logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Współczesna logistyka - obszary i kierunki przekształceń Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilkunastu lat przeżywamy "rewolucję technologiczną", która w dużym stopniu zmienia sposób naszego życia, myślenia, porozumiewania się, stawiając jednocześnie przed nami nowe, coraz większe wymagania. Ich skutkiem są coraz wyraźniej zarysowujące się nowe wyzwania i postulaty współczesnego społeczeństwa kierowane w stronę różnych dziedzin naszego życia, w tym również logistyki.

Logistyki, która nie tylko w sferze gospodarki, ale przede wszystkim w podnoszeniu jakości życia, funkcjonowania całych społeczeństw, odgrywa coraz większą rolę. Powoduje to konieczność wprowadzania zasadniczych zmian w logistyce, w podejściu do edukacji logistycznej oraz myśleniu o niej i jej celach. Trzeba bowiem dostrzegać, że pomimo dokonujących się zmian - przeobrażeń w logistyce - ich przebieg w wielu wypadkach nie nadąża za zmianami w różnorodnych aspektach naszego życia gospodarczego i społecznego.

Logistyka nie tylko musi nadążać za współczesnymi zmianami, ale w wielu wypadkach je wyprzedzać, spełniając oczekiwania swoich klientów. Stałym elementem działalności logistycznej musi się stać badanie i prognozowanie zmian. Wymaga to jednak nie tylko dostrzeżenia nowych uwarunkowań i nowych wyzwań dla logistyki, ale ich wieloaspektowej analizy, zrozumienia wzajemnych realizacji i oddziaływania. Takie podejście nie tylko pozwalać będzie na znalezienie sposobów sprostania nowym wymogom i potrzebom, ale też służyć będzie budowaniu nowych koncepcji logistycznych, które w pełni wykorzystywać będą nowe pojawiające się możliwości. Jakie będą najistotniejsze uwarunkowania tych koncepcji i kierunki ewolucji - trudno jednoznacznie określić - warto jednak zwrócić uwagę na kilka z nich.

Rozwój koncepcji SCM jako przykład ewolucji logistyki
Jednymi z kluczowych wyzwań, przed którym stoi współczesna logistyka są kwestie związane z zarządzaniem i funkcjonowaniem współczesnego łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw można zdefiniować jako "sieć organizacji zaangażowanych, poprzez powiązania z dostawcami i odbiorcami, w różne procesy i działania, które tworzą wartość w postaci produktów i usług dostarczanych ostatecznym konsumentom". W definiowaniu pojęcia "łańcuch dostaw" występuje pewna zgodność co do sposobu przedstawiania tego terminu wśród wielu teoretyków problemu. Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku określania podstaw dla zarządzania łańcuchem dostaw. Zauważyli to już M. Koulikoff-Souviron i A. Harrison pisząc: "o ile w definicji łańcucha dostaw można zauważyć zgodność, iż w literaturze dotyczącej zarządzania łańcuchem dostaw, to w definicjach działań i typów relacji będących w zasięgu zarządzania łańcuchem dostaw widoczny jest brak harmonii". Ten brak spójności wynika z faktu, iż autorzy wybierają do rozważań różne perspektywy, sposoby podejścia do tego problemu. Jedną z pierwszych definicji zarządzania łańcuchami dostaw w kontekście logistycznym było sformułowanie, że jest to planowanie, koordynowanie i kontrolowanie przepływu materiałów, części i wyrobów gotowych od dostawców do odbiorców, które obejmuje dwa oddzielne strumienie przepływów (materiałów i informacji).

 

Artykuł zawiera 48910 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 styczeń 2016 08:38
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj