logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Deepwater Container Terminal w Gdańsku w globalnych łańcuchach dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Widok terminalu GTC w Gdańsku. Widok terminalu GTC w Gdańsku. (źródło: materiały DCT Gdańsk).

Globalizacja gospodarki światowej stała się jednym z czynników stymulujących rozwój globalnych łańcuchów dostaw. Stały wzrost importu towarów państw europejskich i USA z Chin i innych krajów azjatyckich jak Korea Południowa, Tajwan, Japonia, Singapur, a w ostatnim okresie również Indie, spowodowały zmiany w strukturze towarowej i geograficznej handlu światowego.

Odzwierciedleniem tej tendencji jest wzrost obrotów towarami przetworzonymi, konsumpcyjnymi i inwestycyjnymi, przy jednoczesnym zwiększaniu się odległości przewozu. Wyrazem tego jest fakt, iż światowa wymiana handlowa realizowana jest w coraz większym stopniu przy wykorzystaniu technologii kontenerowej. Udział ładunków skonteneryzowanych wynosi około 25% obrotów światowego handlu morskiego tak zwanych ładunków suchych (dry cargo). Powyższe czynniki spowodowały wykształcenie się stałych ciągów ładunkowych i globalnych łańcuchów dostaw, w których żegluga kontenerowa ma szczególne znaczenie. Podstawowe szlaki kontenerowe przebiegają równoleżnikowo i łączą regiony o największym stopniu uprzemysłowienia. Są to serwisy w relacji Azja - Europa, Azja - Ameryka Północna, Europa - Ameryka Północna oraz wewnętrzny rynek azjatycki. W 2009 roku na 20 głównych szlakach przewieziono ponad 60% światowego wolumenu ładunków skonteneryzowanych. Na przestrzeni lat widoczny jest spadek udziału rynku północnoatlantyckiego, na obroty kontenerowe między krajami Unii Europejskiej a USA (westbound) przypada 2% przewozów światowych, w relacji przeciwnej (eastbound) przewozy nie przekraczają 1%. Powyższe dane odzwierciedlają strukturę handlu światowego. Udział 5 głównych destynacji przedstawia tabela 1.

Dynamiczny rozwój procesów globalizacyjnych powoduje oddalenie przestrzenno - czasowe partnerów biznesowych i w konsekwencji rozdzielenie zadań w sferze zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji pomiędzy podmioty zlokalizowane w różnych częściach świata. Skutkiem tychże procesów jest tworzenie wspomnianych globalnych łańcuchów dostaw. Wymagania stawiane łańcuchom są często przeciwstawne. Z jednej strony ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego przepływu towarów. Z drugiej - długi czas realizacji i niepewność co do dotrzymania terminu dostaw, konieczność konsolidacji i dekonsolidacji przesyłek, występowanie wielu ogniw, pomiędzy którymi zachodzą wielorakie powiązania funkcjonalne, wymagają sprawnej organizacji przepływu i dostosowania konfiguracji łańcuchów do potrzeb klientów.

Efektywność globalnych łańcuchów w dużej mierze uzależniona jest od transportu morskiego. Obok ceny, zasadniczą rolę w obsłudze klientów - gestorów ładunków odgrywa standard usług świadczonych przez operatorów kontenerowych, obejmujący takie wyróżniki jak czas transportu między portem załadunku i wyładunku (transit time), częstotliwość, terminowość, dostępność do sieci połączeń.

Artykuł zawiera 17550 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 5/2012.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2013 10:10
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj