logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Port morski w systemie zarządzania łańcuchem dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad 90% światowej wymiany handlowej jest obsługiwane przez transport morski. Uważa się, że rozwój transportu morskiego oraz rozwój technologii informatycznych i komunikacyjnych to główne czynniki, które przyczyniły się do globalizacji, rozwoju poszczególnych regionów świata, wzrostu produkcji i konsumpcji oraz wymiany zagranicznej.

Współcześnie dystrybucja międzynarodowa jest oparta na przemieszczaniu strumieni kontenerów w morsko-lądowych łańcuchach dostaw między głównymi globalnymi ośrodkami gospodarczymi rozmieszczonymi w Azji, w Europie i w Stanach Zjednoczonych. W globalnym systemie dystrybucji, żeglugą morską w 2008 r. przewieziono 152 mln kontenerów. Światowe przeładunki kontenerów w portach morskich rozwijają się w znacznie szybszym tempie i ukształtowały się w 2008 r. na poziomie 535 mln TEU. W transporcie morskim kontener jest zatem przeciętnie przeładowany 3,5 krotnie zanim dotrze do końcowego portu rozładunku. Dzieje się tak w wyniku rozwoju systemów międzynarodowej dystrybucji i towarzyszących temu rozbudowywanych i złożonych sieci logistycznych. Ich konfiguracja w morskiej części opiera się przede wszystkim na koncepcji piasty i szprychy (ang. hub and spoke), tzn. koncentracji przewozów kontenerów na głównych trasach oceanicznych skierowanych do nielicznych portów centralnych (hubs) i na rozbudowanej sieci połączeń żeglugowych bliskiego zasięgu (spokes), na których są przemieszczane mniejsze strumienie kontenerów do portów regionalnych i lokalnych. Wymaga to zwiększonej liczby przeładunków kontenerów, w tym tzw. transhipmentów, przeładunków w portach w relacjach statek oceaniczny-plac-statki zatrudnione w serwisach dowozowo-odwozowych. Morsko-lądowe procesy transportu kontenerów podlegają koordynacji i dostosowaniu do potrzeb obsługi międzynarodowych łańcuchów dostaw. Wywołuje to szereg zmian w funkcjonowaniu portów morskich. Port morski, tradycyjnie ważny punkt przeładunku towarów i miejsce obsługi środków transportu morskiego i lądowego, w coraz większym stopniu spełnia rolę węzła w sieci logistycznej i z tego punktu widzenia jest poddawany zarządzaniu logistycznemu w morsko-lądowych łańcuchach dostaw. Optymalizacja całkowitych kosztów logistycznych w łańcuchach dostaw przyczynia się do wzrostu znaczenia egzogenicznych, niezależnych od portu, czynników kształtujących ich funkcjonowanie i rozwój. Jednocześnie w portach morskich podejmowane są działania dostosowujące ich funkcjonowanie do zmieniających się wymagań stawianych przez zarządzających łańcuchami dostaw. Każdy z portów dąży do tego aby zostać włączony w obsługę możliwie największej liczby łańcuchów dostaw. Konkuruje przy tym zarówno z sąsiadującymi w regionie portami, jak i z pozostałymi uczestnikami łańcucha dostaw. Port morski jako aktywny uczestnik systemów dostaw różnicuje rodzaje świadczonych usług i rozszerza działalność na pozostałe ogniwa łańcucha transportowego. Równolegle podejmowane są działania nakierowane na zachowanie/zwiększenie powstającej w porcie morskim wartości dodanej w postaci rozwoju różnego rodzaju usług logistycznych. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 październik 2013 10:47

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj