logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Centra logistyczne w regionie Languedoc-Roussillon (Francja)

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Region Languedoc-Roussillon (powierzchnia 27400 km kw. i 2,5 mln. mieszkańców) jest położony w południowej części Francji, na przecięciu dróg pomiędzy Hiszpanią i Włochami oraz północną a południową Europą, co decyduje o niezwykłej atrakcyjności tej lokalizacji dla inwestorów. Region ten charakteryzują również korzystne czynniki demograficzne (najwyższy we Francji przyrost naturalny oraz 80000 studentów na czterech uniwersytetach. Zróżnicowanie i poziom wykształcenia mieszkańców pokrywa zapotrzebowanie inwestujących firm.

Kolejnym, istotnym czynnikiem jest duża liczba centrów badawczo - rozwojowych: 9 publicznych organizacji badawczych (około 5 000 zatrudnionych - piąte miejsce we Francji), 200 laboratoriów, 2000 prywatnych specjalistów z zakresu badań i rozwoju, dwa zagraniczne centra badawcze (USDA, CSIRO). Na badania, rozwój innowacji i technologii przeznaczono 375 mln euro, co plasuje region Languedoc-Roussillon na jednym z czołowych miejsc w kraju. Historycznie jest to region stanowiący ważną strefę tranzytową i tradycyjnie związany z transportem i logistyką. Przykładem może być choćby targ św. Karola w Perpignan, który był pierwszym europejskim centrum dystrybucji warzyw i owoców.

Infrastruktura transportowa
Sieć drogowa regionu Languedoc-Roussillon (rysunek 1) łączy północ z południem (Paryż / Barcelona), wschód z zachodem (Bordeaux / Turyn) oraz regionalne stolice: Lyon / Marsylia / Tuluza / Clermont-Ferrand. Rozwinięta sieć dróg i autostrad wykorzystywana jest do transportu 91% tonażu ładunków w regionie. Sieć drogową regionu stanowią 4 autostrady: A9 - przecinająca region i łącząca dolinę Rodanu z Hiszpanią; A61 - "Deux-Mers", łącząca Atlantyk z Morzem Śródziemnym; A54 - do Marsylii i Włoch; A75 - "Meridienne", biegnąca na północ Europy, a także 1500 km głównych dróg oraz 17 500 km dróg drugorzędnych.

Region Languedoc-Roussillon ma 1400 km linii kolejowych (rysunek 2). Główne linie to linie do Hiszpanii i Atlantyku (do Bordeaux i Tuluzy) oraz linia łącząca północ z Morzem Śródziemnym. Pięć głównych stacji to: Nimes, Montpellier, Beziers, Narbonne i Perpignan. Trzy główne punkty w transporcie kombinowanym droga/kolej to: Montpellier, Perpignan oraz Le Boulou. W 2007 roku przez Languedoc-Roussillon przewieziono ponad 11 mln ton ładunków, co stanowi około 6,0% tonażu ładunków transportowanych w regionie. Głównym operatorem i właścicielem jest kolej SNCF Fret (French Rail Freight). Operatorzy w transporcie droga / kolej to Novatrans, TAB, Ambrogio, Medina, CNC, a pośrednicy kolejowi: Combitrans, Nortrans, P. Rey, Roca. TGV South trasę Paryż / Montpellier pokonuje w 3 h 15 min, a w planach jest wydłużenie linii do Barcelony. Przyczyniłoby się to do zwiększenia przewozu ładunków oraz powstania bezpośredniego, szybkiego połączenia między Montpellier, Barceloną (Morze Śródziemne), a Tuluzą (Atlantyk).

W regionie Languedoc-Roussillon znajdują się 3 regionalne lotniska frachtowe: Montpellier Mediterranean, Nimes-Arles-Camargue oraz Perpignan Rivesaltes. W 2007 roku transportem lotniczym przewieziono około 28 000 ładunków (głównie przez Montpellier Mediterranean). W warunkach niezadowalającej przestrzeni lotniczej oraz dzięki położeniu na łuku w basenie Morza Śródziemnego, port lotniczy w Montpellier ma szansę stać się głównym portem lotniczym dla Europy Południowej i Afryki Północnej. Głównymi operatorami w transporcie lotniczym są: firmy transportowe: SDV, Heppenr, TAT Express; operatorzy cargo: Air Assistances, France Handling oraz pośrednicy: Panalpina France.

Regionalne porty morskie (Sėte, Port la Nouvelle, Port Vendres) są dostępne przez całą dobę dla statków i transportu multimodalnego. Zestaw oferowanych usług udoskonala jakość infrastruktury w regionie i wpływa na duże znaczenie regionu w basenie Morza Śródziemnego i Europy Południowej. Sėte, drugi co do wielkości francuski port śródziemnomorski, dysponuje: 16 miejscami postoju statków i 2 miejscami szybkiego rozładunku; 1 miejscem załadunku dla kabotażowców; dzienną zdolnością przeładunku 20000 ton; sprzętem rozładunkowym; specjalnymi instalacjami do przeładunku zbóż, produktów rolnych oraz cieczy chemicznych; terminalami dla kontenerowców; platformą Ro-Ro. Port w Sėte oferuje regularne kursy kontenerowców do wschodniego i zachodniego wybrzeża USA (na przykład podróż z Sėte do Nowego Jorku zajmuje 13 dni). Region Languedoc-Roussillon, ze 140 milową linią wybrzeża jest morską bramą na wszystkie kraje basenu Morza Śródziemnego i dlatego coraz więcej firm inwestuje w tym regionie, armatorzy: Navale Française, Delom; operatorzy cargo: Sogema Sud, Port Midi; pośrednicy: Sea Invest France, CLTM. W zakresie żeglugi śródlądowej, statki o ładowności do 1 300 ton mogą dopłynąć kanałem rodańskim do Saint Jean de Losne, 250 km na północ od Lyonu. Do kanału tego dostęp mają 3 porty rzeczne: Sėte (wraz z położoną nad rzeką strefą przemysłową między rzeką a portem), Ardoise (położony przy wejściu do doliny Rodanu, mający połączenie kolejowe, oddalony kilka kilometrów od przecięcia autostrad i godzinę drogi od lotniska Marseilles Provence), a także Beaucaire. Transportem wodnym, zarówno morskim, jak i śródlądowym, w regionie przewożone jest około 4,7% tonażu ładunków.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 wrzesień 2012 11:35

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj