logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ocena logistycznej obsługi klienta na rynku B2B Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współcześnie obsługa klienta w łańcuchu dostaw opiera się na zasadzie 7R, nie tylko właściwy produkt, ale pozostałe 6R mają większe znaczenie. Przedsiębiorstwa starają się uzyskać szereg korzyści przy współpracy z operatorami logistycznymi jak: oszczędność czasu, ograniczenie ryzyka, efektywny przepływ informacji, wspólne rozwiązania problemów technicznych i organizacyjnych. Klienci instytucjonalni ograniczają liczbę dostawców, z którymi współpracują wykorzystując analizę stanów ABC/XYZ.

Intensywność i sukces wzajemnej współpracy uzależnione są od określenia celów i zakresu odpowiedzialności. Przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe zauważają, że swoją pozycję mogą budować poprzez szeroki serwis techniczny i informacyjny oferowany przez operatorów logistycznych. Budowanie trwałych i efektywnych relacji powiązań operatorów logistycznych z klientami wymaga często po obu stronach zaangażowania i szeregu kontaktów osób z różnych działów. W celu kształtowania pozytywnych relacji z klientami jest potrzebne badanie w tym zakresie. Analiza wyników może mieć szczególne znaczenie dla budowania relacji na rynku B2B. Ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami a operatorami logistycznymi przyczynia się do zmniejszenia ryzyka w zakresie niespełnienia oczekiwań klientów. CRM wymaga współpracy i wymiany informacji w całym łańcuchu dostaw bez pominięcia operatora logistycznego.

Znaczenie obsługi klienta w logistycznym łańcuchu
Czynności logistyczne są postrzegane jako tworzące wartość i mające decydujący wpływ na zadowolenie klienta, a zintegrowane zarządzanie w logistycznym łańcuchu dostaw uznawane jest za jeden z podstawowych elementów wzmacniania pozycji konkurencyjnych i osiąganie celów strategicznych przedsiębiorstwa. W ujęciu logistycznym obsługa klienta jest postrzegana jako stopień zaspakajania wymagań i oczekiwań klientów, głównie w zakresie czasu i miejsca zamawianych dostaw, przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych form aktywności logistycznej, w tym transportu, magazynowania, zarządzania zapasami, informacją i opakowaniami. Obsługa klienta do tego stopnia nadaje sens wszystkim działaniom i procesom logistycznym, iż jest nazywana logistyką klienta. Obsługę klienta można sprowadzić do określonych czynności:

  • określonej koncepcji kształtowania relacji z klientem,
  • systemu bezpośrednich i pośrednich kontaktów z klientem,
  • zbiorów określonych funkcji w przedsiębiorstwie,
  • zbioru decyzji wyznaczających użyteczność miejsca i czasu produktu,
  • systemu przepływu strumieni towarów, informacji i kapitału do klienta,
  • części systemu dystrybucji,
  • zintegrowanych procesów marketingowych i logistycznych.

Dla działań logistycznych, obsługa klienta powinna być rozumiana jako zbiór wszelkich aktywności na poziomie zarządzania związanych z przygotowaniem własnym do przyjęcia i wykonania zamówienia klienta, obsługi informacyjnej klienta, stworzeniem i zapewnieniem niezawodności systemu bezpośredniego kontaktu z klientem i jego zamówieniem oraz wydawania i dostawy produktu do klienta, obsługi płatności, instalacji i szkolenia, serwisu gwarancyjnego i możliwości reklamacji czy zwrotu towaru, z uwzględnieniem obrotu opakowaniami i wymagań ochrony środowiska. (...)

Artykuł zawiera 28479 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 05 listopad 2014 14:44

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

Weź udział w wyjątkowych szkoleniach!

GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych wdrożeń...

Schrack Technik zostaje na dłużej w Prologis Park Warsaw II

Schrack Technik zostaje na dłużej w Prologis Park Warsaw II

Firma Schrack Technik, dystrybutor innowacyjnych produktów elektrotechnicznych, przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej i biurowej w...

PKN ORLEN rozbudowuje systemy rowerów miejskich w Polsce

PKN ORLEN rozbudowuje systemy rowerów miejskich w Polsce

PKN ORLEN i Nextbike Polska ogłosiły lokalizacje stacji rowerowych, które powstaną na stacjach koncernu w...

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj