logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Model logistyczny funkcjonowania serwisu wózków widłowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wózki widłowe dobiera się do zadań przemieszczania ładunków w ilości zapewniającej sprawne działanie systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Wózki widłowe wyprodukowane po roku 2000 najczęściej posiadają modułową budowę pozwalającą na szybkie (trwające kilka minut): wymianę akumulatora, zatankowania paliwa, wymiany butli gazowej. Czas ładowania akumulatorów jest bliski czasowi pracy, co wiąże się z tym, że przy pomocy urządzeń pomocniczych wymienia się wyładowany akumulator na gotowy do pracy - przy czym ten pierwszy poddaje się niezwłocznie ładowaniu.

Przy projektowaniu bądź optymalizacji systemów logistycznych dobiera się odpowiednia liczbę wózków widłowych, tak aby były stale eksploatowane. Jest to sprzęt dość drogi i nie tylko z powodów ekonomicznych ich się nie kupuje na zapas, ale też z powodów technicznych (garażowania, obsługi).
Brak wózka widłowego zdatnego do pracy może zniweczyć nawet najbardziej bezpieczne planowanie okien przeładunku dla transportu dalekiego, harmonogramów dostaw w trybie just in time itd. Dlatego problem obsługi eksploatacyjnej musi przewidywać menadżer zarządzający łańcuchami dostaw.

Rola Urzędu Dozoru Technicznego w eksploatacji wózka widłowego
Głównym aktem prawnym regulującym zasady eksploatacji urządzenia transportu bliskiego jest Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników oraz Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników. Określono w niej techniczne warunki dozoru technicznego. Organem odpowiedzialnym za dopuszczenie i kontrolę urządzeń objętych dozorem jest Urząd Dozoru Technicznego. Wszystkie urządzenia w Unii Europejskiej wytwarzane są w sposób minimalizujący zagrożenia związane z eksploatacją, zgodnie z dyrektywami europejskimi.
Podczas eksploatacji danego urządzenia, wymaga ono bieżącej konserwacji. Zużycie poszczególnych elementów może powodować zagrożenia: uszkodzenia urządzenia, bezpieczeństwa operatora oraz osób przebywających w obrębie. Zadaniem UDT jest inspekcja, dzięki której zapewniony zostanie maksymalny poziom bezpieczeństwa urządzenia, a także zagrożeń związanych z jego eksploatacją.
Urząd, jako niezależna jednostka w dziedzinie technicznej i finansowej, zajmuje się oceną zgodności urządzeń technicznych w fazie projektowania, wytwarzania i eksploatacji, w oparciu o specyfikacje: techniczną i przepisy.

Artykuł zawiera 24420 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 maj 2016 12:53
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj