logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych w motoryzacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według najnowszego badania Roland Berger Strategy Consultants, outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych pozwala na uelastycznienie i redukcję kosztów zarówno dla dostawców, jak i producentów oryginalnego wyposażenia oraz podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego. Główne zaobserwowane trendy to:

  • wzrost wydatków w kolejnych latach na outsourcing badań i rozwoju o 4 - 5% rocznie,
  • korzyści dla dostawców i producentów oryginalnego wyposażenia oraz podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, wynikające z outsourcingu usług projektowych i inżynieryjnych to: redukcja kosztów, wzrost elastyczności oraz dostępu do brakującej wiedzy i technologii,
  • korzyści z outsourcingu mogą być realizowane tylko w wyniku należytego zarządzania tym procesem. Brak takowego może spowodować efekty negatywne.

Na dostawcach i producentach oryginalnego wyposażenia i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego jest wywierana coraz większa presja konkurencyjna. Odpowiedzią na nią może być outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych, który oferuje potencjał redukcji kosztów, wzrost elastyczności i dostępu do brakujących wiedzy oraz technologii. W szczególności podmioty z krajów rozwijających mają wiele do zaoferowania. Mają one dostęp do wykwalifikowanych inżynierów, których koszty wynagrodzeń są niższe od tych w krajach rozwiniętych. Ich atutem są również rozwinięte koncepcje budowy tanich samochodów. Ze względu na stromą krzywą uczenia się, podmioty te bardzo szybko rozwijają swoje kompetencje wciągając do współpracy graczy o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Nie ma wątpliwości, że dostawcy i producenci oryginalnego wyposażenia i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego będą musieli pogodzić się z większym poziomem standaryzacji oraz kooperacji w zakresie technologii. Powinno to pozwolić na optymalizację rosnących kosztów badań i rozwoju. Jedną z dźwigni optymalizacji tych kosztów może być outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych. Nawet te podmioty, które w czasie kryzysu realizowały te działania w ramach własnych struktur (insourcing), będą potrzebowały zewnętrznych zasobów, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą rozwiązań i ich różnorodnością technologiczną.
W porównaniu do outsourcingu usług IT oraz innych procesów biznesowych, outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych na skalę globalną jest nowym trendem w branży motoryzacyjnej, ale jego znaczenie stale rośnie. W 2008 roku udział outsourcingu w ogóle wydatków na badania i rozwój wynosił 10%, podczas gdy w 2013 roku powinien wzrosnąć do poziomu 13%, co daje wzrost o 4 - 5% rocznie. Wydatki na badania i rozwój ogółem w tym okresie będą spadać o 0,1% rocznie. Dlatego też największe wzrosty będą odnotowywane w przypadku elektroniki i silników, podczas gdy w przypadku wyposażenia wnętrza raczej oczekiwana jest stagnacja. Outsourcing usług inżynieryjnych i projektowych w znacznym stopniu przyczynia się do redukcji kosztów działalności, wzrostu elastyczności oraz umożliwia dostęp do brakującej wiedzy i technologii. W krótkim horyzoncie czasowym redukcja kosztów jest postrzegana jako najważniejsza korzyść. Kooperacja z dostawcami usług inżynieryjnych i projektowych pozwala na redukcję własnych, stałych wydatków na badania i rozwój. Outsourcing wymaga dodatkowych kosztów wynikających z koordynacji i nadzoru tego procesu, niemniej jednak są one i tak niższe o około 25-35% od kosztów własnych ponoszonych w wyniku insourcingu. Jednocześnie outsourcing nie musi wiązać się z redukcją własnego personelu. Często uwolnione w jego wyniku zasoby, i ludzkie i finansowe, są kierowane do innych projektów, które mają znaczenie strategiczne. Jest to nic innego, jak zwiększenie elastyczności. Przedsiębiorstwa wykorzystujące ten model mają dostęp do większej bazy zasobów oraz możliwość szybkiego ich zwiększenia, zmniejszenia lub relokacji. Ponadto, współpraca z dostawcami usług inżynieryjnych i projektowych pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji. Obecnie trend wprowadzania na rynek silników elektrycznych wymaga zwiększonych nakładów zasobów na badania i rozwój w tej dziedzinie. Skutkuje to koniecznością zwiększenia liczby inżynierów, a odpowiednio dobrany outsourcing może bardzo łatwo rozwiązać ten problem.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2012 11:35

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Pocztowy szczyt przedświąteczny

Pocztowy szczyt przedświąteczny

Z tygodnia na tydzień rośnie o kilkanaście procent liczba paczek nadawanych przez klientów Poczty Polskiej....

Delta Kurier chce powalczyć o rynek e-commerce

Delta Kurier chce powalczyć o rynek e-commerce

Handel internetowy kwitnie, a co za tym idzie rośnie także liczba przesyłek kurierskich. To skłania...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj