logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane elementy projektowania budynków wielofunkcyjnych stanowiących miejskie centra logistyczne Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie zaobserwowane tendencje wykazują jak dynamicznie tworzy się infrastruktura logistyczna na tle przestrzeni urbanistycznej. W obecnym czasie ingerencja procesów logistycznych w strukturę przestrzenną miasta jest nieunikniona, a zarazem niezbędna. Istotą omawianego problemu jest eksploatacja terenów miejskich, których dalszy rozwój powinien być brany pod uwagę już dzisiaj.

Aktualne projektowanie centrów logistycznych podporządkowane jest czynnikom sprzyjającym głównie uwarunkowaniom transportowym. Ilość terenów przeznaczana pod zabudowę obiektów logistycznych jest gospodarczo uzasadniona, biorąc pod uwagę skalę transportowanych towarów. Jednak problemy związane z aspektami społecznymi oraz przyrodniczymi traktowane są drugoplanowo.
Na początku artykułu zostały przedstawione obecne tendencje oraz uwarunkowania kształtowania obiektów obsługi logistycznej. Zdefiniowane zostało pojęcie centrum logistycznego przy zwróceniu uwagi na aspekty rozwoju zrównoważonego. Przedstawione zostały założenia rozwojowe względem obszarów zurbanizowanych jak i miejskich centrów logistycznych. Następnie zostały omówione wybrane przykłady, zrealizowanych oraz planowanych centrów logistycznych, które stanowią punkt wyjścia do rozważań na temat lokalizacji miejskich centrów logistycznych. Omówiony został aspekt relacji centrum logistycznego w odniesieniu do rozwijającego się miasta. W trzeciej części artykułu przedstawiony został schemat obiektu wielofunkcyjnego, który działa jako centrum logistyczne w tkance miejskiej. Przeanalizowanie struktury funkcjonalnej oraz przestrzennej modelowego budynku pozwoliło na określenie założeń projektowych kreowania miejskich centrów logistycznych.
Model obiektu, który został przedstawiony, stwarza możliwość odmiennego sposobu funkcjonowania miasta, które im bardziej kompaktowe będzie w swojej strukturze, tym korzystniej oddziaływało będzie na relacje gospodarcze, społeczne oraz przyrodnicze.

Tendencje
"Współczesne procesy gospodarcze i szybkość zachodzących zmian stoją w wyraźnej sprzeczności z petryfikacją struktur miejskich. Nowe formy działalności gospodarczej, rozwój usług i systemów łączności i komunikacji zachodzi w tak szybkim tempie, iż trudno jest przewidzieć kierunki zmian". Obecny rozwój ośrodków miejskich ze względu na brak spójności w działaniach politycznych, gospodarczych, jak i społecznych przejawia się brakiem harmonii przestrzennej oraz funkcjonalnej.

 

Artykuł zawiera 22910 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2015 07:19
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj