logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Analiza korzyści i barier zastosowania systemów informatycznych w logistyce dystrybucji Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Celem każdego racjonalnie funkcjonującego przedsiębiorstwa w warunkach rynkowej gospodarki jest osiągnięcie jak największego zysku. Dowolna inwestycja w organizacji gospodarczej powinna być przede wszystkim uzasadniona ekonomicznie oraz narzędziem tworzenia przewagi konkurencyjnej. Można to osiągnąć między innymi poprzez wykorzystanie technologii informatycznych i decyzyjnych funkcjonujących w przedsiębiorstwie.

Współcześnie zarządzanie przedsiębiorstwem, a w tym przedsiębiorstwem w sektorze logistyki szczególnie wymaga posiadania dokładnych informacji dostępnych we właściwym czasie. Bez takich informacji decyzje w przedsiębiorstwie mogą być podejmowane jedynie na bazie przypuszczeń, doświadczeń z przeszłości lub na podstawie przypadkowych danych. Przewaga konkurencyjna wynikająca z dysponowania i odpowiedniego wykorzystywania właściwych systemów informatycznych, dostarczających informacji niezbędnych do podejmowania racjonalnych decyzji biznesowych, pozwala przedsiębiorcom na szybszy rozwój. System informatyczny powinien być zintegrowany ze strategią firmy. Musi on funkcjonować w obrębie najważniejszych działań zapewniając nieprzerwany strumień informacji.

Wdrażanie systemów informatycznych jest jednym z najtrudniejszych zadań w przedsiębiorstwie, gdyż powoduje ono następstwa idące znacznie dalej niż w przypadku większości innych aplikacji. Obcowanie z tego typu oprogramowaniem oznacza w praktyce zmianę dotychczasowego sposobu zarządzania, konieczność przemyślenia od nowa i przeprojektowania wszelkich procesów gospodarczych, a ponadto wnikliwego i starannego przygotowanie kadry do pracy w nowych warunkach.
Wdrożenie systemu informatycznego to zwykle najważniejsze i największe przedsięwzięcie IT firmy. Wprowadzenie w przedsiębiorstwie zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie daje szereg wymiernych korzyści, jednak że należy liczyć się z potencjalnym ryzykiem oraz problemami jakie niesie za sobą wdrożenie tego typu systemów, bowiem nowoczesne systemy informatyczne, narażone są na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa. (...)

Artykuł zawiera 30517 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 04 luty 2015 12:55

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Elemental Holding dołącza do EERA

Elemental Holding dołącza do EERA

Europejskie Stowarzyszenie Recyklingu Elektroniki wspiera zamknięty obieg produkcyjny w gospodarce.

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania...

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m…

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m kw. w budowie

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, rozbudowuje obiekty na Dolnym Śląsku. W sercu...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj