logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Systematyka wybranych podstawowych pojęć w logistyce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na ogół, punktem wyjścia wszelkich rozważań są potrzeby człowieka, a ich zaspokajanie ma swoje źródło w działaniu (czynności). Zarówno zaspokajanie potrzeb materialnych, jak i pozamaterialnych - co jest szczególnie uwypuklane w ostatnich 10-leciach - powoduje odwieczne zainteresowanie cechami i właściwościami rzeczy i osób. Ta ostatnia kolejność nie jest przypadkowa, gdyż dotychczas zwracano uwagę głównie na wytwarzanie i zaspokajanie materialnych potrzeb człowieka.

Zrozumiałe, że cechy i właściwości przedmiotu pracy stawiają działaniu określone wymagania; mogą powodować ukierunkowanie działania lub jego zaniechanie. Oznacza to wynikanie z cech i właściwości przedmiotu pracy - czy szerzej ujmując - przedmiotu działania, bowiem musimy uwzględniać procesy i produkcyjne, i pozaprodukcyjne, określonej podatności na lub do działania. Tą podatnością jest określona łatwość ulegania działaniu; podatny tzn. łatwo ulegający czemuś.
Trzeba jednak stwierdzić - niestety - że przy niezmiernej powszechności stosowania pojęcia podatność, mamy do czynienia z takim samym jego nierozumieniem, nieświadomością jego istoty i znaczenia.

1. DZIAŁANIE FUNKCJĄ ZNAJOMOŚCI PRZEDMIOTU DZIAŁANIA
Zwróćmy uwagę na myśl E. Lissowskiej o tym, że "Technologia wykonywania różnych procesów i ich części składowych jest funkcją znajomości przedmiotu pracy". O podatności i jej rodzajach możemy mówić w odniesieniu do każdego rodzaju czynności, procesu, systemu, przedsiębiorstwa, regionu, kraju, czy w ogóle zjawiska.
Ogólnie ujmując podatność możemy rozpatrywać względem niemal wszystkiego; do człowieka, jako sprawcy działania, i do wszystkiego w jego otoczeniu, oprócz sił przyrody. Jeżeli z rozważań o działalności wyeliminujemy siły przyrody o tzw. nadzwyczajnych skutkach, jak np. brak lub nadmiar opadów, tornada, huragany, trąby powietrzne, wybuchy wulkanów, tsunami i inne, to staje się w pełni zrozumiałe, że podatność odnosi się do człowieka. Przecież źródłem działania człowieka i przyrody nie jest to samo, czyli potrzeba, i dlatego nie ma równoważności tych pojęć: źródło działania człowieka = potrzeba, nadzwyczajne skutki sił przyrody = cechy i właściwości przyrody.
Podatność tego, co ulega oddziaływaniu sił przyrody, musimy - oczywiście - uwzględniać, by móc zapobiegać ich ujemnym skutkom. Działanie natury to z reguły wynik zbiegu okoliczności, czasami niesprzyjających człowiekowi. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 30 kwiecień 2014 13:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj