logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Uwarunkowania logistyki imprez masowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Istota logistyki imprezy masowej
Zgodnie z Ustawą O bezpieczeństwie imprez masowych, za imprezę masową uznawane są imprezy sportowe (w tym mecze piłki nożnej), a także artystyczno - rozrywkowe, (nie dotyczy to jednak imprez organizowanych między innymi w teatrach, operach, szkołach). Cechami charakteryzującymi imprezy masowe są między innymi: rodzaj, miejsce, liczba uczestników, stopień ryzyka (tabela 1).

Za przygotowanie, przebieg i zabezpieczenie imprez masowych odpowiadają:

 • organizator,
 • władze samorządowe (wójt, burmistrz, prezydent miasta), wojewoda,
 • Policja, Państwowa Straż Pożarna i inne jednostki organizacyjne ochrony przeciwpożarowej, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz porządek publiczny na obszarach kolejowych, służba zdrowia,
 • inne właściwe służby i organy.

Organizator imprez masowych zapewnia:

 • spełnienie określonych wymogów, w szczególności zawartych w przepisach prawa budowlanego, w przepisach sanitarnych i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej,
 • udział służb porządkowych, służb informacyjnych oraz kierującego tymi służbami kierownika do spraw bezpieczeństwa,
 • pomoc medyczną,
 • zaplecze higieniczno - sanitarne,
 • wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i Policji,
 • warunki do zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy masowej,
 • sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia imprezy masowej w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych,
 • wydzielone pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy masowej.

Uwzględniając zadania wynikające z istoty logistyki i potrzeb imprezy masowej możemy zdefiniować, że logistyka imprezy masowej jest dziedziną wiedzy o planowaniu, przygotowaniu, użyciu i przepływie podmiotów, osób, energii, informacji w celu osiągnięcia pożądanego bezpieczeństwa, zadowolenia uczestników i sprzyjających warunków pracy organizatorów.

Analiza obowiązków organizatora imprez masowych i zadań logistycznych z nimi związanych pozwala na przedstawienie kilka wniosków:
1) Nadrzędnym celem zabezpieczenia logistycznego jest osiągnięcie zadowolenia uczestników pod względem obsługi i bezpieczeństwa.
2) Działania logistyczne skierowane winny być na stworzenie korzystnych, ergonomicznych i wspomagających warunków dla organizatorów, służb porządkowych imprezy masowej.
3) Efekt synergiczny procesów logistycznych jest możliwy przy zintegrowanym zaangażowaniu wielu pomiotów, począwszy od władz samorządowych, rządowych oraz służb i instytucji odpowiedzialnych za porządek oraz bezpieczeństwo.
4) Procesy logistyczne dotyczyć będą ochrony, usług bytowych, medycznych, sanitarno - higienicznych, działań ratowniczych (ewakuacyjnych), gastronomicznych, infrastruktury (w tym infrastruktury informatycznej).
5) Struktura, zadania, ilość sił i środków zaangażowanych w działaniach logistycznych zależeć będą od charakteru, miejsca lokalizacji, wielkości, uczestników, prawdopodobnych zagrożeń, rangi imprezy masowej.
6) Szczególne znaczenie w sprawnym planowaniu, organizacji, przebiegu imprezy masowej ma system łączności, oparty o nowoczesne technologie informatyczne oraz nowoczesny sprzęt łączności. Ciągłość i intensywność zabezpieczenia logistycznego jest uzależniona również od trwałości oraz możliwości wykorzystywanego przez organizatorów systemu łączności do komunikowania się na terenie imprezy masowej i utrzymywania współdziałania z podmiotami wspierającymi oraz odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2012.

Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwiecień 2013 10:36

Newsletter

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Solaris buduje dwuprzegubowy pojazd o długości 24 metrów

Solaris buduje dwuprzegubowy pojazd o długości 24 metrów

Firma Solaris Bus & Coach S.A regularnie poszerza ofertę o kolejne innowacyjne pojazdy. W 2006...

GTFL z magazynem w Błoniach

GTFL z magazynem w Błoniach

Firma GTFL Sp. z o.o. wynajęła ponad 3,5 tys. m kw. powierzchni magazynowo-biurowej w obiekcie...

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj