logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Regały, czyli gra w trzy karty: zielone wygrywa, czerwone przegrywa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod koniec roku 2008 została zatwierdzona przez CEN (Comitee Europeen de Normalisation - Europejski Komitet Normalizacyjny) norma EN-15635 "Stalowe statyczne konstrukcje do składowania - Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania". Została ona zaklasyfikowana kodem ICS (International Classification for Standards - Międzynarodowa Klasyfikacja Norm) o numerze 55.200. Norma zaczęła obowiązywać od roku 2009. Obecnie finalizowane są prace nad jej pełnym przetłumaczeniem na język polski.

Jak sama nazwa wskazuje, opisuje ona uwarunkowania techniczne stosowania i utrzymania stalowych statycznych konstrukcji do składowania, czyli w potocznym języku stalowych regałów magazynowych. Do czasu jej publikacji przez CEN utrudnione było na terenie Polski wskazanie kryteriów bezpiecznego użytkowania regałów, bowiem istniejąca od roku norma opisywała wymagania konstrukcyjne i montażowe, a nie eksploatacyjne. A poprawny montaż i odbiór regałów - o czym pisałem w "Logistyce" nr 4/2008 - to dopiero rozdanie w grze pod tytułem "użytkowanie magazynu wysokiego składowania".

Jak wszyscy użytkownicy wiedzą, na magazyn wysokiego składowania ładnie i spokojnie możemy popatrzeć tuż po odbiorze instalacji, potem może już tylko mniej ładnie, byle by tylko nie było mniej spokojnie lub wręcz niebezpiecznie. Właśnie dla określenia obszaru naszego spokoju oraz metod jego poszerzenia powstała norma EN-15635: 2009. Normatyw techniczny w punkcie 9.5 Zasady pomiaru i klasyfikacji uszkodzeń słupów i stężeń opisuje zasady naszej gry w trzy karty, a algorytm odzwierciedlający to wraz z danymi z wszystkich trzech kart, prezentujemy wewnątrz artykułu.
Pozycją wyjściową jest powstanie uszkodzeń opisanych w normie, powodujących odkształcenie trwałe całego elementu, zgodnie z Rysunkiem 14 normy (z pełną premedytacją nie podajemy rysunku; mając jako wyposażenie magazynu stalowe regały paletowe, po prostu warto zainwestować w normę). Na długości pomiarowej jednego metra, wartości graniczne wynoszą odpowiednio:
- 3 mm dla słupa nośnego patrząc od czoła ramy regału,
- 5 mm dla słupa nośnego patrząc z boku ramy regału,
- 10 mm dla zastrzału.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2010.

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 marzec 2012 14:23

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Elemental Holding dołącza do EERA

Elemental Holding dołącza do EERA

Europejskie Stowarzyszenie Recyklingu Elektroniki wspiera zamknięty obieg produkcyjny w gospodarce.

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania...

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m…

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m kw. w budowie

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, rozbudowuje obiekty na Dolnym Śląsku. W sercu...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj