN  intensyfikuje współpracę z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia br. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj