logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Efektywność ekonomiczna łańcuchów transportowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wzrost skali produkcji przemysłowej i rolnej przyczynił się na przestrzeni ostatnich trzech wieków do znacznego zwiększenia roli transportu w życiu gospodarczym. Spójny, jednolity system transportowy sprzyja rozwojowi współpracy gospodarczej i jest głównym czynnikiem integracji gospodarczej.

Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą powodować izolację gospodarczą kraju w ramach integracyjnych procesów gospodarczych. Istnieje wiele różnych definicji transportu, co wynika z faktu, że transport z uwagi na powszechność, trwałość i różnorodność jego form i sposobów przejawiania się był i jest badany przez wiele nauk, które na swój użytek i według sobie właściwych kryteriów starają się go zdefiniować. Ale pomimo różnic w występujących definicjach ogólnie z każdej z nich wynika, że transport to przemieszczanie osób, rzeczy i energii.

Rola transportu w ujęciu ekonomicznym
Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, można powiedzieć, że transport jest procesem produkcyjnym, poprzez który ludzie - w warunkach ograniczoności zasobów - dokonują przemieszczania osób, rzeczy i energii w przestrzeni po to, aby zaspokoić swoje różnorodne pragnienia i potrzeby.
Według definicji przytaczanej przez W. Rydzkowskiego i K. Wojewódzką transport jest działalnością mającą na celu pokonywanie przestrzeni. W ujęciu ekonomicznym działalność ta polega na odpłatnym świadczeniu usług, których efektem jest przemieszczanie osób i ładunków oraz usług pomocniczych (np. spedycyjne czy maklerskie) bezpośrednio z tym związanych.

Transport spełnia trzy podstawowe funkcje:

  • funkcję konsumpcyjną - oznacza zaspokojenie potrzeb przewozowych przez świadczone usługi transportowe,
  • funkcję produkcyjną - oznacza zaspokojenie potrzeb produkcji przez świadczenie usług transportowych, tzn. przez stworzenie warunków działalności gospodarczej, jej stymulację oraz wpływ na funkcjonowanie rynku i wymianę,
  • funkcję integracyjną - pozwalającą zintegrować państwo i społeczeństwo poprzez usługi transportowe.

Funkcje te wskazują na komplementarny charakter działalności, komplementarność oznacza brak możliwości zastąpienia działalności transportowej jakąkolwiek inną działalnością. Jedynie transport pełni funkcję pokonywania przestrzeni, niezwykle istotnej ze względu na zróżnicowanie płodów rolnych, kosztów produkcji i majątku materialnego, co do ilości i jakości oraz konieczności wymiany dóbr.

Artykuł zawiera 22100 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 luty 2016 07:44
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Port Gdańsk z historycznym rekordem

Port Gdańsk z historycznym rekordem

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podsumował przeładunki w 2017 roku. Według wstępnych danych Port Gdańsk...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj