logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka w sporcie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Pojęcie sportu w naukach społecznych definiowane jest bardzo różnorodnie. Często jednak podkreśla się takie aspekty, jak dbałość o zdrowie, doskonalenie sprawności i wydolności fizycznej, troskę o sylwetkę, dobre samopoczucie, jak również chęć współzawodnictwa i zabawy. Sport promuje także bardzo głębokie wartości takie jak wytrwałość, współpracę, przyjaźń, lojalność, kojarzony jest z etosem honoru oraz przestrzeganiem zasad fair play. Odgrywa zatem ogromną rolę w aspekcie wychowawczym. Dzisiejszy sport to jednak nie tylko klasyczne wartości i niewinna zabawa. Jest to zjawisko społeczne, które podlega ciągłym zmianom wynikającym z rozwoju cywilizacji i zmian społecznych, kulturowych, technologicznych oraz ekonomicznych. W coraz większym stopniu powiązany jest z biznesem, podlega procesom profesjonalizacji i komercjalizacji. Rywalizacja sportowców cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi, co powoduje angażowanie się w tę dziedzinę mediów, sponsorów i wielu innych podmiotów. Jak wynika z raportu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia w 2005 roku, ponad 40% Polaków interesuje się sportem (rysunek 1). Podobne badanie, przeprowadzone przez Media-Sportl na grupie Polaków poniżej 50 roku życia pokazuje, że aż 73% deklaruje takie zainteresowanie, z czego 46% w sposób stały i zdecydowany.

Badania na ten temat przeprowadzane w innych częściach świata dają porównywalne rezultaty. Popyt na widowisko, a w ślad za tym także na wszelkie produkty z nim związane, jest ogromny. Ludzie w dalszym ciągu, a może nawet coraz bardziej pragną "chleba i igrzysk". Nic zatem dziwnego, że rynek sportu rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się: wzrost liczby widzów oglądających widowiska sportowe, rosnące zainteresowanie mediów, coraz wyższa wartość obrotów i zysków generowanych na tym rynku, rozwój sponsoringu sportowego, globalizacja sportu, troska o zdrowie i sylwetkę. Jak prognozuje firma doradcza PricewaterhouseCoopers, wartość obrotów na globalnym rynku sportu (zdefiniowanego jako wartość sprzedaży praw telewizyjnych, biletów, produktów klubowych oraz sponsoring) wzrośnie w latach 2008 - 2012 o 37%, do 141 mld USD. Oznaczać to będzie średnioroczny wzrost na poziomie 6,5%. Największa dynamika przewidywana jest na rynku europejskim, Bliskim Wschodzie, Afryce oraz Ameryce Łacińskiej. Jeśli chodzi o wielkość rynku, to numerem jeden pozostaną Stany Zjednoczone z obrotami wynoszącymi 69,1 mld USD, na Europę, Bliski Wschód i Afrykę przypadnie 46,9 mld USD, zaś w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Kanadzie przewiduje się odpowiednio 19,4 mld USD, 3,9 mld USD i 1,3 mld USD. Interesujące są także badania dotyczące zatrudnienia w tym sektorze. Podmioty działające na rynku sportowym Stanów Zjednoczonych zatrudniały pod koniec lat dziewięćdziesiątych 4,5 mln osób, a w Wielkiej Brytanii - 400 000 osób. Rynek sportowy Australii to 217 000 zatrudnionych w ponad 11 000 podmiotów gospodarczych, które łącznie wytwarzały około 1,2% PKB. Oczywiście przedstawione dane są mocno szacunkowe, niemniej jednak pokazują ogrom zawieranych transakcji i dowodzą stopnia komercjalizacji oraz skali rynku sportowego na świecie.

Oprócz komercjalizacji, bardzo istotnym zjawiskiem jest także globalizacja w tym obszarze. Organizacje sportowe działają na rynkach międzynarodowych, kluby poszukują w różnych zakątkach globu zarówno zawodników, jak i nowych rynków zbytu, starają się poprawiać efektywność swoich działań. Rośnie też zaangażowanie korporacji transnarodowych w tę dziedzinę życia społecznego. Wielu międzynarodowych inwestorów lokuje swój kapitał w organizacje sportowe, niektóre z nich są także notowane na giełdach papierów wartościowych, a ich udziałowcami zostają podmioty z różnych części świata. Coraz większe znaczenie mają także globalne widowiska sportowe.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 08:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN…

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck...

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jesień to czas, gdy pogoda zazwyczaj nie dopisuje. Woda na drodze zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska...

Lokomotywa z autonomią

Lokomotywa z autonomią

PKP CARGO S.A. będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz S.A. i Instytutem Pojazdów Szynowych "TABOR" w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj