logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Outsourcing procesów logistycznych w przedsiębiorstwach mleczarskich Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Outsourcing jest jedną z popularnych koncepcji doskonalenia zarządzania, dlatego też wykorzystywany jest w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Według badań przeprowadzonych na 400 polskich przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 50 pracowników najczęściej wyprowadzanym na zewnątrz obszarem był transport (korzystało z niego w 2011 roku aż 96,7% firm) i obsługa celna, którą zlecało 46,7% przedsiębiorstw.

W dalszej kolejności znalazły się takie obszary jak magazynowanie. W 2011 roku 36,7% przedsiębiorców zlecało między innymi składowanie oraz paletyzację, natomiast 30% firm kompletowanie zamówień oraz dostawę do klientów.
W Polsce zarówno transport krajowy i międzynarodowy jest najczęstszym obszarem logistyki w przedsiębiorstwach, w którym stosowany jest outsourcing. Z badań dotyczących roli transportu i logistyki w Polsce wynika, że przedsiębiorstwa podejmujące współpracę z zewnętrznymi firmami najczęściej skłonne były zlecać podstawowe usługi transportowe, usługi celne oraz spedycję. Natomiast zdecydowanie rzadziej korzystały z zaawansowanych rozwiązań i usług dodatkowych: wdrażania i obsługi systemów informatycznych wspierających procesy logistyczne czy też doradztwo.

W dzisiejszych czasach znaczenie usług dodatkowych wzrasta, świadczyć może o tym wzrastająca świadomość logistyczna osób zarządzających polskimi przedsiębiorstwami. Przedsiębiorstwa dzięki sprawnej logistyce mogą: być bardziej konkurencyjni, pozyskiwać nowych klientów, zdobywać nowe rynki. Dzięki korzystaniu z usług firm zewnętrznych są w stanie reagować szybciej na potrzeby rynku, nie angażując własnych zasobów. Przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, w tym mleczarskie, wybierając firmy zewnętrzne kierować mogą się różnymi kryteriami: jakością oferowanych usług, ceną, dostępnością, szybkością realizacji i innymi. Do pozytywnych aspektów korzystania z outsourcingu procesów logistycznych zaliczyć można m.in.: redukcję kosztów logistyki, wysoką jakość świadczonych usług przez specjalistów, przeznaczenie własnych zasobów do innych celów. Firmy przy korzystaniu z outsourcingu muszą liczyć się również z problemami takimi jak: trudności z realizacją zamówień przez firmy (jak nieterminowość, pomyłki i uszkodzenia), nadmierne uzależnienie się od dostawcy, obniżenie jakości.
W przedsiębiorstwach mleczarskich istotnym procesem logistycznym jest proces transportowy ze względu na częste dostawy surowców do produkcji oraz gotowych wyrobów mleczarskich. Proces transportowy obejmuje proces przewozowy (dojazd, przyjazd i przewóz ładunku; załadunek i wyładunek) oraz czynności organizacyjne warunkujące realizację tego procesu. Większość przedsiębiorstw odchodzi od posiadania własnej floty wybierając wyspecjalizowane firmy logistyczne, które oprócz usługi transportowej świadczą również usługi dodatkowe np. obrót palet, odprawy celne. Podjęcie decyzji o stosowaniu outsourcingu jako sposobie realizacji zadań logistycznych jest dość trudne. W branżach takich jak sektor spożywczy, które wymagają wysokiego poziomu specjalizacji przewozów operatorzy muszą oferować wyspecjalizowane narzędzia zarządzania oraz odpowiednie zasoby. Samodzielna realizacja transportu oparta jest natomiast na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 wrzesień 2013 09:37

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj