logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka zwrotna jako istotny element w branży farmaceutycznej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesne łańcuchy dostaw znajdują swoje odzwierciedlenie w każdym przedsiębiorstwie na świecie bez względu na branżę, w jakiej występują. W konsekwencji bardzo istotne jest, aby struktura przepływu dóbr i usług była odpowiednia i efektywna.

Obecnie coraz prężniej rozwija się dziedzina logistyki zwrotnej, której istotą jest przepływ dóbr w przeciwnym kierunku do tradycyjnego (do konsumenta). Wiele branż musi kontrolować przepływy zwrotne produktów. Jednym z takich przykładów jest branża farmaceutyczna, na podstawie której zostanie omówiona problematyka logistyki zwrotnej.

Struktura i funkcjonowanie branży farmaceutycznej
Globalizacja, postęp technologiczny oraz coraz większe wymagania rynku, wywierają na hurtownikach presję ciągłego rozwoju z zakresu logistyki, (zapewniając producentom możliwości "outsourcowania" usług). Sytuacja jest nieco skomplikowana, bowiem na rynku europejskim funkcjonuje zdecydowana większość prywatnych producentów środków farmakologicznych. Inaczej zaś wygląda to w USA, gdzie przedsiębiorstwa farmaceutyczne są upaństwowione. Zatem można wyróżnić istnienie dwóch zupełnie różnych grup przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze farmaceutycznym, co oznacza, że firmy logistyczne działające na arenie międzynarodowej muszą sprostać wielu wymaganiom, a także brać pod uwagę różne uwarunkowania, regulacje dotyczące na przykład wielkości czy warunków przewożonych ładunków.

Podstawowym elementem decydującym o charakterze sektora farmaceutycznego jest aspekt produkcji i dystrybucji środków farmakologicznych, służących do profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia różnego rodzaju schorzeń. Dlatego produkcja, dystrybucja czy reklama podlegają restrykcyjnym wymaganiom prawnym. Kolejny aspekt to finansowanie, który stanowi swoisty element społecznego zabezpieczenia, przez co niektóre ze środków farmaceutycznych są w części lub w całości refundowane ze środków publicznych. Następnym jest innowacyjność oraz ściśle powiązane z nią rozwój i badania, które w ogólnym rozrachunku pozwalają wprowadzić do obiegu nowoczesne środki, zapewniające wyższe standardy profilaktyki, leczenia czy diagnostyki.

Istota logistyki zwrotnej w łańcuchu dostaw
Zagrożenia związane z nieumiejętnym wykorzystaniem zasobów środowiska doprowadziły do powstania różnego typu koncepcji, promujących zmianę dotychczasowych nawyków i zachowań ludzi. Jednym z nich jest koncepcja logistyki zwrotnej, która mówi o zagospodarowaniu odpadów przy wykorzystaniu obecnych rozwiązań logistycznych wraz z poszanowaniem idei ekologii. Głównymi założeniami związanymi z koncepcją logistyki zwrotnej są kwestie związane z recyklingiem zasobów (odpadów) oraz wykorzystanie jej narzędzi w szeroko rozumianej obsłudze klienta. Pojęcie logistyki zwrotnej można zdefiniować jako: ogół procesów zarządzania przepływami odpadów (w tym produktów uszkodzonych) i informacji (związanych z tymi przepływami), od miejsc ich powstania (pojawienia się) do miejsc ich przeznaczenia w celu odzyskania wartości (poprzez naprawę, recykling lub przetworzenie) lub właściwego ich unieszkodliwienia i długoterminowego składowania w taki sposób, by przepływy te były efektywne ekonomicznie i minimalizowały negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne człowieka. PricewaterhouseCoopers zidentyfikowała 5 głównych obszarów usprawnienia łańcucha dostaw, wśród których logistyka zwrotna zajmuje jedno z czołowych miejsc. Powodem tego jest to, iż logistyka zwrotna ma coraz większy wpływ na wizerunek firm, który przekłada się na wyniki finansowe. Obecne trendy wymuszają stosowanie przez przedsiębiorców proekologicznych rozwiązań oraz strategii.

Artykuł zawiera 14700 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 kwiecień 2016 14:27
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj