logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka w sporcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pojęcie sportu w naukach społecznych definiowane jest bardzo różnorodnie. Często jednak podkreśla się takie aspekty, jak dbałość o zdrowie, doskonalenie sprawności i wydolności fizycznej, troskę o sylwetkę, dobre samopoczucie, jak również chęć współzawodnictwa i zabawy. Sport promuje także bardzo głębokie wartości takie jak wytrwałość, współpracę, przyjaźń, lojalność, kojarzony jest z etosem honoru oraz przestrzeganiem zasad fair play. Odgrywa zatem ogromną rolę w aspekcie wychowawczym. Dzisiejszy sport to jednak nie tylko klasyczne wartości i niewinna zabawa. Jest to zjawisko społeczne, które podlega ciągłym zmianom wynikającym z rozwoju cywilizacji i zmian społecznych, kulturowych, technologicznych oraz ekonomicznych. W coraz większym stopniu powiązany jest z biznesem, podlega procesom profesjonalizacji i komercjalizacji. Rywalizacja sportowców cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi, co powoduje angażowanie się w tę dziedzinę mediów, sponsorów i wielu innych podmiotów. Jak wynika z raportu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia w 2005 roku, ponad 40% Polaków interesuje się sportem (rysunek 1). Podobne badanie, przeprowadzone przez Media-Sportl na grupie Polaków poniżej 50 roku życia pokazuje, że aż 73% deklaruje takie zainteresowanie, z czego 46% w sposób stały i zdecydowany.

Badania na ten temat przeprowadzane w innych częściach świata dają porównywalne rezultaty. Popyt na widowisko, a w ślad za tym także na wszelkie produkty z nim związane, jest ogromny. Ludzie w dalszym ciągu, a może nawet coraz bardziej pragną "chleba i igrzysk". Nic zatem dziwnego, że rynek sportu rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się: wzrost liczby widzów oglądających widowiska sportowe, rosnące zainteresowanie mediów, coraz wyższa wartość obrotów i zysków generowanych na tym rynku, rozwój sponsoringu sportowego, globalizacja sportu, troska o zdrowie i sylwetkę. Jak prognozuje firma doradcza PricewaterhouseCoopers, wartość obrotów na globalnym rynku sportu (zdefiniowanego jako wartość sprzedaży praw telewizyjnych, biletów, produktów klubowych oraz sponsoring) wzrośnie w latach 2008 - 2012 o 37%, do 141 mld USD. Oznaczać to będzie średnioroczny wzrost na poziomie 6,5%. Największa dynamika przewidywana jest na rynku europejskim, Bliskim Wschodzie, Afryce oraz Ameryce Łacińskiej. Jeśli chodzi o wielkość rynku, to numerem jeden pozostaną Stany Zjednoczone z obrotami wynoszącymi 69,1 mld USD, na Europę, Bliski Wschód i Afrykę przypadnie 46,9 mld USD, zaś w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Kanadzie przewiduje się odpowiednio 19,4 mld USD, 3,9 mld USD i 1,3 mld USD. Interesujące są także badania dotyczące zatrudnienia w tym sektorze. Podmioty działające na rynku sportowym Stanów Zjednoczonych zatrudniały pod koniec lat dziewięćdziesiątych 4,5 mln osób, a w Wielkiej Brytanii - 400 000 osób. Rynek sportowy Australii to 217 000 zatrudnionych w ponad 11 000 podmiotów gospodarczych, które łącznie wytwarzały około 1,2% PKB. Oczywiście przedstawione dane są mocno szacunkowe, niemniej jednak pokazują ogrom zawieranych transakcji i dowodzą stopnia komercjalizacji oraz skali rynku sportowego na świecie.

Oprócz komercjalizacji, bardzo istotnym zjawiskiem jest także globalizacja w tym obszarze. Organizacje sportowe działają na rynkach międzynarodowych, kluby poszukują w różnych zakątkach globu zarówno zawodników, jak i nowych rynków zbytu, starają się poprawiać efektywność swoich działań. Rośnie też zaangażowanie korporacji transnarodowych w tę dziedzinę życia społecznego. Wielu międzynarodowych inwestorów lokuje swój kapitał w organizacje sportowe, niektóre z nich są także notowane na giełdach papierów wartościowych, a ich udziałowcami zostają podmioty z różnych części świata. Coraz większe znaczenie mają także globalne widowiska sportowe.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 06:15

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj